06 maj 2016 06:00

06 maj 2016 06:00

Vilken våtmark vinner?

MARIESTAD: Fågelskådartävling på Ekudden

På lördag är det återigen dags för Fågeltornskampen – tävlingen där fågelskådare i Sverige, Finland och Danmark kämpar om att se och höra flest arter på åtta timmar.
Och Mariestad är förstås med!

Lördagen den 7 maj är utsedd till Fågelskådningens dag, vilket väl kan vara lämpligt nu när vårfåglarna återvänder i mängd. Det är också dagen för Fågeltornskampen där Sverige tävlar mot Finland och Danmark om att se så många arter som möjligt mellan klockan 05 och 13.

För Mariestads fågelklubb är det tredje året man deltar – i tornet på Tegelängen.

– Tornet ligger ju bra till där du både ser en mängd fåglar i Tegelängens våtmark och bra koll på Vänern för att se förbisträckande fåglar, säger klubbens Sam Hjalmarsson.

Alla arter räknas, men visst är det extra roligt om det dyker upp någon ”udda” art. I fjol sågs till exempel rörhöna och göktyta från Mariestadstornet. Första året kunde klubben rapportera in 60 arter, i fjol 80. Det gav en 20:e plats (av cirka 75) i Sverige.

– Att slå 80 arter känns omöjligt, med det är klart vi gör ett försök, säger Sam som hoppas att Mariestadsbor kommer ut och hjälper till.

Lördagen den 7 maj är utsedd till Fågelskådningens dag, vilket väl kan vara lämpligt nu när vårfåglarna återvänder i mängd. Det är också dagen för Fågeltornskampen där Sverige tävlar mot Finland och Danmark om att se så många arter som möjligt mellan klockan 05 och 13.

För Mariestads fågelklubb är det tredje året man deltar – i tornet på Tegelängen.

– Tornet ligger ju bra till där du både ser en mängd fåglar i Tegelängens våtmark och bra koll på Vänern för att se förbisträckande fåglar, säger klubbens Sam Hjalmarsson.

Alla arter räknas, men visst är det extra roligt om det dyker upp någon ”udda” art. I fjol sågs till exempel rörhöna och göktyta från Mariestadstornet. Första året kunde klubben rapportera in 60 arter, i fjol 80. Det gav en 20:e plats (av cirka 75) i Sverige.

– Att slå 80 arter känns omöjligt, med det är klart vi gör ett försök, säger Sam som hoppas att Mariestadsbor kommer ut och hjälper till.