25 maj 2016 10:26

25 maj 2016 10:26

Så mycket pengar får kultur- och skördefesten

MARIESTAD

Kultur & Co ansökte om 60 000 kronor i ekonomiskt stöd från Mariestads kommun till årets kultur- och skördefest.

Det blev 50 000 kronor med motiveringen att det är det bidrag som utgått från kommunen varje år.

Ett av villkoren för stödet är att Kultur & Co kan visa upp ett ekonomisk plan för hur pengarna ska användas. Föreningens syfte är att öka intresset för kultur, trädgård, ekologisk odling med mera. En av föreningens största uppgifter är samordningen av kultur- och skördefesten i september, där Kultur & Co ansvarar för projektledning, marknadsföring och tryckning av program.

Politikerna konstaterar att kultur- och skördefesten bidrar till en lokal folkfest som bygger identitet och stolthet.

Det blev 50 000 kronor med motiveringen att det är det bidrag som utgått från kommunen varje år.

Ett av villkoren för stödet är att Kultur & Co kan visa upp ett ekonomisk plan för hur pengarna ska användas. Föreningens syfte är att öka intresset för kultur, trädgård, ekologisk odling med mera. En av föreningens största uppgifter är samordningen av kultur- och skördefesten i september, där Kultur & Co ansvarar för projektledning, marknadsföring och tryckning av program.

Politikerna konstaterar att kultur- och skördefesten bidrar till en lokal folkfest som bygger identitet och stolthet.