01 aug 2014 06:00

23 jan 2015 14:40

Holmalund blir en svår nöt att knäcka

När hösthalvan av Division 1 Norra Götaland drar i gång ställs Mariestad Bois mot serieledaren Holmalund.
En tuff bortamatch enligt tränaren Tomas Nilsson.
– Holmalund är svåra, men vi har en god tro på att vi ska dit och vinna.

Mariestad Bois ligger efter sommarvilan på femte plats i tabellen. När nu serien börjar om och spelarna så sakteliga börjar vakna från semesterdvalan får Bois ett hastigt uppvaknande direkt när man åker till obesegrade Holmalund som inför matchen har spelat in 30 poäng.

– Alla våra spelare är tillgängliga så det ser bra ut i truppen. Förhoppningsvis kommer vi med en stor revanschlusta och kan ha kvalité i vårt omställningsspel i försvar till anfall, säger Nilsson.

Senast lagen möttes fick Bois finna sig i att släppa in hela sex mål. Tomas Nilsson har analyserat den matchen och hittat motgiftet mot Holmalunds farliga offensiv.

– Vi måste agera mot deras höga press. Det krävs att vi är koncentrerade. Sist tappade vi det centrala spelet och de fick komma rättvända mot vår backlinje, det ska inte hända den här gången.

Tränat bra

I två veckor har de rödklädda Boisspelarna tränat på Lekevi inför omstarten av serien. Förutom träningar har man hunnit med att möta IFK Mariestads P15-lag i en träningsmatch. Sammanhållningsövningar ska förhoppningsvis ha gjort spelarna än mer förberedda på höstsäsongen.

– Vi har tre saker vi vill jobba med under hösten som jag vill se att vi utvecklar för att jag ska vara nöjd. Vi ska släppa in mindre mål, förvalta våra avslutslägen bättre och bli ett mer bollförande lag, säger Nilsson.

Med bara elva insläppta mål på vårens tolv matcher blir Holmalund svåra att få hål på för gästande Bois. Vid en vinst kan Bois klättra förbi Skövde och placera sig fyra i tabellen.

Mariestad Bois ligger efter sommarvilan på femte plats i tabellen. När nu serien börjar om och spelarna så sakteliga börjar vakna från semesterdvalan får Bois ett hastigt uppvaknande direkt när man åker till obesegrade Holmalund som inför matchen har spelat in 30 poäng.

– Alla våra spelare är tillgängliga så det ser bra ut i truppen. Förhoppningsvis kommer vi med en stor revanschlusta och kan ha kvalité i vårt omställningsspel i försvar till anfall, säger Nilsson.

Senast lagen möttes fick Bois finna sig i att släppa in hela sex mål. Tomas Nilsson har analyserat den matchen och hittat motgiftet mot Holmalunds farliga offensiv.

– Vi måste agera mot deras höga press. Det krävs att vi är koncentrerade. Sist tappade vi det centrala spelet och de fick komma rättvända mot vår backlinje, det ska inte hända den här gången.

Tränat bra

I två veckor har de rödklädda Boisspelarna tränat på Lekevi inför omstarten av serien. Förutom träningar har man hunnit med att möta IFK Mariestads P15-lag i en träningsmatch. Sammanhållningsövningar ska förhoppningsvis ha gjort spelarna än mer förberedda på höstsäsongen.

– Vi har tre saker vi vill jobba med under hösten som jag vill se att vi utvecklar för att jag ska vara nöjd. Vi ska släppa in mindre mål, förvalta våra avslutslägen bättre och bli ett mer bollförande lag, säger Nilsson.

Med bara elva insläppta mål på vårens tolv matcher blir Holmalund svåra att få hål på för gästande Bois. Vid en vinst kan Bois klättra förbi Skövde och placera sig fyra i tabellen.

  • Joel Tivemo