21 maj 2014 18:09

16 nov 2015 10:17

"Dalle" lämnar Bois – blir klubbchef i Piteå

Daniel Johansson lämnar rollen som klubbchef i Mariestad Bois. Division ett-klubben Piteå Hockey har anställt Daniel Johansson som ny klubbchef.

Därmed försvinner "Dalle" från Mariestad Bois, dit han anlände som spelare 2008. Under säsongen 2012/2013 blev han assisterande tränare till Staffan Lundh. Efter ett år på den positionen fick sedan Johansson frågan om att bli klubbchef för Mariestadsklubben.

32-åringen är från Boden och hans fru är bördig i Piteå. Nu går alltså flyttlasset hem i oktober. Fram tills dess är Johansson kvar i Bois organisation.

– Under mina år som spelare, säljare och klubbchef i Mariestad Bois har jag mött många fantastiska människor som gjort att jag verkligen trivts i Mariestad och i klubben. Då frågan kom från Piteå HC, om jag var intresserad av att bli klubbchef där, uppstod ett läge som förmodligen aldrig skulle återkomma, säger Daniel Johansson till Piteå hockeys hemsida och fortsätter:

– Det är ett attraktivt arbete kombinerat med det sociala nätverk som finns hos släktingar i Piteå vägde då tyngst. Jag ser fram emot att från och med senhösten 2014 leda och utveckla Piteå Hockey i föreningens strävan att utveckla ungdomshockey, juniorlag och A-lag samt att stärka PHC:s varumärke.

Daniel Johansson efterträder Stefan Hedlund.

Därmed försvinner "Dalle" från Mariestad Bois, dit han anlände som spelare 2008. Under säsongen 2012/2013 blev han assisterande tränare till Staffan Lundh. Efter ett år på den positionen fick sedan Johansson frågan om att bli klubbchef för Mariestadsklubben.

32-åringen är från Boden och hans fru är bördig i Piteå. Nu går alltså flyttlasset hem i oktober. Fram tills dess är Johansson kvar i Bois organisation.

– Under mina år som spelare, säljare och klubbchef i Mariestad Bois har jag mött många fantastiska människor som gjort att jag verkligen trivts i Mariestad och i klubben. Då frågan kom från Piteå HC, om jag var intresserad av att bli klubbchef där, uppstod ett läge som förmodligen aldrig skulle återkomma, säger Daniel Johansson till Piteå hockeys hemsida och fortsätter:

– Det är ett attraktivt arbete kombinerat med det sociala nätverk som finns hos släktingar i Piteå vägde då tyngst. Jag ser fram emot att från och med senhösten 2014 leda och utveckla Piteå Hockey i föreningens strävan att utveckla ungdomshockey, juniorlag och A-lag samt att stärka PHC:s varumärke.

Daniel Johansson efterträder Stefan Hedlund.