23 sep 2016 17:59

23 sep 2016 17:59

Avgick med omedelbar verkan

MARIESTAD: Olika syn på arbetssättet i ridklubbens styrelse

Mariestads ridklubb skakas av interna stridigheter. På veckans styrelsemöte avgick fyra personer med omedelbar verkan.
– Övriga i styrelsen riktade kritik mot vårt arbetsätt, därför ställde vi våra platser till förfogande, förklarar Jonny Odhner.

Onsdagens styrelsemöte i Mariestads ridklubb tog en hastig vändning när ordförande Jan Mattson, vice ordförande Jonny Odhner, kassör Ronny Johansson och suppleanten Sven Andrae på egen begäran valde att ställa sina platser till förfogande.

Enligt Odhner grundades beslutet på den kritik som övriga styrelseledamöter framfört mot arbetsutskottets arbete. I utskottet sitter Mattsson, Odhner och Johansson.

– Det har varit rätt kraftfull kritik en tid mot vårt sätt att arbeta. Övriga i styrelsen tycker inte att de fått information de är berättigade till innan beslut tas. Det är ju en hiskelig massa frågor, stora som små, som man måste ta ställning till i en klubb.

– Vi sa att vi har en viss förståelse för kritiken. Hamnar man i ett sådant läge får man ta konsekvensen och därför ställde vi våra platser till förfogande, säger Jonny Odhner vidare.

Janne Mattson är fåordig om avhoppen.

– Vi har drivit olika frågor som vi känt varit okej, men som inte övriga styrelsen haft samma åsikt om. Därför lämnade vi platserna, säger Mattsson.

Sekreteraren Anna Karlsson avböjer att kommentera kritiken i media.

– Man kan kort säga att vi inte varit överens om hur vi ska jobba i styrelsen, säger Karlsson.

Styrelseledamoten Martin Andersson:

– Det är ingen schism direkt. Det var ju inte så att styrelsen begärde att de skulle avgå, utan de avgick frivilligt. Alla fyra har varit med länge och hade väl haft planer på att sluta, säger Andersson.

Jonny Odhner beskriver styrelsemötet ”mer dramatiskt än stormigt”.

– Det är klart det är dramatiskt för de inblandande. Alla vill ju klubbens bästa, säger Odhner som under flera år jobbat nära ordförande Jan Mattsson.

– Från min horisont har vi haft en extremt arbetsvillig ordförande; på något vis känns det som att det slår tillbaka mot honom nu. Är man väldigt aktiv och har ett finger med i princip allt kan det plötsligt uppstå kritik att ingen annan får göra något. Janne har åstadkommit kolossalt mycket för klubben när det gäller olika investeringar och utveckling. Det blir massvis med arbetsuppgifter för den nya styrelsekonstellationen att hantera, säger Jonny Odhner.

Mellis

Kvar i styrelsen är Anna Karlsson, Martin Andersson, Tina Colliander Söder, Katarina Brydzinski och Sofia Lans som nu ska driva klubben vidare. På onsdag har de kallat samtliga medlemmar till en informationskväll.

– Då ska vi höra med medlemmarna om de tycker att vi ska köra på fram till årsmötet eller något annat. Vi är amatörer som ska försöka få Mariestads ridklubb att rulla vidare och ta ansvar för klubbens fem anställda, säger Martin Andersson.

Onsdagens styrelsemöte i Mariestads ridklubb tog en hastig vändning när ordförande Jan Mattson, vice ordförande Jonny Odhner, kassör Ronny Johansson och suppleanten Sven Andrae på egen begäran valde att ställa sina platser till förfogande.

Enligt Odhner grundades beslutet på den kritik som övriga styrelseledamöter framfört mot arbetsutskottets arbete. I utskottet sitter Mattsson, Odhner och Johansson.

– Det har varit rätt kraftfull kritik en tid mot vårt sätt att arbeta. Övriga i styrelsen tycker inte att de fått information de är berättigade till innan beslut tas. Det är ju en hiskelig massa frågor, stora som små, som man måste ta ställning till i en klubb.

– Vi sa att vi har en viss förståelse för kritiken. Hamnar man i ett sådant läge får man ta konsekvensen och därför ställde vi våra platser till förfogande, säger Jonny Odhner vidare.

Janne Mattson är fåordig om avhoppen.

– Vi har drivit olika frågor som vi känt varit okej, men som inte övriga styrelsen haft samma åsikt om. Därför lämnade vi platserna, säger Mattsson.

Sekreteraren Anna Karlsson avböjer att kommentera kritiken i media.

– Man kan kort säga att vi inte varit överens om hur vi ska jobba i styrelsen, säger Karlsson.

Styrelseledamoten Martin Andersson:

– Det är ingen schism direkt. Det var ju inte så att styrelsen begärde att de skulle avgå, utan de avgick frivilligt. Alla fyra har varit med länge och hade väl haft planer på att sluta, säger Andersson.

Jonny Odhner beskriver styrelsemötet ”mer dramatiskt än stormigt”.

– Det är klart det är dramatiskt för de inblandande. Alla vill ju klubbens bästa, säger Odhner som under flera år jobbat nära ordförande Jan Mattsson.

– Från min horisont har vi haft en extremt arbetsvillig ordförande; på något vis känns det som att det slår tillbaka mot honom nu. Är man väldigt aktiv och har ett finger med i princip allt kan det plötsligt uppstå kritik att ingen annan får göra något. Janne har åstadkommit kolossalt mycket för klubben när det gäller olika investeringar och utveckling. Det blir massvis med arbetsuppgifter för den nya styrelsekonstellationen att hantera, säger Jonny Odhner.

Mellis

Kvar i styrelsen är Anna Karlsson, Martin Andersson, Tina Colliander Söder, Katarina Brydzinski och Sofia Lans som nu ska driva klubben vidare. På onsdag har de kallat samtliga medlemmar till en informationskväll.

– Då ska vi höra med medlemmarna om de tycker att vi ska köra på fram till årsmötet eller något annat. Vi är amatörer som ska försöka få Mariestads ridklubb att rulla vidare och ta ansvar för klubbens fem anställda, säger Martin Andersson.