08 apr 2014 13:13

23 jan 2015 14:34

Nya kontrakt i Bois

Martin Andersson och Filip Andersson har skrivit kontrakt med Mariestad Bois.

På tisdagen släppte Mariestad Bois ytterligare två namn som ska spela i representationslaget nästa säsong.

Det rör sig dels om Martin Andersson, som till hösten inleder sin tredje raka A-lagssäsong i Bois.

– Martin är en teknisk spelartyp med många verktyg i lådan. Han har tagit små kliv i utvecklingen och jag blir inte förvånad om det stora genombrottet kommer nu i vinter, säger klubbchefen Daniel Johansson till klubbens hemsida.

Forwardskollegan Filip Andersson belönas också med ett A-lagskontrakt. Junioren, som är född 1995, har tidigare spelat i klubbens J20-lag. Under den gångna säsongen gjorde Filip 33 poäng (20 mål och 13 assist) på 27 matcher.

– Filip är en duktig skridskoåkare med en härlig fart. Jag tror att han kommer att ställa till med en hel del oreda för motståndarna.

På tisdagen släppte Mariestad Bois ytterligare två namn som ska spela i representationslaget nästa säsong.

Det rör sig dels om Martin Andersson, som till hösten inleder sin tredje raka A-lagssäsong i Bois.

– Martin är en teknisk spelartyp med många verktyg i lådan. Han har tagit små kliv i utvecklingen och jag blir inte förvånad om det stora genombrottet kommer nu i vinter, säger klubbchefen Daniel Johansson till klubbens hemsida.

Forwardskollegan Filip Andersson belönas också med ett A-lagskontrakt. Junioren, som är född 1995, har tidigare spelat i klubbens J20-lag. Under den gångna säsongen gjorde Filip 33 poäng (20 mål och 13 assist) på 27 matcher.

– Filip är en duktig skridskoåkare med en härlig fart. Jag tror att han kommer att ställa till med en hel del oreda för motståndarna.