04 maj 2014 16:38

23 jan 2015 14:20

Alla resultaten från Springtime

SPRINGTIME

MARIESTAD: Springtime

3,5 km:

P01: 1 Filip Ahlberg Bromma IF 00:13:34, 2 Ludvig Erlandsson Torsö skärgårdsskola 4-5-6 00:13:42, 3 Anton Wallin Ullervad 6 00:13:43, 4 Arthur Abrahamsson Bromma IF 00:15:45, 5 Helmer Hansson Lyrestad 6 00:18:23.

P02: 1 Joel Nilsson Torsö skärgårdsskola 5 00:14:22, 2 Samuel Glad MBK P02 00:15:33, 3 Pontus Nilsson MBK 00:16:22, 4 Tore Palm Tidavad 5 00:16:45, 5 David Eklund Högelid 5 a 00:18:03, 6 Jacob Åresjö Högelid 5 b 00:20:24, 7 Karl Seger Lillängsskolan klass 5 00:20:28, 8 Elias Lindqvist Tidavad 5 00:21:03, 9 Erik Sandstedt Högelid 5 a 00:25:05, 10 Filip Andersson Tidavad 5 00:26:36.

P03: 1 Nils Jakobsson Lillängsskolan 4 00:13:42, 2 Johan Mårtensson OK Skogsstjärnan 00:13:48, 3 David Källgård Blomqvist Grangärdet 4 00:14:19, 4 Vilhelm Bäckström Bergman Högelid 4 a 00:15:33, 5 Johan Gustafsson Maif Handboll P03 00:15:49, 6 Hugo Lennartsson Lillängsskolan 4 00:15:50, 7 Alfred Elofsson Flitiga Lisan 4 00:16:08, 8 Jakob Malik Grangärdet 4 00:16:42, 9 Oscar Rylander Lyrestad 4 00:18:39, 10 Hampus Göthe Lockerud 4 00:18:44, 11 Erik Gustafsson Maif Handboll p03 00:22:19, 12 Linus Magnusson Leksberg 4 00:22:19, 13 Kevin Shahbazi Grangärdet 4 00:22:33, 14 Alexander Roth Tidavad 4 00:23:00, 15 Johan Caldeborg Hasslerör klass 4 00:28:10, 16 Ludwig Mann Tidavad 4 00:28:22, 17 Joel Agorastos Lockerud 4 00:30:23.

P04:1 Anton Jansson Kronopark 4 00:14:30, 2 Gilbert Persson Ullervad 3 00:15:57, 3 Axel Larsson Ullervad 3 00:16:13, 4 Wilhelm Bergqvist Högelid 3 c 00:16:27, 5 Axel Andersson Flitiga Lisan 3 00:16:52, 6 Arvid Haglund Flitiga lisan 00:16:57, 7 Filip Eklund Högelid 3 b 00:17:35, 8 Noel Kindbom Högelid 3 b 00:18:31, 9 Anton Lundell Lillängsskolan 3 00:20:55, 10 Rasmus Engqvist Leksberg 3 00:22:01, 11 Carl Åkerberg Högelid 3 c 00:22:25, 12 Ture Fröjd Tidavad 3 00:23:37, 13 Erik Söder Tidavad 3 00:23:44, 14 Emil Adamsson Kronopark 3 00:24:25, 15 Loah Gerenmark FALKÖPING FAIK 00:27:42, 16 Edvin Hansson Lyrestad 3 00:29:44.

P 05 el senare: 1 Filip Hermansson Kronopark 2 00:14:31, 2 Anton Persson Ullervad skola 00:15:31, 3 Raoul Schultheiss Tibro AIK Friidrott 00:16:13, 4 Isac Wahlqvist Flitiga lisan 2 00:16:30, 5 Gottfrid Elofsson Flitiga Lisan 1 00:16:32, 6 William Olsson Kronopark 2 00:17:18, 7 Gustav Friberg Tidavad 2 00:17:41, 8 Oliver Önnefors Kronopark 2 00:18:29, 9 Hugo Svensson Kronopark 1 00:18:47, 10 Oscar Gustafsson Högelidsskolan 1 a 00:18:50, 11 Nils Ståhl Kronopark 1 00:18:58, 12 Oliwer Modigh Ullervad 2 00:19:13, 13 Felix Hällsås Kronopark 1 00:19:29, 14 Olof Bergqvist Högelid 2 a 00:20:17, 15 Viktor Appelgren Grangärdet åk 2 00:20:34, 16 Olof Haglund Flitiga lisan 00:20:54, 17 Edvin Bengtsson Tidavad 2 00:20:59, 18 Pelle Nordin Tidavad 2 00:21:00, 19 Elis Lennartsson Lillängsskolan 1 00:21:08, 20 Axel Blom MAIF 00:21:22, 21 Jacob Haggård Leksberg 2 00:21:27, 22 Otto Caldeborg Hasslerör klass 1 00:21:30, 23 Simon Appelgren Grangärdet förskoleklass 00:21:36, 24 Arvid Hagejärd Mariestads TK 00:21:57, 25 Carl Wahn Tidavad 1 00:21:59, 26 Holger Söderlid Tidavad 1 00:22:03, 27 Willy Frisk Högelid 1 a 00:22:09, 28 Leo Gullberg Lyrestad 2 00:22:15, 29 Hannes Lindqvist Tidavad 2 00:22:20, 30 Ville Gustafsson Tidavads skola Förskoleklass 00:22:28, 31 Arvid Bengtsson Tidavads skola Förskoleklass 00:22:41, 32 Malte Brandström OK Skogsstjärnan 00:23:18, 33 Alvin Silow Tidavad 2 00:23:27, 34 Stig Ekerman Grangärdet 2 00:23:37, 35 Sigge Brandström Flitiga lisans förskoleklass 00:23:38, 36 Melvin Boberg Sjötorp 00:23:40, 37 Jordan Roos Halna BK 00:23:41, 38 Leo Wallin Ullervad 1 00:24:00, 39 Sebastian Oskarsson Mariestad 00:24:03, 40 Elis Wiik Leksberg 2 00:24:48, 41 Emil Josefsson Kronopark 2 00:24:48, 42 Wilmer Kindbom MBK 00:24:57, 43 Måns Holm Årnäs 00:26:39, 44 Isak Pakkanen Högelidsskolan 2 a 00:27:21, 45 Jack Karlsson Tidavad 1 00:35:33, 46 Sam Karlsson Tidavad 2 00:35:48, 47 Leon Bladh MBK 01:01:22.

F 01: 1 Linnea Holmvik Tidaholms SOK Sisu 00:15:21, 2 Malin Jernberg Lindegren Torsö Skärgårdsskola 4-6 00:17:57, 3 Jessica Falk Tidavad 6 00:18:13, 4 Malin Gustafsson Maif Handboll F01/02 00:18:23, 5 Linda Watkins Torsö skärgårdsskola 00:18:43, 6 Sandra Bäck Grangärdet 6 00:22:39.

F02: 1 Alexandra Jansson Lillängsskolan 5 00:15:23, 2 Emmy Lindström Kils AIK Friidrott 00:16:10, 3 Hanna Malik Grangärdet 5 00:18:34, 4 Wilma Johansson Tidavad 5 00:20:59, 5 Ellen Johansson Tidavad 5 00:21:00, 6 Ebba Frisk Högelid 5 a 00:21:39, 7 Ellen Westlund Maif Handboll 00:21:54, 8 Lisa Larsson Leksberg 5 00:21:54, 9 Tilde Johnsson Leksberg 5 00:21:55, 10 Tyra Roslund MAIF Handboll F01/02 00:21:59, 11 Nora Holmén Grangärdets 5 00:23:55, 12 Alice Mogren Maif Handboll F01/02 00:25:07.

F03: 1 Maja Ståhl Kronopark 4 00:17:21, 2 Linnea Sandberg Kronopark 4 00:18:08, 3 Thea Pehrson Kronopark 4 00:18:09, 4 Linnea Skogsberg Ullervad 4 00:18:32, 5 Ellen Kampe Ullervad åk 4 00:19:10, 6 Felice Johnsson Leksberg 4 00:19:38, 7 Tea Wallin Ullervad 4 00:21:27, 8 Maja Nilsson Hasslerör 4 00:25:24, 9 Moa Friman Högelid 4 b 00:25:33, 10 Emma Rånge Högelid 4 b 00:25:34.

F04: 1 Felicia Hällsås Kronopark 3 00:17:59, 2 Hanna Eklund Högelid 3 b 00:18:14, 3 Olivia Modig Högelid 3 c 00:18:39, 4 Ida Sjöberg Pixbo MAIK 00:20:10, 5 Elsa Palm Tidavad 3 00:20:13, 6 Filippa Seger Lillängskolan klass 3 00:29:41.

F 05 el senare: 1 Stina Kampe Ullervad 2 00:18:20, 2 Gabriella Lindgren Lockerud 2 00:20:47, 3 Ida Björk Mariestads KK 00:21:49, 4 Moa Boberg Sjötorp 00:21:54, 5 Emmy Björk Mariestads KK 00:23:43, 6 Vilma Persson Ullervad 2 00:25:14, 7 Sofie Bäck Grangärdet 2 00:25:18, 8 Thea Lundell Grangärdet Förskoleklass 00:25:41, 9 Joshua Lundgren Flitiga Lisan 1 00:26:42, 10 Nova Andersson IF Hagen FIK 00:27:45, 11 Elinea Agorastos Lockerud 1 00:27:51, 12 Ellicka Mann Tidavads skola Förskoleklass 00:28:35, 13 Ida Söderlid Tidavad 2 00:28:50, 14 Hilma Andersson Lockerud 2 00:29:41, 15 Fanny Seger Flugsvampen 00:29:45, 16 Svea Agorastos Stenungsund 00:31:59, 17 Sarah Johansson Tidavad 2 00:32:39, 18 Tuva Jungander Örebro 00:32:51, 20 Maja Gustafsson Tidavad 2 00:35:36, 21 Ebba Westlund Maif Handboll 00:36:06.

Gå Lunka Löp: 1 Andreas Sott Karlstad 00:14:15, 2 Jenny Lindberg Mariestad 00:17:11, 3 Tomas Hermansson Mariestad 00:17:30, 4 Katarina Johansson Tidavads IF 00:19:00, 5 Rickard Modigh Electrolux IF 00:19:13, 6 Fredrik Önnefors Tidavads skola 00:19:30, 7 Sören Ottosson Tidavads skola 00:19:36, 8 Kjell-Åke Wallström VänerEnergi AB 00:19:53, 9 Marlene Folkesson Karlstad 00:20:02, 10 Lars Bergqvist Mariestad 00:20:18, 11 Ingrid Hellgren Sjöberg Pixbo 00:20:20, 12 Lena Nagle Älvsjö 00:21:03, 13 Karin Lennartsson Mariestad 00:21:08, 14 Annica Caldeborg Töreboda 00:21:31, 15 Per Hagejärd VänerEnergi AB 00:21:58, 16 Sofie Wiik Mariestad 00:22:17, 17 Harri Magnusson VänerEnergi AB 00:22:21, 18 Evelina Gustafsson Mariestad 00:22:28, 19 Jonas Persson Grangärdets skola 00:22:35, 20 Therese Eriksson Mariestad 00:22:38, 21 Eleninor Ragnarsson Tidaholms GIS 00:22:51, 22 Karolin Hjalmarsson Tidavads skola 00:23:06, 23 Lina Kinnefors Tidavads skola 00:23:10, 24 Irene Magnusson Töreboda 00:23:29, 25 Maria Lindqvist Tidavads skola 00:23:36, 26 Kenny Brandström Mariestad 00:23:37, 27 Micael Björk MVSK 00:23:43, 28 Jonas Boberg Sjötorp 00:23:46, 29 Mattias Holmén Mariestad 00:23:52, 30 Madeleine Bengtsson Tidavads skola 00:23:54, 31 Jim Oskarsson Mariestad 00:24:04, 32 Raili Pesonen Mariestad 00:24:06, 33 Harri Pesonen Mariestad 00:24:07, 34 Magnus Kindbom Mariestad 00:24:58, 35 Jennie Carlsson Mariestad 00:25:15, 36 Caroline Lundell Mariestad 00:25:42, 37 Robert Holm Årnäs 00:26:40, 38 Maria Larsson Mariestad 00:27:21, 39 Lotta Lindgren Falköpings AIK 00:27:42, 40 Marika Agorastos Mariestad 00:27:50, 41 Marie Söderlid Väring 00:28:50, 42 Lotta Hansson Lyrestad skola 00:29:45, 43 Morgan Seger Mariestad Taekwondo club 00:29:46, 44 Georgios Agorastos Mariestad 00:32:00, 45 Ann-Marie Johansson Mariestad 00:32:39, 46 Marie Carlsson Örebro 00:32:53, 47 Mårten Gustafsson Mariestad 00:35:36, 48 Petra Karlsson Tidavad klass 2 00:35:46, 49 Madelene Persson Maif Handboll 00:36:06, 50 Håkan Westlund Maif Handboll 00:36:14, 51 Hans Gustafsson VänerEnergi AB 00:38:23, 52 Claes Larsson VänerEnergi AB 00:38:23, 53 Carolina Nilsson Linköping 00:55:19, 54 Christoffer Daun Tranås 00:56:09, 55 Marcus Gunnarsson Jönköping 00:56:19, 56 Daniel Nilsson Jönköping 00:56:21, 57 Elisabeth Nilsson Jönköping 00:56:25, 58 Egon Johansson IK Wilske 00:57:57, 59 Therese Andersson Norrahammar 00:58:27, 60 Sofia Lindh Gränna 00:58:30.

5 km:

K & M motion: 1 Andreas Lindström Kils AIK Friidrott 00:17:46, 2 Tommy Sundberg Hedemora Axa 00:19:25, 3 Daniel Rånge Lugnås 00:21:11, 4 Jash Narshi Kronopark 5 00:21:205, 5 Jan-ove Lämgren Skörnen 00:21:34, 6 Lena Törnqvist IFK Skövde FIK 00:21:54, 7 Ida Glad Mariestad 00:22:43, 8 Christer Jansson Mariestad 00:22:54, 9 Anders Berglund Karlskoga Friidrott 00:23:10, 10 Per Svanström Bromma 00:23:18, 11 Michael Gustafsson Mariestad 00:23:22, 12 Victor Rosander Hägersten 00:23:26, 13 Anna Ericsson Karlskoga Friidrott 00:23:32, 14 Helena Martinsson IFK Skövde 00:23:40, 15 Jonny Kristensson Mariestad 00:23:51, 16 Odd-Ragnar Pettersen Moss 00:24:00, 17 Thomas Cedving Götene 00:24:09, 18 David Lönnkvist Mariestad 00:24:12, 19 Mari Lindström Kil 00:24:14, 20 Timmy Johansson Mann Teknik 00:24:33, 21 Rauno Sahlin IFK Skövde FIK 00:24:35, 22 Edvard Karlsson Mann Teknik 00:24:56, 23 Shankar Narshi Kronopark 6 00:25:01, 24 Annika Stöök Mann Teknik 00:25:09, 25 Thomas Stöök Mann Teknik 00:25:09, 26 Peter Gustafsson Maif Handboll 00:26:07, 27 Sanna Nilsson Lesjöfors jogging 00:26:49, 28 Camilla Hallberg Lab4Kids 00:26:52, 29 Maria Andersson Lerdala IF 00:26:58, 30 Tomas Ljungström Sjötorp 00:27:12, 31 Ragnar Sandsten Revirgatan 5 00:27:38, 32 Maria Tingvall Mariestad 00:27:59, 33 Mikaela Ericsson Töreboda 00:28:36, 34 Douglas Gustafsson Mariestad 00:29:57, 35 Göran Norberg Mariestad 00:30:13, 36 Andreas Nordkvist Mariestad 00:30:16, 37 Sven Johansson Hova 00:30:24, 38 Anette Elfvenfjärd Moholm 00:30:27, 39 Ellen Henrysson Töreboda 00:30:51, 40 Hannes Jungert Lillängskolan klass 4 00:30:54, 41 Arvid Bana Lillängsskolan 5 00:30:56, 42 Irina Ericson Mariestad 00:32:14, 43 Lotta Sandström Mariestad 00:33:15, 44 Carin Backlin Uppsala 00:33:25, 45 Jeanette Sandh Skövde 00:33:49, 46 Frida Larsson Mariestad 00:33:55, 47 Jeanette Svensson Mariestad 00:33:55, 48 Bengt Gustafsson Tidaholms SOK Sisu 00:35:55, 49 Ewa Åresjö Mariestad 00:35:58, 50 Hans Christiansen Mariestad 00:39:15, 51 Erik Rundqvist Mariestad 00:44:32, 52 Anna-Karin Nilsson Hägersten 00:44:46, 53 Peter Andersson Norrahammar 00:46:07, 54 Ginni Hellström Skövde 00:48:30.

M75+: 1 Göte Ivarsson IFK Skövde FIK 00:30:13, 2 Lennart Hjalmarsson Lidköpings IS 00:31:27.

M70: 1 Stellan Sahl Lidköpings is 00:24:29, 2 Göte Andersson Lesjöfors jogging 00:27:06, 3 Bill Malm Tidaholms SOK Sisu 00:28:20, 4 Håkan Ljungström Sjötorp 00:34:30, 5 Leif Johansson IFK Skövde FIK 00:35:44, 6 Göran Wahlström SOK Unden 00:38:24.

M65: 1 Ingemar Lemel Tibro AIK FIK 00:22:05, 2 Lars Lindberg Trollhättans IF 00:22:05, 3 Gunnar Fredh IFK Skövde FIK 00:25:30, 4 Bengt-Erik Enoksson IFK Skövde FIK 00:25:55, 5 Rune Svensson RPG 00:26:28, 6 Bosse Johansson Mariestads AIF 00:31:14, 7 Lennart Johansson Mariestads AIF 00:35:49.

M60: 1 Rune Gustavsson Navåsens FK Hajom 00:20:36, 2 Jan-Ove Andersson Mariestads AIF 00:23:31,3 Sven-Inge Jansson Mariestads AIF 00:23:55, 4 Hans Blomqvist Mariestad 00:28:11, 5 Lars Holm Tif 00:32:08.

P98-00: 1 Filip Jungert MFK 00:23:04, 2 Daniel Adamsson Kronopark 6 00:23:12, 3 Filip Belfrage Kronopark 6 f 00:25:40, 4 Jonatan Elfvenfjärd Mariestads AIF 00:25:58.

K60: 1 Lubov Pospeshina IFK Skövde FIK 00:23:59, 2 Britt Hellmark Lidköpings IS 00:24:21.

F 98-00: 1 Elise Wallén IFK Skövde FIK 00:20:54, 2 Evelina Jansson Mariestads AIF 00:22:38, 3 Emma Sandstedt Mariestad 00:25:01, 4 Maria Isaksson Mariestad 00:25:27, 5 Julia Ekman Torsö BIF 00:25:57, 6 Beatrice Elfvenfjärd Moholm 00:29:21, 7 Sanna Tolonen OK Amne 00:31:28.

Män, 10 km: 1 Anders Dahlman IK Trasten 00:31:30, 2 Elias Björnson Spring Åmål 00:31:55, 3 Andreas Magnusson Mariestads AIF 00:32:11, 4 Conny Wass Åmål Spring 00:33:42, 5 Johan Martinsson IFK Skövde Fik 00:34:59, 6 Micael Lundin Mariestads AIF 00:35:03, 7 Karl Wilenius Istrums SK 00:36:43, 8 Fredrik Johansson Mariestads AIF 00:36:53, 9 Ulf Larsson SOK Träff Karlsborg 00:37:25, 10 Victor Svedberg KARLSTAD Belivs 00:37:27, 11 Claes Tingvall Mariestad 00:37:33, 12 Håkan Andersson Lesjöfors jogging 00:37:36, 13 Magnus Bodin Tidaholms SOK Sisu 00:38:03, 14 Erik Högqvist Karlstad OK Tyr 00:38:03, 15 Jonathan Johansson IFK Skövde 00:38:47, 16 Viktor Elfvén IF Hagen Fik 00:38:51, 17 Martin Persson Mariestad 00:38:57, 18 Jimmie Breman Larvs FK 00:38:58, 19 Anders Wollneius Saltsjöbo Nacka 00:39:26, 20 Andreas Öberg Ryda SK 00:39:27, 21 David Ragnarsson Kyrkibyx BK 00:39:31, 22 Lars Kullberg Skövde 00:39:39, 23 Kent Daniel Edvardsen Lundsbrunn 00:39:54, 24 Viktor Lundgren Gentlemannafabriken MMA 00:40:07, 25 Johnny Rosén Electrolux IF 00:40:09, 26 Fredrik Johnsson Mariestad 00:40:39, 27 Sven Ohde MOOV Göteborg 00:40:43, 28 Fredrik Karlsson Mariestad 00:41:15, 29 Karl-Johan Gustavsson Skövde 00:41:18, 30 Jonathan Falk Tidaholms SOK Sisu 00:41:24, 31 David Götvall MacGregor 00:41:47, 32 Daniel Brandström OK Skogsstjärnan 00:42:22, 33 Marcus Malm Mariestads FK 00:42:34, 34 Florian Siegmund IFK Skövde FIK 00:43:48, 35 Henrick Sirén Mariestad NF-Tech 00:44:05, 36 Erik Hällsås Lyrestad 00:44:06, 37 Anders Eskilsson MARIESTAD Andritz 00:44:08, 38 Magnus Moberg Moholm 00:44:13, 39 Janne Fernstedt Solberga måleri 00:44:14, 40 Erik Sandsten Revirgatan 5 00:44:22, 41 Per Andersson Göteborg Velour by nostalgi 00:44:27, 42 Tobias Johansson Gentlemannafabriken MMA 00:44:30, 43 Jonas Johansson Tibro 00:44:43, 44 Carl Jungert MFK 00:44:45, 45 Magnus Lundell Mariestad 00:44:51, 46 Mikael Brunnhagen Mariestad 00:44:53, 47 Örjan Nilsson Torsö BIF 00:44:53, 48 Peter Staaf Västerås 00:44:57, 49 Robert Funke Götenehus FK 00:45:00, 50 Henrik Forsblad Wells angels if 00:45:10, 51 Jacob Hellåker Team mulle.com 00:45:26, 52 Lars Johansson Electrolux IF 00:45:43, 53 Morgan Holmberg Projektengagemang IF 00:45:58, 54 Anders Nihlmar Filborna Arena Helsingborg 00:46:30, 55 Henric Götvall UW-Elast 00:46:44, 56 Ola Stenberg FC Dösjöbro 00:47:47, 57 Denis Goodchild Torsö BIF 00:48:07, 58 Anders Ahl Team mulle.com 00:48:12, 59 Martin Olsson Röda Stjärnan 00:48:45, 60 Mats Blom MAIF 00:48:58, 61 Jens Persson Fredrikstad Badmintonklubb 00:49:14, 62 Jörgen Wiren Electrolux IF 00:49:35, 63 Tobias Johansson Mariestad 00:49:45, 64 Anders Svenaeus Ullervad 00:49:48, 65 Mattias Klahr Daloc 00:49:52, 66 Johan Lindquist Daloc Motion & Fritid 00:49:52, 67 Håkan Paulsson Lidköping 00:50:03, 68 Eric Bäcklund Team Bäcklund 00:50:08, 69 Ulf Karlander Mariestad-Marieholm Rotaryklubb 00:50:17, 70 Kenneth Larsson Mann Teknik 00:50:18, 71 Fredrik Gustavsson Nacka 00:50:26, 72 Mikael Johansson Electrolux IF 00:50:36, 73 Olavi Sirén OS massage 00:50:52, 74 Linus Neman Mariestad 00:51:05, 75 Curt Rikardsson Mariestad 00:51:13, 76 Morten Georgsen Norge Mammas flickor 00:51:17, 77 Morgan Östman Electrolux IF 00:51:37, 78 Micael Hurtig Mariestad 00:51:39, 79 Anders Holgersson Runacademy IF 00:51:42, 80 Hamid Bana Göteborg 00:51:45, 81 Daniel Sandberg Skövde 00:51:58, 82 Håkan Jansson Spring Åmål 00:52:20, 83 Torbjörn Ek Mariestad 00:52:49, 84 Kristian Byhlén Mariestad 00:53:00, 85 Stefan Olsson Olsson's Maskinservice 00:53:13, 86 Bobby Hellström Mariestad 00:53:14, 87 Lars-Olof Månsson Tavelsjö Trumpetare 00:53:33, 88 Mehdi Aivaz Ihari Götte-Borg 00:53:44, 89 Peter Eriksson Lerdala IF 00:53:51, 90 Thomas Blom Töreboda 00:54:14, 91 José Bjerkheden Göteborg 00:54:27, 92 Lars Wilsson Mariestad 00:54:46, 93 Kimmo Lalli Mariestad 00:54:52, 94 Magnus Högström SKÖVDE Skövde 00:55:02, 95 James Ebbezon MARIESTAD Mariestad 00:55:15, 96 Lars-Erik Lindh GRÄNNA Gränna 00:56:03, 97 John Harling Mariestad 00:56:48, 98 Bengt Karlsson Hova Carpa 00:57:01, 99 Håkan Sandstedt Mariestad 00:57:14, 100 Rune Söderberg Electrolux IF 00:57:58, 101 LG Karlsson Sniglarna AB 01:01:25, 102 Jan Nilsson Electrolux IF 01:02:07, 103 Daniel Sannelius Norrahammar 01:02:39, 104 Jan G Jansson Kvarnbacken Torsö 01:03:00, 105 Qvintus Lalli Högelid 3 b 01:04:51, 106 Rolf Åkesson VänerEnergi AB 01:08:26.

M55: 1 Tord Trolin Mariestad MAIF 00:45:08, 2 Lars Björnfot Mariestads AIF 00:46:13, 3 Tomas Andersson IFK Skövde FIK 00:47:31, 4 Ulf Sundberg Svenska kyrkan Trollhättan 00:48:50, 5 Christer Björkman Lesjöfors jogging 00:51:44, 6 Göran Linnarsson SOK Unden 00:54:23, 7 Torbjörn Schwartz Mammas flickor 01:04:15.

M50: 1 Asko Sarja Mariestads AIF 00:38:17, 2 Veine Wilhelmsson Skövde friidrott 00:41:02, 3 Christer Svantesson Vinninga 00:41:08, 4 Per-Anders Karlsson OK Klyftamo 00:43:00, 5 Björn Furhoff IFK Skövde FIK 00:43:05, 6 Thomas Stenberg Brynäs IF 00:50:13, 7 Jörgen Nielsen Mariestad 00:55:10, 8 Rolf Hermann Lidköping 01:06:29.

M45: 1 Wolfgang Malik Mariestads AIF 00:38:16, 2 Michael Björklund Filipstads långlöpning 00:39:52, 3 Roger Helmersson Gullspångs IF 00:40:37, 4 Joakim Wallén IFK Skövde FIK 00:40:40, 5 Jonas Hagberg Kristinehamns OK 00:41:30, 6 Per Bergqvist Tidaholms SOK Sisu 00:45:06, 7 Anders Sahlin Daloc Motion & Fritid 00:47:01, 8 Bertil Svensson Hova 00:47:52, 9 Joakim Lindgren Töreboda 00:55:00, 10 Anders Israelsson Mariestad 01:00:15.

M40: 1 Henrik Sahl Lidköpings VSK 00:35:00, 2 Per Carlsson Mariestads AIF 00:36:59, 3 Jerker Andreasson Tegeman Vedums AIS 00:39:10, 4 Stefan Ödman IFK Skövde FIK 00:39:36, 5 Nicklas Partanen Filipstads friidrott 00:39:37, 6 Fredrik Utgren Ryda SK 00:39:47, 7 Jakob Linde Alingsås 00:40:57, 8 Per-Åke Henning Navsåsen FK 00:41:40, 9 Fredrik Skagervik IFK Skövde FIK 00:42:17, 10 Masoud Saberi IFK Skövde FIK 00:43:42, 11 Jonas Wallerman Karlsborg 00:44:48, 12 Mats Holmvik Tidaholms SOK Sisu 00:58:15.

M35: 1 Per-Ola Hedlund Torsby löparklubb 00:36:02, 2 Daniel Ulvebro IK Wilske 00:39:24, 3 Richard Liden Navåsen FK 00:39:49, 4 Daniel Creuzberg IFK Skövde FIK 00:41:04, 5 Johnny Ståhlberg Kungsholmen 00:43:45, 6 Jonas Andersson IFK Skövde friidrott 00:44:21, 7 Andreas Wahlström Tibro gangsters 00:55:02, 8 Andreas Nyberg ARJ Transport AB 00:55:51.

Kvinnor, 10 km: 1 Anna Svantesson Mariestadcyklisten 00:40:04, 2 Sandra Törnqvist Karlsborg 00:40:15, 3 Ulrika Persson 5 a Högelid 00:45:36, 4 Sandra Eriksson Bromma 00:45:44, 5 Jessica Magnusson Mariestad 00:46:25, 6 Johanna Johnsson Bild- och funktionsmedicin, IVC 00:46:27, 7 Annika Holmen Skövde 00:47:02, 8 Annika Andersson Mariestad 00:47:04, 9 Caroline Lalli Mariestad 00:47:15, 10 Gabriela Fagerström Stockholm 00:47:38, 11 Anne-Louise B Persson Mariestad 00:47:43, 12 Carin Freij Lyrestad 00:47:45, 13 Mahia Aivaz Ihari Götte-Borg 00:48:25, 14 Tea Gröndin Mariestad 00:48:59, 15 Angelica Seger Mariestad 00:49:24, 16 Elin Dehlin Degerfors 00:49:50, 17 Åsa Furustam Mariestad 00:50:48, 18 Terese Söder Moholm 00:51:34, 19 Kristina Olin Götte-Borg 00:52:23, 20 Camilla Sten Jakobsson Mariestad 00:53:02, 21 Mia Ståhlberg Västerås 00:53:07, 22 Ellen Olsson Olsson's Maskinservice 00:53:10, 23 Lotta Haggård Mariestad 00:54:24, 24 Anneli Eriksson Moholm 00:54:49, 25 Evelina Bohwalli Mann Teknik 00:54:50, 26 Anne-Lie Wallbäck Mariestad 00:55:09, 27 Sandra Andersson IF Hagen FIK 00:55:14, 28 Katarina Alfredsson Runacademy IF 00:55:29, 29 Camilla Schöld Mariestad 00:56:25, 30 Lena Högström Skövde 00:56:37, 31 Katarina Önnefors Mariestad 00:57:18, 32 Ann-Louise Andersson Mariestad 00:57:59, 33 Lisa Appelgren Mariestad 00:58:19, 34 Cecilia Elofsson Mariestad 00:58:34, 35 Maria Sandstedt Mariestad 00:58:42, 36 Catharina Kjellberg Moholm 00:59:07, 37 Mari Green Vingåker 01:01:05, 38 Angelica Niklasson Töreboda 01:01:25, 39 Mariann Jansson Kvarnbacken Torsö 01:04:42, 40 Anna-Karin Ek Mariestad 01:06:45, 41 Carina Andersson Norrahammar 01:06:46.

K55: 1 Inger Schön IFK Skövde FIK 00:45:13, 2 Marie Schwartz Mammas flickor 01:00:24.

K50: 1 Ann Pedersen Götene 00:47:28, 2 Ulla Nordh Mariestad 00:49:25, 3 Karina Malik Mariestads AIF 00:50:22.

K45: 1 Kristin Ekblom Mammas flickor 00:52:48.

K40: 1 Loan Le IFK Skövde FIK 00:49:38, 2 Julia Hagberg Ryda SK 00:54:27.

K35: 1 Åsa Blom Mariestad MAIF 00:44:36.

MARIESTAD: Springtime

3,5 km:

P01: 1 Filip Ahlberg Bromma IF 00:13:34, 2 Ludvig Erlandsson Torsö skärgårdsskola 4-5-6 00:13:42, 3 Anton Wallin Ullervad 6 00:13:43, 4 Arthur Abrahamsson Bromma IF 00:15:45, 5 Helmer Hansson Lyrestad 6 00:18:23.

P02: 1 Joel Nilsson Torsö skärgårdsskola 5 00:14:22, 2 Samuel Glad MBK P02 00:15:33, 3 Pontus Nilsson MBK 00:16:22, 4 Tore Palm Tidavad 5 00:16:45, 5 David Eklund Högelid 5 a 00:18:03, 6 Jacob Åresjö Högelid 5 b 00:20:24, 7 Karl Seger Lillängsskolan klass 5 00:20:28, 8 Elias Lindqvist Tidavad 5 00:21:03, 9 Erik Sandstedt Högelid 5 a 00:25:05, 10 Filip Andersson Tidavad 5 00:26:36.

P03: 1 Nils Jakobsson Lillängsskolan 4 00:13:42, 2 Johan Mårtensson OK Skogsstjärnan 00:13:48, 3 David Källgård Blomqvist Grangärdet 4 00:14:19, 4 Vilhelm Bäckström Bergman Högelid 4 a 00:15:33, 5 Johan Gustafsson Maif Handboll P03 00:15:49, 6 Hugo Lennartsson Lillängsskolan 4 00:15:50, 7 Alfred Elofsson Flitiga Lisan 4 00:16:08, 8 Jakob Malik Grangärdet 4 00:16:42, 9 Oscar Rylander Lyrestad 4 00:18:39, 10 Hampus Göthe Lockerud 4 00:18:44, 11 Erik Gustafsson Maif Handboll p03 00:22:19, 12 Linus Magnusson Leksberg 4 00:22:19, 13 Kevin Shahbazi Grangärdet 4 00:22:33, 14 Alexander Roth Tidavad 4 00:23:00, 15 Johan Caldeborg Hasslerör klass 4 00:28:10, 16 Ludwig Mann Tidavad 4 00:28:22, 17 Joel Agorastos Lockerud 4 00:30:23.

P04:1 Anton Jansson Kronopark 4 00:14:30, 2 Gilbert Persson Ullervad 3 00:15:57, 3 Axel Larsson Ullervad 3 00:16:13, 4 Wilhelm Bergqvist Högelid 3 c 00:16:27, 5 Axel Andersson Flitiga Lisan 3 00:16:52, 6 Arvid Haglund Flitiga lisan 00:16:57, 7 Filip Eklund Högelid 3 b 00:17:35, 8 Noel Kindbom Högelid 3 b 00:18:31, 9 Anton Lundell Lillängsskolan 3 00:20:55, 10 Rasmus Engqvist Leksberg 3 00:22:01, 11 Carl Åkerberg Högelid 3 c 00:22:25, 12 Ture Fröjd Tidavad 3 00:23:37, 13 Erik Söder Tidavad 3 00:23:44, 14 Emil Adamsson Kronopark 3 00:24:25, 15 Loah Gerenmark FALKÖPING FAIK 00:27:42, 16 Edvin Hansson Lyrestad 3 00:29:44.

P 05 el senare: 1 Filip Hermansson Kronopark 2 00:14:31, 2 Anton Persson Ullervad skola 00:15:31, 3 Raoul Schultheiss Tibro AIK Friidrott 00:16:13, 4 Isac Wahlqvist Flitiga lisan 2 00:16:30, 5 Gottfrid Elofsson Flitiga Lisan 1 00:16:32, 6 William Olsson Kronopark 2 00:17:18, 7 Gustav Friberg Tidavad 2 00:17:41, 8 Oliver Önnefors Kronopark 2 00:18:29, 9 Hugo Svensson Kronopark 1 00:18:47, 10 Oscar Gustafsson Högelidsskolan 1 a 00:18:50, 11 Nils Ståhl Kronopark 1 00:18:58, 12 Oliwer Modigh Ullervad 2 00:19:13, 13 Felix Hällsås Kronopark 1 00:19:29, 14 Olof Bergqvist Högelid 2 a 00:20:17, 15 Viktor Appelgren Grangärdet åk 2 00:20:34, 16 Olof Haglund Flitiga lisan 00:20:54, 17 Edvin Bengtsson Tidavad 2 00:20:59, 18 Pelle Nordin Tidavad 2 00:21:00, 19 Elis Lennartsson Lillängsskolan 1 00:21:08, 20 Axel Blom MAIF 00:21:22, 21 Jacob Haggård Leksberg 2 00:21:27, 22 Otto Caldeborg Hasslerör klass 1 00:21:30, 23 Simon Appelgren Grangärdet förskoleklass 00:21:36, 24 Arvid Hagejärd Mariestads TK 00:21:57, 25 Carl Wahn Tidavad 1 00:21:59, 26 Holger Söderlid Tidavad 1 00:22:03, 27 Willy Frisk Högelid 1 a 00:22:09, 28 Leo Gullberg Lyrestad 2 00:22:15, 29 Hannes Lindqvist Tidavad 2 00:22:20, 30 Ville Gustafsson Tidavads skola Förskoleklass 00:22:28, 31 Arvid Bengtsson Tidavads skola Förskoleklass 00:22:41, 32 Malte Brandström OK Skogsstjärnan 00:23:18, 33 Alvin Silow Tidavad 2 00:23:27, 34 Stig Ekerman Grangärdet 2 00:23:37, 35 Sigge Brandström Flitiga lisans förskoleklass 00:23:38, 36 Melvin Boberg Sjötorp 00:23:40, 37 Jordan Roos Halna BK 00:23:41, 38 Leo Wallin Ullervad 1 00:24:00, 39 Sebastian Oskarsson Mariestad 00:24:03, 40 Elis Wiik Leksberg 2 00:24:48, 41 Emil Josefsson Kronopark 2 00:24:48, 42 Wilmer Kindbom MBK 00:24:57, 43 Måns Holm Årnäs 00:26:39, 44 Isak Pakkanen Högelidsskolan 2 a 00:27:21, 45 Jack Karlsson Tidavad 1 00:35:33, 46 Sam Karlsson Tidavad 2 00:35:48, 47 Leon Bladh MBK 01:01:22.

F 01: 1 Linnea Holmvik Tidaholms SOK Sisu 00:15:21, 2 Malin Jernberg Lindegren Torsö Skärgårdsskola 4-6 00:17:57, 3 Jessica Falk Tidavad 6 00:18:13, 4 Malin Gustafsson Maif Handboll F01/02 00:18:23, 5 Linda Watkins Torsö skärgårdsskola 00:18:43, 6 Sandra Bäck Grangärdet 6 00:22:39.

F02: 1 Alexandra Jansson Lillängsskolan 5 00:15:23, 2 Emmy Lindström Kils AIK Friidrott 00:16:10, 3 Hanna Malik Grangärdet 5 00:18:34, 4 Wilma Johansson Tidavad 5 00:20:59, 5 Ellen Johansson Tidavad 5 00:21:00, 6 Ebba Frisk Högelid 5 a 00:21:39, 7 Ellen Westlund Maif Handboll 00:21:54, 8 Lisa Larsson Leksberg 5 00:21:54, 9 Tilde Johnsson Leksberg 5 00:21:55, 10 Tyra Roslund MAIF Handboll F01/02 00:21:59, 11 Nora Holmén Grangärdets 5 00:23:55, 12 Alice Mogren Maif Handboll F01/02 00:25:07.

F03: 1 Maja Ståhl Kronopark 4 00:17:21, 2 Linnea Sandberg Kronopark 4 00:18:08, 3 Thea Pehrson Kronopark 4 00:18:09, 4 Linnea Skogsberg Ullervad 4 00:18:32, 5 Ellen Kampe Ullervad åk 4 00:19:10, 6 Felice Johnsson Leksberg 4 00:19:38, 7 Tea Wallin Ullervad 4 00:21:27, 8 Maja Nilsson Hasslerör 4 00:25:24, 9 Moa Friman Högelid 4 b 00:25:33, 10 Emma Rånge Högelid 4 b 00:25:34.

F04: 1 Felicia Hällsås Kronopark 3 00:17:59, 2 Hanna Eklund Högelid 3 b 00:18:14, 3 Olivia Modig Högelid 3 c 00:18:39, 4 Ida Sjöberg Pixbo MAIK 00:20:10, 5 Elsa Palm Tidavad 3 00:20:13, 6 Filippa Seger Lillängskolan klass 3 00:29:41.

F 05 el senare: 1 Stina Kampe Ullervad 2 00:18:20, 2 Gabriella Lindgren Lockerud 2 00:20:47, 3 Ida Björk Mariestads KK 00:21:49, 4 Moa Boberg Sjötorp 00:21:54, 5 Emmy Björk Mariestads KK 00:23:43, 6 Vilma Persson Ullervad 2 00:25:14, 7 Sofie Bäck Grangärdet 2 00:25:18, 8 Thea Lundell Grangärdet Förskoleklass 00:25:41, 9 Joshua Lundgren Flitiga Lisan 1 00:26:42, 10 Nova Andersson IF Hagen FIK 00:27:45, 11 Elinea Agorastos Lockerud 1 00:27:51, 12 Ellicka Mann Tidavads skola Förskoleklass 00:28:35, 13 Ida Söderlid Tidavad 2 00:28:50, 14 Hilma Andersson Lockerud 2 00:29:41, 15 Fanny Seger Flugsvampen 00:29:45, 16 Svea Agorastos Stenungsund 00:31:59, 17 Sarah Johansson Tidavad 2 00:32:39, 18 Tuva Jungander Örebro 00:32:51, 20 Maja Gustafsson Tidavad 2 00:35:36, 21 Ebba Westlund Maif Handboll 00:36:06.

Gå Lunka Löp: 1 Andreas Sott Karlstad 00:14:15, 2 Jenny Lindberg Mariestad 00:17:11, 3 Tomas Hermansson Mariestad 00:17:30, 4 Katarina Johansson Tidavads IF 00:19:00, 5 Rickard Modigh Electrolux IF 00:19:13, 6 Fredrik Önnefors Tidavads skola 00:19:30, 7 Sören Ottosson Tidavads skola 00:19:36, 8 Kjell-Åke Wallström VänerEnergi AB 00:19:53, 9 Marlene Folkesson Karlstad 00:20:02, 10 Lars Bergqvist Mariestad 00:20:18, 11 Ingrid Hellgren Sjöberg Pixbo 00:20:20, 12 Lena Nagle Älvsjö 00:21:03, 13 Karin Lennartsson Mariestad 00:21:08, 14 Annica Caldeborg Töreboda 00:21:31, 15 Per Hagejärd VänerEnergi AB 00:21:58, 16 Sofie Wiik Mariestad 00:22:17, 17 Harri Magnusson VänerEnergi AB 00:22:21, 18 Evelina Gustafsson Mariestad 00:22:28, 19 Jonas Persson Grangärdets skola 00:22:35, 20 Therese Eriksson Mariestad 00:22:38, 21 Eleninor Ragnarsson Tidaholms GIS 00:22:51, 22 Karolin Hjalmarsson Tidavads skola 00:23:06, 23 Lina Kinnefors Tidavads skola 00:23:10, 24 Irene Magnusson Töreboda 00:23:29, 25 Maria Lindqvist Tidavads skola 00:23:36, 26 Kenny Brandström Mariestad 00:23:37, 27 Micael Björk MVSK 00:23:43, 28 Jonas Boberg Sjötorp 00:23:46, 29 Mattias Holmén Mariestad 00:23:52, 30 Madeleine Bengtsson Tidavads skola 00:23:54, 31 Jim Oskarsson Mariestad 00:24:04, 32 Raili Pesonen Mariestad 00:24:06, 33 Harri Pesonen Mariestad 00:24:07, 34 Magnus Kindbom Mariestad 00:24:58, 35 Jennie Carlsson Mariestad 00:25:15, 36 Caroline Lundell Mariestad 00:25:42, 37 Robert Holm Årnäs 00:26:40, 38 Maria Larsson Mariestad 00:27:21, 39 Lotta Lindgren Falköpings AIK 00:27:42, 40 Marika Agorastos Mariestad 00:27:50, 41 Marie Söderlid Väring 00:28:50, 42 Lotta Hansson Lyrestad skola 00:29:45, 43 Morgan Seger Mariestad Taekwondo club 00:29:46, 44 Georgios Agorastos Mariestad 00:32:00, 45 Ann-Marie Johansson Mariestad 00:32:39, 46 Marie Carlsson Örebro 00:32:53, 47 Mårten Gustafsson Mariestad 00:35:36, 48 Petra Karlsson Tidavad klass 2 00:35:46, 49 Madelene Persson Maif Handboll 00:36:06, 50 Håkan Westlund Maif Handboll 00:36:14, 51 Hans Gustafsson VänerEnergi AB 00:38:23, 52 Claes Larsson VänerEnergi AB 00:38:23, 53 Carolina Nilsson Linköping 00:55:19, 54 Christoffer Daun Tranås 00:56:09, 55 Marcus Gunnarsson Jönköping 00:56:19, 56 Daniel Nilsson Jönköping 00:56:21, 57 Elisabeth Nilsson Jönköping 00:56:25, 58 Egon Johansson IK Wilske 00:57:57, 59 Therese Andersson Norrahammar 00:58:27, 60 Sofia Lindh Gränna 00:58:30.

5 km:

K & M motion: 1 Andreas Lindström Kils AIK Friidrott 00:17:46, 2 Tommy Sundberg Hedemora Axa 00:19:25, 3 Daniel Rånge Lugnås 00:21:11, 4 Jash Narshi Kronopark 5 00:21:205, 5 Jan-ove Lämgren Skörnen 00:21:34, 6 Lena Törnqvist IFK Skövde FIK 00:21:54, 7 Ida Glad Mariestad 00:22:43, 8 Christer Jansson Mariestad 00:22:54, 9 Anders Berglund Karlskoga Friidrott 00:23:10, 10 Per Svanström Bromma 00:23:18, 11 Michael Gustafsson Mariestad 00:23:22, 12 Victor Rosander Hägersten 00:23:26, 13 Anna Ericsson Karlskoga Friidrott 00:23:32, 14 Helena Martinsson IFK Skövde 00:23:40, 15 Jonny Kristensson Mariestad 00:23:51, 16 Odd-Ragnar Pettersen Moss 00:24:00, 17 Thomas Cedving Götene 00:24:09, 18 David Lönnkvist Mariestad 00:24:12, 19 Mari Lindström Kil 00:24:14, 20 Timmy Johansson Mann Teknik 00:24:33, 21 Rauno Sahlin IFK Skövde FIK 00:24:35, 22 Edvard Karlsson Mann Teknik 00:24:56, 23 Shankar Narshi Kronopark 6 00:25:01, 24 Annika Stöök Mann Teknik 00:25:09, 25 Thomas Stöök Mann Teknik 00:25:09, 26 Peter Gustafsson Maif Handboll 00:26:07, 27 Sanna Nilsson Lesjöfors jogging 00:26:49, 28 Camilla Hallberg Lab4Kids 00:26:52, 29 Maria Andersson Lerdala IF 00:26:58, 30 Tomas Ljungström Sjötorp 00:27:12, 31 Ragnar Sandsten Revirgatan 5 00:27:38, 32 Maria Tingvall Mariestad 00:27:59, 33 Mikaela Ericsson Töreboda 00:28:36, 34 Douglas Gustafsson Mariestad 00:29:57, 35 Göran Norberg Mariestad 00:30:13, 36 Andreas Nordkvist Mariestad 00:30:16, 37 Sven Johansson Hova 00:30:24, 38 Anette Elfvenfjärd Moholm 00:30:27, 39 Ellen Henrysson Töreboda 00:30:51, 40 Hannes Jungert Lillängskolan klass 4 00:30:54, 41 Arvid Bana Lillängsskolan 5 00:30:56, 42 Irina Ericson Mariestad 00:32:14, 43 Lotta Sandström Mariestad 00:33:15, 44 Carin Backlin Uppsala 00:33:25, 45 Jeanette Sandh Skövde 00:33:49, 46 Frida Larsson Mariestad 00:33:55, 47 Jeanette Svensson Mariestad 00:33:55, 48 Bengt Gustafsson Tidaholms SOK Sisu 00:35:55, 49 Ewa Åresjö Mariestad 00:35:58, 50 Hans Christiansen Mariestad 00:39:15, 51 Erik Rundqvist Mariestad 00:44:32, 52 Anna-Karin Nilsson Hägersten 00:44:46, 53 Peter Andersson Norrahammar 00:46:07, 54 Ginni Hellström Skövde 00:48:30.

M75+: 1 Göte Ivarsson IFK Skövde FIK 00:30:13, 2 Lennart Hjalmarsson Lidköpings IS 00:31:27.

M70: 1 Stellan Sahl Lidköpings is 00:24:29, 2 Göte Andersson Lesjöfors jogging 00:27:06, 3 Bill Malm Tidaholms SOK Sisu 00:28:20, 4 Håkan Ljungström Sjötorp 00:34:30, 5 Leif Johansson IFK Skövde FIK 00:35:44, 6 Göran Wahlström SOK Unden 00:38:24.

M65: 1 Ingemar Lemel Tibro AIK FIK 00:22:05, 2 Lars Lindberg Trollhättans IF 00:22:05, 3 Gunnar Fredh IFK Skövde FIK 00:25:30, 4 Bengt-Erik Enoksson IFK Skövde FIK 00:25:55, 5 Rune Svensson RPG 00:26:28, 6 Bosse Johansson Mariestads AIF 00:31:14, 7 Lennart Johansson Mariestads AIF 00:35:49.

M60: 1 Rune Gustavsson Navåsens FK Hajom 00:20:36, 2 Jan-Ove Andersson Mariestads AIF 00:23:31,3 Sven-Inge Jansson Mariestads AIF 00:23:55, 4 Hans Blomqvist Mariestad 00:28:11, 5 Lars Holm Tif 00:32:08.

P98-00: 1 Filip Jungert MFK 00:23:04, 2 Daniel Adamsson Kronopark 6 00:23:12, 3 Filip Belfrage Kronopark 6 f 00:25:40, 4 Jonatan Elfvenfjärd Mariestads AIF 00:25:58.

K60: 1 Lubov Pospeshina IFK Skövde FIK 00:23:59, 2 Britt Hellmark Lidköpings IS 00:24:21.

F 98-00: 1 Elise Wallén IFK Skövde FIK 00:20:54, 2 Evelina Jansson Mariestads AIF 00:22:38, 3 Emma Sandstedt Mariestad 00:25:01, 4 Maria Isaksson Mariestad 00:25:27, 5 Julia Ekman Torsö BIF 00:25:57, 6 Beatrice Elfvenfjärd Moholm 00:29:21, 7 Sanna Tolonen OK Amne 00:31:28.

Män, 10 km: 1 Anders Dahlman IK Trasten 00:31:30, 2 Elias Björnson Spring Åmål 00:31:55, 3 Andreas Magnusson Mariestads AIF 00:32:11, 4 Conny Wass Åmål Spring 00:33:42, 5 Johan Martinsson IFK Skövde Fik 00:34:59, 6 Micael Lundin Mariestads AIF 00:35:03, 7 Karl Wilenius Istrums SK 00:36:43, 8 Fredrik Johansson Mariestads AIF 00:36:53, 9 Ulf Larsson SOK Träff Karlsborg 00:37:25, 10 Victor Svedberg KARLSTAD Belivs 00:37:27, 11 Claes Tingvall Mariestad 00:37:33, 12 Håkan Andersson Lesjöfors jogging 00:37:36, 13 Magnus Bodin Tidaholms SOK Sisu 00:38:03, 14 Erik Högqvist Karlstad OK Tyr 00:38:03, 15 Jonathan Johansson IFK Skövde 00:38:47, 16 Viktor Elfvén IF Hagen Fik 00:38:51, 17 Martin Persson Mariestad 00:38:57, 18 Jimmie Breman Larvs FK 00:38:58, 19 Anders Wollneius Saltsjöbo Nacka 00:39:26, 20 Andreas Öberg Ryda SK 00:39:27, 21 David Ragnarsson Kyrkibyx BK 00:39:31, 22 Lars Kullberg Skövde 00:39:39, 23 Kent Daniel Edvardsen Lundsbrunn 00:39:54, 24 Viktor Lundgren Gentlemannafabriken MMA 00:40:07, 25 Johnny Rosén Electrolux IF 00:40:09, 26 Fredrik Johnsson Mariestad 00:40:39, 27 Sven Ohde MOOV Göteborg 00:40:43, 28 Fredrik Karlsson Mariestad 00:41:15, 29 Karl-Johan Gustavsson Skövde 00:41:18, 30 Jonathan Falk Tidaholms SOK Sisu 00:41:24, 31 David Götvall MacGregor 00:41:47, 32 Daniel Brandström OK Skogsstjärnan 00:42:22, 33 Marcus Malm Mariestads FK 00:42:34, 34 Florian Siegmund IFK Skövde FIK 00:43:48, 35 Henrick Sirén Mariestad NF-Tech 00:44:05, 36 Erik Hällsås Lyrestad 00:44:06, 37 Anders Eskilsson MARIESTAD Andritz 00:44:08, 38 Magnus Moberg Moholm 00:44:13, 39 Janne Fernstedt Solberga måleri 00:44:14, 40 Erik Sandsten Revirgatan 5 00:44:22, 41 Per Andersson Göteborg Velour by nostalgi 00:44:27, 42 Tobias Johansson Gentlemannafabriken MMA 00:44:30, 43 Jonas Johansson Tibro 00:44:43, 44 Carl Jungert MFK 00:44:45, 45 Magnus Lundell Mariestad 00:44:51, 46 Mikael Brunnhagen Mariestad 00:44:53, 47 Örjan Nilsson Torsö BIF 00:44:53, 48 Peter Staaf Västerås 00:44:57, 49 Robert Funke Götenehus FK 00:45:00, 50 Henrik Forsblad Wells angels if 00:45:10, 51 Jacob Hellåker Team mulle.com 00:45:26, 52 Lars Johansson Electrolux IF 00:45:43, 53 Morgan Holmberg Projektengagemang IF 00:45:58, 54 Anders Nihlmar Filborna Arena Helsingborg 00:46:30, 55 Henric Götvall UW-Elast 00:46:44, 56 Ola Stenberg FC Dösjöbro 00:47:47, 57 Denis Goodchild Torsö BIF 00:48:07, 58 Anders Ahl Team mulle.com 00:48:12, 59 Martin Olsson Röda Stjärnan 00:48:45, 60 Mats Blom MAIF 00:48:58, 61 Jens Persson Fredrikstad Badmintonklubb 00:49:14, 62 Jörgen Wiren Electrolux IF 00:49:35, 63 Tobias Johansson Mariestad 00:49:45, 64 Anders Svenaeus Ullervad 00:49:48, 65 Mattias Klahr Daloc 00:49:52, 66 Johan Lindquist Daloc Motion & Fritid 00:49:52, 67 Håkan Paulsson Lidköping 00:50:03, 68 Eric Bäcklund Team Bäcklund 00:50:08, 69 Ulf Karlander Mariestad-Marieholm Rotaryklubb 00:50:17, 70 Kenneth Larsson Mann Teknik 00:50:18, 71 Fredrik Gustavsson Nacka 00:50:26, 72 Mikael Johansson Electrolux IF 00:50:36, 73 Olavi Sirén OS massage 00:50:52, 74 Linus Neman Mariestad 00:51:05, 75 Curt Rikardsson Mariestad 00:51:13, 76 Morten Georgsen Norge Mammas flickor 00:51:17, 77 Morgan Östman Electrolux IF 00:51:37, 78 Micael Hurtig Mariestad 00:51:39, 79 Anders Holgersson Runacademy IF 00:51:42, 80 Hamid Bana Göteborg 00:51:45, 81 Daniel Sandberg Skövde 00:51:58, 82 Håkan Jansson Spring Åmål 00:52:20, 83 Torbjörn Ek Mariestad 00:52:49, 84 Kristian Byhlén Mariestad 00:53:00, 85 Stefan Olsson Olsson's Maskinservice 00:53:13, 86 Bobby Hellström Mariestad 00:53:14, 87 Lars-Olof Månsson Tavelsjö Trumpetare 00:53:33, 88 Mehdi Aivaz Ihari Götte-Borg 00:53:44, 89 Peter Eriksson Lerdala IF 00:53:51, 90 Thomas Blom Töreboda 00:54:14, 91 José Bjerkheden Göteborg 00:54:27, 92 Lars Wilsson Mariestad 00:54:46, 93 Kimmo Lalli Mariestad 00:54:52, 94 Magnus Högström SKÖVDE Skövde 00:55:02, 95 James Ebbezon MARIESTAD Mariestad 00:55:15, 96 Lars-Erik Lindh GRÄNNA Gränna 00:56:03, 97 John Harling Mariestad 00:56:48, 98 Bengt Karlsson Hova Carpa 00:57:01, 99 Håkan Sandstedt Mariestad 00:57:14, 100 Rune Söderberg Electrolux IF 00:57:58, 101 LG Karlsson Sniglarna AB 01:01:25, 102 Jan Nilsson Electrolux IF 01:02:07, 103 Daniel Sannelius Norrahammar 01:02:39, 104 Jan G Jansson Kvarnbacken Torsö 01:03:00, 105 Qvintus Lalli Högelid 3 b 01:04:51, 106 Rolf Åkesson VänerEnergi AB 01:08:26.

M55: 1 Tord Trolin Mariestad MAIF 00:45:08, 2 Lars Björnfot Mariestads AIF 00:46:13, 3 Tomas Andersson IFK Skövde FIK 00:47:31, 4 Ulf Sundberg Svenska kyrkan Trollhättan 00:48:50, 5 Christer Björkman Lesjöfors jogging 00:51:44, 6 Göran Linnarsson SOK Unden 00:54:23, 7 Torbjörn Schwartz Mammas flickor 01:04:15.

M50: 1 Asko Sarja Mariestads AIF 00:38:17, 2 Veine Wilhelmsson Skövde friidrott 00:41:02, 3 Christer Svantesson Vinninga 00:41:08, 4 Per-Anders Karlsson OK Klyftamo 00:43:00, 5 Björn Furhoff IFK Skövde FIK 00:43:05, 6 Thomas Stenberg Brynäs IF 00:50:13, 7 Jörgen Nielsen Mariestad 00:55:10, 8 Rolf Hermann Lidköping 01:06:29.

M45: 1 Wolfgang Malik Mariestads AIF 00:38:16, 2 Michael Björklund Filipstads långlöpning 00:39:52, 3 Roger Helmersson Gullspångs IF 00:40:37, 4 Joakim Wallén IFK Skövde FIK 00:40:40, 5 Jonas Hagberg Kristinehamns OK 00:41:30, 6 Per Bergqvist Tidaholms SOK Sisu 00:45:06, 7 Anders Sahlin Daloc Motion & Fritid 00:47:01, 8 Bertil Svensson Hova 00:47:52, 9 Joakim Lindgren Töreboda 00:55:00, 10 Anders Israelsson Mariestad 01:00:15.

M40: 1 Henrik Sahl Lidköpings VSK 00:35:00, 2 Per Carlsson Mariestads AIF 00:36:59, 3 Jerker Andreasson Tegeman Vedums AIS 00:39:10, 4 Stefan Ödman IFK Skövde FIK 00:39:36, 5 Nicklas Partanen Filipstads friidrott 00:39:37, 6 Fredrik Utgren Ryda SK 00:39:47, 7 Jakob Linde Alingsås 00:40:57, 8 Per-Åke Henning Navsåsen FK 00:41:40, 9 Fredrik Skagervik IFK Skövde FIK 00:42:17, 10 Masoud Saberi IFK Skövde FIK 00:43:42, 11 Jonas Wallerman Karlsborg 00:44:48, 12 Mats Holmvik Tidaholms SOK Sisu 00:58:15.

M35: 1 Per-Ola Hedlund Torsby löparklubb 00:36:02, 2 Daniel Ulvebro IK Wilske 00:39:24, 3 Richard Liden Navåsen FK 00:39:49, 4 Daniel Creuzberg IFK Skövde FIK 00:41:04, 5 Johnny Ståhlberg Kungsholmen 00:43:45, 6 Jonas Andersson IFK Skövde friidrott 00:44:21, 7 Andreas Wahlström Tibro gangsters 00:55:02, 8 Andreas Nyberg ARJ Transport AB 00:55:51.

Kvinnor, 10 km: 1 Anna Svantesson Mariestadcyklisten 00:40:04, 2 Sandra Törnqvist Karlsborg 00:40:15, 3 Ulrika Persson 5 a Högelid 00:45:36, 4 Sandra Eriksson Bromma 00:45:44, 5 Jessica Magnusson Mariestad 00:46:25, 6 Johanna Johnsson Bild- och funktionsmedicin, IVC 00:46:27, 7 Annika Holmen Skövde 00:47:02, 8 Annika Andersson Mariestad 00:47:04, 9 Caroline Lalli Mariestad 00:47:15, 10 Gabriela Fagerström Stockholm 00:47:38, 11 Anne-Louise B Persson Mariestad 00:47:43, 12 Carin Freij Lyrestad 00:47:45, 13 Mahia Aivaz Ihari Götte-Borg 00:48:25, 14 Tea Gröndin Mariestad 00:48:59, 15 Angelica Seger Mariestad 00:49:24, 16 Elin Dehlin Degerfors 00:49:50, 17 Åsa Furustam Mariestad 00:50:48, 18 Terese Söder Moholm 00:51:34, 19 Kristina Olin Götte-Borg 00:52:23, 20 Camilla Sten Jakobsson Mariestad 00:53:02, 21 Mia Ståhlberg Västerås 00:53:07, 22 Ellen Olsson Olsson's Maskinservice 00:53:10, 23 Lotta Haggård Mariestad 00:54:24, 24 Anneli Eriksson Moholm 00:54:49, 25 Evelina Bohwalli Mann Teknik 00:54:50, 26 Anne-Lie Wallbäck Mariestad 00:55:09, 27 Sandra Andersson IF Hagen FIK 00:55:14, 28 Katarina Alfredsson Runacademy IF 00:55:29, 29 Camilla Schöld Mariestad 00:56:25, 30 Lena Högström Skövde 00:56:37, 31 Katarina Önnefors Mariestad 00:57:18, 32 Ann-Louise Andersson Mariestad 00:57:59, 33 Lisa Appelgren Mariestad 00:58:19, 34 Cecilia Elofsson Mariestad 00:58:34, 35 Maria Sandstedt Mariestad 00:58:42, 36 Catharina Kjellberg Moholm 00:59:07, 37 Mari Green Vingåker 01:01:05, 38 Angelica Niklasson Töreboda 01:01:25, 39 Mariann Jansson Kvarnbacken Torsö 01:04:42, 40 Anna-Karin Ek Mariestad 01:06:45, 41 Carina Andersson Norrahammar 01:06:46.

K55: 1 Inger Schön IFK Skövde FIK 00:45:13, 2 Marie Schwartz Mammas flickor 01:00:24.

K50: 1 Ann Pedersen Götene 00:47:28, 2 Ulla Nordh Mariestad 00:49:25, 3 Karina Malik Mariestads AIF 00:50:22.

K45: 1 Kristin Ekblom Mammas flickor 00:52:48.

K40: 1 Loan Le IFK Skövde FIK 00:49:38, 2 Julia Hagberg Ryda SK 00:54:27.

K35: 1 Åsa Blom Mariestad MAIF 00:44:36.