04 jan 2017 06:00

08 jan 2017 12:32

Vi håller dig uppdaterad

MARIESTAD: MT firar 200 år som lokaltidning

Ingenting är så gammalt som gårdagens tidning.
Det vet vi som arbetar på Mariestads-Tidningen.

Visst är vi stolta över vår 200 år långa historia, men det är ändå dagens nyheter som är allra viktigast.

Hade någon år 1817 berättat för redaktör Stolpe om hur vår redaktion jobbar i dag så hade han säkert avfärdat det som fantasier. Vi har bevakning under dygnets alla timmar och kan publicera blixtsnabbt på webben med rörlig bild eller med fördjupning i papperstidningen.

Internet har närmast revolutionerat informationssökandet och världen utanför stadsgränsen har aldrig varit så nära. När något händer på andra sidan jordklotet kan vi sekunden efter se bilderna i vår mobiltelefon. Skulle man berätta för Stolpe om den digitala utvecklingen hade han antagligen undrat om vi var vid våra sinnens fulla bruk. Några av 2016 års mest googlade ord, ”Pokemon Go, Iphone 7 och Brexit”, hade han förmodligen inte ens kunnat uttala.

Det är vid en snabb jämförelse ganska lite av dagens MT som påminner om det första numret av Mariestads Weckoblad, som kom ut den 4 januari 1817. Tidningen var skriven på vers och avslutades med de föga uppmuntrande orden:

”Herr Redacteur! Ni er en fåfäng möda gör. Jag råder er att öfverväga. Det Tidningskrifvaren bör hafva Nytt att säga. Och hvad Ni lärer oss, det vete vi förut, Alltså: Ert Weckoblad, det gagnar blott som Strut”.

Gräver man lite djupare finns det ändå många likheter. Då, liksom nu, hade tidningen en uppgift att förmedla nyheter till alla som bor i spridningsområdet. Vi är en fristående nyhetsförmedlare som varken styrs av myndigheter eller politiker. Vår uppgift är att hålla er läsare uppdaterade om allt som händer.

Vi som arbetar här är proffs på det vi gör och vi gör det för er skull.

Vi ställer de obekväma frågorna, granskar kommunens handlingar och följer polisens arbete för att ni ska få svaren, kunna utkräva ansvar och veta vad som händer.

Det finns ingen annan som gör det arbetet i vår bygd.

Vi ska också roa och beröra med reportage, sport, nöje, kultur och mycket mer.

Så har det varit i 200 år.

Det är en hissnande känsla. Jag önskar att en journalist från år 2217 skulle kunna dimpa ner i en tidsmaskin och berätta om hur morgondagens journalistik förmedlas. Kommer Mariestads-Tidningen att finnas kvar? Är det fortfarande både digitalt och papper? Hur ser vår stad ut? Vilka nya innovationer kommer vi att skratta åt och avfärda som otroliga?

Detta är ännu oskrivna tidningsspalter och något att fantisera om.

Vår historia behöver du däremot inte gissa dig till. I denna tidning berättar historikern Åke Möller om Mariestads-Tidningen genom 200 år och hur staden och landet skildrades förr. Han berättar också om hur det var att leva i Mariestad år 1817 och ger några glimtar ur gamla tidningar.

Tack för att ni som läsare är en del av vår historia.

Visst är vi stolta över vår 200 år långa historia, men det är ändå dagens nyheter som är allra viktigast.

Hade någon år 1817 berättat för redaktör Stolpe om hur vår redaktion jobbar i dag så hade han säkert avfärdat det som fantasier. Vi har bevakning under dygnets alla timmar och kan publicera blixtsnabbt på webben med rörlig bild eller med fördjupning i papperstidningen.

Internet har närmast revolutionerat informationssökandet och världen utanför stadsgränsen har aldrig varit så nära. När något händer på andra sidan jordklotet kan vi sekunden efter se bilderna i vår mobiltelefon. Skulle man berätta för Stolpe om den digitala utvecklingen hade han antagligen undrat om vi var vid våra sinnens fulla bruk. Några av 2016 års mest googlade ord, ”Pokemon Go, Iphone 7 och Brexit”, hade han förmodligen inte ens kunnat uttala.

Det är vid en snabb jämförelse ganska lite av dagens MT som påminner om det första numret av Mariestads Weckoblad, som kom ut den 4 januari 1817. Tidningen var skriven på vers och avslutades med de föga uppmuntrande orden:

”Herr Redacteur! Ni er en fåfäng möda gör. Jag råder er att öfverväga. Det Tidningskrifvaren bör hafva Nytt att säga. Och hvad Ni lärer oss, det vete vi förut, Alltså: Ert Weckoblad, det gagnar blott som Strut”.

Gräver man lite djupare finns det ändå många likheter. Då, liksom nu, hade tidningen en uppgift att förmedla nyheter till alla som bor i spridningsområdet. Vi är en fristående nyhetsförmedlare som varken styrs av myndigheter eller politiker. Vår uppgift är att hålla er läsare uppdaterade om allt som händer.

Vi som arbetar här är proffs på det vi gör och vi gör det för er skull.

Vi ställer de obekväma frågorna, granskar kommunens handlingar och följer polisens arbete för att ni ska få svaren, kunna utkräva ansvar och veta vad som händer.

Det finns ingen annan som gör det arbetet i vår bygd.

Vi ska också roa och beröra med reportage, sport, nöje, kultur och mycket mer.

Så har det varit i 200 år.

Det är en hissnande känsla. Jag önskar att en journalist från år 2217 skulle kunna dimpa ner i en tidsmaskin och berätta om hur morgondagens journalistik förmedlas. Kommer Mariestads-Tidningen att finnas kvar? Är det fortfarande både digitalt och papper? Hur ser vår stad ut? Vilka nya innovationer kommer vi att skratta åt och avfärda som otroliga?

Detta är ännu oskrivna tidningsspalter och något att fantisera om.

Vår historia behöver du däremot inte gissa dig till. I denna tidning berättar historikern Åke Möller om Mariestads-Tidningen genom 200 år och hur staden och landet skildrades förr. Han berättar också om hur det var att leva i Mariestad år 1817 och ger några glimtar ur gamla tidningar.

Tack för att ni som läsare är en del av vår historia.

  • Karin Eriksson, Chefredaktör