18 feb 2014 17:37

23 jan 2015 14:32

Maif-lyftarna gav fint formbesked i Skara

TYNGDLYFTNING:

Damerna i Mariestads AIF fortsätter att glänsa.
I helgens serietävling bjöds det på mängder av personliga rekord.

Den andra omgången av tyngdlyftningens serietävlingar avgjordes i Skara i lördags. Mariestads AIF:s herrlag var svårt sargat på grund av sjukdom och då fick man fylla upp med tjejer för att få fullt lag.

Detta lär i slutändan betyda att klubbens planer på att avancera i seriesystemet blir svårt att uppnå.

Sjukdomarna drabbade även ungdomslaget som i och med helgens manfall får svårt att nå lag-SM-finalen, där man med ordinarie uppställning hade varit favorit till SM-guldet. Än är inte loppet kört, men det krävs två toppresultat i de två återstående omgångarna.

Nadin Mehanna och Teodor Nilsson gjorde man de förmådde och slog personliga rekord i Skara.

Maifs tjejer går fram som om de vore oslagbara. Juniorerna tog 556 poäng i helgen, vilket var 35 poäng över sitt egna svenska rekord. Cornelia Samie, Emma Enberg och Aida Almasi slog samtliga personliga rekord.

Nytt distriktsrekord

Cornelia var bombsäker i överstötarna och slog till med 61 kilo i ryck och 72 i stöt. Emma raderade ut ett tio år gammalt distriktsrekord i ryck genom att ta 63 kilo. 17-åringen satte även personligt rekord i stöt med 84 kilo.

Aida Almasi ville inte vara sämre och var med sina 69 kilo i ryck bara två kilo från det svenska juniorrekordet. Även i stöt blev det personligt rekord med hennes 88 kilo.

Maif lyfter i år utan ett seniorlag utan satsar allt på individuella SM. Där har klubben nu sex kvalade tjejer sedan Anna Sörkvist fixade kvalgränsen i klass 69 med fina 58–75 kilo efter inspirerad lyftning.

Även Linn Fridström imponerade och slog rekord med 59 kilo i ryck och 71 i stöt. Lika fin lyftning fick man se av Julia Högberg som gjorde sin bästa tävling hittills. Fem klarade lyft med 66 kilo i ryck och 77 i stöt bådar gott inför SM i Borås sista veckan i juni.

Den andra omgången av tyngdlyftningens serietävlingar avgjordes i Skara i lördags. Mariestads AIF:s herrlag var svårt sargat på grund av sjukdom och då fick man fylla upp med tjejer för att få fullt lag.

Detta lär i slutändan betyda att klubbens planer på att avancera i seriesystemet blir svårt att uppnå.

Sjukdomarna drabbade även ungdomslaget som i och med helgens manfall får svårt att nå lag-SM-finalen, där man med ordinarie uppställning hade varit favorit till SM-guldet. Än är inte loppet kört, men det krävs två toppresultat i de två återstående omgångarna.

Nadin Mehanna och Teodor Nilsson gjorde man de förmådde och slog personliga rekord i Skara.

Maifs tjejer går fram som om de vore oslagbara. Juniorerna tog 556 poäng i helgen, vilket var 35 poäng över sitt egna svenska rekord. Cornelia Samie, Emma Enberg och Aida Almasi slog samtliga personliga rekord.

Nytt distriktsrekord

Cornelia var bombsäker i överstötarna och slog till med 61 kilo i ryck och 72 i stöt. Emma raderade ut ett tio år gammalt distriktsrekord i ryck genom att ta 63 kilo. 17-åringen satte även personligt rekord i stöt med 84 kilo.

Aida Almasi ville inte vara sämre och var med sina 69 kilo i ryck bara två kilo från det svenska juniorrekordet. Även i stöt blev det personligt rekord med hennes 88 kilo.

Maif lyfter i år utan ett seniorlag utan satsar allt på individuella SM. Där har klubben nu sex kvalade tjejer sedan Anna Sörkvist fixade kvalgränsen i klass 69 med fina 58–75 kilo efter inspirerad lyftning.

Även Linn Fridström imponerade och slog rekord med 59 kilo i ryck och 71 i stöt. Lika fin lyftning fick man se av Julia Högberg som gjorde sin bästa tävling hittills. Fem klarade lyft med 66 kilo i ryck och 77 i stöt bådar gott inför SM i Borås sista veckan i juni.