29 maj 2018 10:42

29 maj 2018 10:42

Jubilar firas med öppet hus

MARIESTAD: Brukshundsklubben

Mariestads brukshundsklubb sällar sig till gratulanterna när Svenska brukshundsklubben fyller 100 år.

Svenska brukshundsklubben samlar drygt 56 000 medlemmar fördelade på 285 lokala klubbar och 18 rasklubbar. Merparten av klubbarna sluter alltså upp när riksorganisationen firas över hela landet på onsdag kväll.

– Vi passar på att ha öppet hus där vi visar upp delar av vår verksamhet, säger vice ordföranden Gunilla Jernetz.

Den lokala brukshundsklubben är snudd på experter på jubileumsfest, med tanke på att klubben ifjol fyllde 70 år. Verksamheten lokalt startade 1947 då EG von Essen såg en fumlig hundägare försöka lära sin hund lite dressyr. von Essen blev klubbens förste ordförande, som första verksamhetsåret samlade åtta medlemmar.

– De första fyra åren hade man övningsområde vid Bäcken. 1951 flyttade man till Ladukärr och 1960 hyrdes en stuga vid namn Hundåsen på Pellekärr, berättar Gunilla Jernetz.

Sedan 1965 huserar den brukshundsklubben i Krontorp, där anläggningen byggts ut i etapper genom åren, både vad gäller klubbstugan och övningsområden. I dag har klubben cirka 250 medlemmar. Verksamheten är omfattande med allt från valpkurser, nosework, spårkurser, agility, rallylydnad och viltspår till utställningar och tävlingar.

En del av nämnda aktiviteter kommer att visas upp i samband med onsdagskvällens öppet hus.

Svenska brukshundsklubben samlar drygt 56 000 medlemmar fördelade på 285 lokala klubbar och 18 rasklubbar. Merparten av klubbarna sluter alltså upp när riksorganisationen firas över hela landet på onsdag kväll.

– Vi passar på att ha öppet hus där vi visar upp delar av vår verksamhet, säger vice ordföranden Gunilla Jernetz.

Den lokala brukshundsklubben är snudd på experter på jubileumsfest, med tanke på att klubben ifjol fyllde 70 år. Verksamheten lokalt startade 1947 då EG von Essen såg en fumlig hundägare försöka lära sin hund lite dressyr. von Essen blev klubbens förste ordförande, som första verksamhetsåret samlade åtta medlemmar.

– De första fyra åren hade man övningsområde vid Bäcken. 1951 flyttade man till Ladukärr och 1960 hyrdes en stuga vid namn Hundåsen på Pellekärr, berättar Gunilla Jernetz.

Sedan 1965 huserar den brukshundsklubben i Krontorp, där anläggningen byggts ut i etapper genom åren, både vad gäller klubbstugan och övningsområden. I dag har klubben cirka 250 medlemmar. Verksamheten är omfattande med allt från valpkurser, nosework, spårkurser, agility, rallylydnad och viltspår till utställningar och tävlingar.

En del av nämnda aktiviteter kommer att visas upp i samband med onsdagskvällens öppet hus.