10 sep 2014 21:22

23 jan 2015 14:42

Hastig debut för Pethrus

ISHOCKEY

Snart 17-årige William Pethrus har gjort succé i Mora IK. I den allsvenskan premiären borta mot Timrå fick han istid.

Förra säsongen spelade William Pethrus i Mariestad Bois J20-lag. Bara några månader senare tog backtalangen alltså klivet in i Moras A-lag. Mora har sju backar i den ordinarie truppen, men på grund av skada på Christoffer Björklund och sjukdom på Marcus Karlström öppnades dörren för Pethrus.

Innan flytten till Mora var Pethrus sikte inställt på att konkurrera om en plats i klubbens J20-lag.

I premiären mot Timrå syntes han på isen i Mora, som tog ledningen med 1–0 första perioden. Timrå, med förre Boisaren Johan Persson, kvitterade innan Mora gjorde segermålet.

Snart 17-årige William Pethrus har gjort succé i Mora IK. I den allsvenskan premiären borta mot Timrå fick han istid.

Förra säsongen spelade William Pethrus i Mariestad Bois J20-lag. Bara några månader senare tog backtalangen alltså klivet in i Moras A-lag. Mora har sju backar i den ordinarie truppen, men på grund av skada på Christoffer Björklund och sjukdom på Marcus Karlström öppnades dörren för Pethrus.

Innan flytten till Mora var Pethrus sikte inställt på att konkurrera om en plats i klubbens J20-lag.

I premiären mot Timrå syntes han på isen i Mora, som tog ledningen med 1–0 första perioden. Timrå, med förre Boisaren Johan Persson, kvitterade innan Mora gjorde segermålet.