08 maj 2014 15:10

23 jan 2015 14:36

Lundh till elitserieklubb

Mariestad Bois tränare, Staffan Lundh, lämnar föreningen.

I dag presenterades han som tränare för Färjestad BK:s J20-lag.

51-åringen slutade som A-lagstränare för Bois i mars och tog sedan över som ansvarig för ishockeygymnasiet samt de sportsliga frågorna i ungdomsverksamheten.Nu går han alltså in i ett nytt uppdrag hos SM-finalisten i Karlstad.

– Vi är jättenöjda att Staffan valde att samarbeta med oss i jobbet att utbilda framtidens elitspelare i Färjestad BK, säger klubbens ungdoms- och junioransvarige, Peter Johansson

Artikeln uppdateras

I dag presenterades han som tränare för Färjestad BK:s J20-lag.

51-åringen slutade som A-lagstränare för Bois i mars och tog sedan över som ansvarig för ishockeygymnasiet samt de sportsliga frågorna i ungdomsverksamheten.Nu går han alltså in i ett nytt uppdrag hos SM-finalisten i Karlstad.

– Vi är jättenöjda att Staffan valde att samarbeta med oss i jobbet att utbilda framtidens elitspelare i Färjestad BK, säger klubbens ungdoms- och junioransvarige, Peter Johansson

Artikeln uppdateras