30 maj 2016 13:46

30 maj 2016 13:46

Pilgrimsvandringar ger chans att finna sitt inre

MARIESTAD: Promenader och andakter i ett

Några tjitt-tjattrade medan andra promenerade i tystnad.
Pilgrimsvandringen på Ekudden gav möjlighet till eftertanke och reflektion.

Tio personer samlades vid Marieholmskyrkan under söndagseftermiddagen. Deltagarna kunde välja mellan att promenera fem eller tio kilometer på delar av biosfärsleden på Ekudden. Längs vägen gjordes olika stopp.

– Totalt ska tre andakter genomföras. Ledorden för dagen är ”en fot på jorden”, ”en hand i himlen” och ”dopet som livstydning och livstolkning i våra liv”. Mycket handlar om att vända sig till sitt inre och finna det andliga, säger prästen Monika Hedlund.

Det är Lugnås–Ullervads pastorat och Mariestads församling som håller i pilgrimsvandringarna. De sju nyckelorden i rörelsen är frihet, enkelhet, tystnad, bekymmerslöshet, långsamhet, andlighet och delande.

I Norden har fenomenet funnits ända sedan medeltiden och mellan åren 1150 och 1450 deltog uppskattningsvis mellan 20 och 50 procent av Europas vuxna befolkning i pilgrimsvandringar.

– I vardagen är det så mycket annat som står i vägen. Under vandringarna får vi, förutom att komma ut i den vackra naturen, fundera på vår tro och vad som är viktigt i livet, säger Hedlund.

Söndagen avrundades med en pilgrimsmässa i Marieholmskyrkan med församlingens präster. La Vidakören, under ledning av Jan Tammo, stod för musiken.

Tio personer samlades vid Marieholmskyrkan under söndagseftermiddagen. Deltagarna kunde välja mellan att promenera fem eller tio kilometer på delar av biosfärsleden på Ekudden. Längs vägen gjordes olika stopp.

– Totalt ska tre andakter genomföras. Ledorden för dagen är ”en fot på jorden”, ”en hand i himlen” och ”dopet som livstydning och livstolkning i våra liv”. Mycket handlar om att vända sig till sitt inre och finna det andliga, säger prästen Monika Hedlund.

Det är Lugnås–Ullervads pastorat och Mariestads församling som håller i pilgrimsvandringarna. De sju nyckelorden i rörelsen är frihet, enkelhet, tystnad, bekymmerslöshet, långsamhet, andlighet och delande.

I Norden har fenomenet funnits ända sedan medeltiden och mellan åren 1150 och 1450 deltog uppskattningsvis mellan 20 och 50 procent av Europas vuxna befolkning i pilgrimsvandringar.

– I vardagen är det så mycket annat som står i vägen. Under vandringarna får vi, förutom att komma ut i den vackra naturen, fundera på vår tro och vad som är viktigt i livet, säger Hedlund.

Söndagen avrundades med en pilgrimsmässa i Marieholmskyrkan med församlingens präster. La Vidakören, under ledning av Jan Tammo, stod för musiken.