03 jan 2014 22:25

23 jan 2015 14:30

Förlust – men ändå stark Bois-prestation

Stora stygga Vita Hästen gick inte att rubba.
Mariestad Bois förlorade med 2–4 i allettapremiären.
– Vi gjorde ändå en riktigt stark match, säger forwarden Tony Söderman.

Då var det alltså igång.

Under hela jul- och nyårshelgen har Mariestad Bois-spelarna räknat ned dagarna och på fredagskvällen spelades den inledande matchen i säsongens alletta.

Bois kunde inte ha fått en mycket svårare motståndare än Vita Hästen i premiären. Med den senaste 1–6-förlusten mot Hästen (1 december i fjol) i färskt minne var det kanske få som trodde att Bois skulle kunna störa Norrköpingslaget.

Men det gjorde Mariestad – med bravur.

– Vi gjorde en betydligt bättre match än senast. Vi tillät inte Hästen att komma med fart, utan fick stopp på dem tidigt. Det kändes som att vi emellanåt kontrollerade matchen, därför känns det tråkigt att vi inte kunde vinna, säger Tony Söderman.

Hettade till i mittenakten

Första perioden var ett rent ställningskrig. Målvakterna Andreas Ollikainen och Daniel Sperrle behövde sällan ingripa.

I andra perioden hettade det till ordentligt. Hemmalagets Eddie Davidsson pangade in 1–0 i spel fem mot tre. Glädjen blev dock kortvarig med tanke på att Vita Hästens Maksim Matushkin och Markus Gunnarsson satte 1–1 respektive 2–1 före periodpausen.

– Det var viktigt att få första målet, men dessvärre åkte vi på två snabba mål och tappade initiativet, säger Söderman.

Perioden präglades dock av flertalet slagsmål, där framför allt Bois-spelarna Philip Larsson, Filip Thörnqvist och Pontus Olsson var involverade. Den sistnämnda fick matchstraff, precis som Vita Hästens Niklas Ottosson.

– Det ska vara tätt och tufft där ute. Det är just de här matcherna vi har sett fram emot. Vi vet att det smäller.

Bankelius stängde butiken

När Marcus Eriksson tidigt i den tredje perioden skickade in 3–1 till gästerna var uppförsbacken ordentligt brant. Men Lucas Larsson tog en stund senare vara på försvarsslarv och la in reduceringen i öppen bur.

Närmare kom aldrig Bois, som i slutminuten fick se Henrik Bankelius göra 4–2 i tom kasse.

Tränaren Staffan Lundh var inte allt för nedstämd efter slutsignalen.

– Jag tycker inte att Vita Hästen hade något nämnvärt tryck mot oss. Vi måste komma ihåg att de har fyra-fem års mer erfarenhet än våra killar, så vi stod upp på ett väldigt bra sätt, säger han och tillägger:

– Det var en bra start, en klockren genomkörare. Nu ser vi fram emot matchen mot Mörrum på söndag.

Då var det alltså igång.

Under hela jul- och nyårshelgen har Mariestad Bois-spelarna räknat ned dagarna och på fredagskvällen spelades den inledande matchen i säsongens alletta.

Bois kunde inte ha fått en mycket svårare motståndare än Vita Hästen i premiären. Med den senaste 1–6-förlusten mot Hästen (1 december i fjol) i färskt minne var det kanske få som trodde att Bois skulle kunna störa Norrköpingslaget.

Men det gjorde Mariestad – med bravur.

– Vi gjorde en betydligt bättre match än senast. Vi tillät inte Hästen att komma med fart, utan fick stopp på dem tidigt. Det kändes som att vi emellanåt kontrollerade matchen, därför känns det tråkigt att vi inte kunde vinna, säger Tony Söderman.

Hettade till i mittenakten

Första perioden var ett rent ställningskrig. Målvakterna Andreas Ollikainen och Daniel Sperrle behövde sällan ingripa.

I andra perioden hettade det till ordentligt. Hemmalagets Eddie Davidsson pangade in 1–0 i spel fem mot tre. Glädjen blev dock kortvarig med tanke på att Vita Hästens Maksim Matushkin och Markus Gunnarsson satte 1–1 respektive 2–1 före periodpausen.

– Det var viktigt att få första målet, men dessvärre åkte vi på två snabba mål och tappade initiativet, säger Söderman.

Perioden präglades dock av flertalet slagsmål, där framför allt Bois-spelarna Philip Larsson, Filip Thörnqvist och Pontus Olsson var involverade. Den sistnämnda fick matchstraff, precis som Vita Hästens Niklas Ottosson.

– Det ska vara tätt och tufft där ute. Det är just de här matcherna vi har sett fram emot. Vi vet att det smäller.

Bankelius stängde butiken

När Marcus Eriksson tidigt i den tredje perioden skickade in 3–1 till gästerna var uppförsbacken ordentligt brant. Men Lucas Larsson tog en stund senare vara på försvarsslarv och la in reduceringen i öppen bur.

Närmare kom aldrig Bois, som i slutminuten fick se Henrik Bankelius göra 4–2 i tom kasse.

Tränaren Staffan Lundh var inte allt för nedstämd efter slutsignalen.

– Jag tycker inte att Vita Hästen hade något nämnvärt tryck mot oss. Vi måste komma ihåg att de har fyra-fem års mer erfarenhet än våra killar, så vi stod upp på ett väldigt bra sätt, säger han och tillägger:

– Det var en bra start, en klockren genomkörare. Nu ser vi fram emot matchen mot Mörrum på söndag.