27 apr 2016 14:48

27 apr 2016 14:48

Vad händer den 8 maj?

MOTOR

Matti Hilli, ordförande i Taurus mc, som laddar inför en ny mc-säsong.

– Då körs Taurus mc;s traditionella och mycket populära mc-runda Taurusturen. Start och mål genomförs på sommargården Bäcken, och man åker i egna grupper efter en snitslad bana.

– Turen är ungefär tio-tolv mil och körs på fina hojvägar i den skaraborgska bygden. Vi har tipsfrågor och roliga praktiska uppgifter utmed vägen. Efter turen bjuds man på kaffe och kan köpa fika samtidigt som man diskuterar frågorna och vägarna på turen.

Hur många är det som brukar köra?

– Det är väldigt väderberoende förstås, men runt 150 hojar brukar det bli om vädret är med oss.

Vart går turen och vad händer i samband med den?

– Turen går på mindre vägar, dock inte grusvägar, mot Tibro via ett antal mindre samhällen. Sedan fortsätter man tillbaka till Bäcken via bland annat Vassbacken.

Kan vem som helst köra?

– Vem som helst kan delta och det är ingen föranmälan. Startavgiften är på 50 kronor och då får man kvittera ut en anmälningsblankett med rutor för tipsfrågor och aktivitetspoäng.

Hur mår mc-klubben Taurus annars?

– Taurus Mc är en välmående klubb med gott om aktiviteter under hela året. Under våren, sommaren och hösten kör vi hoj på fina vägar och besöker intressanta platser där vi fikar och har trevligt. Det blir onsdagsturer och en 4-dagars Vårtur till hemligt mål,

Ett antal av föreningens medlemmar brukar också ge sig iväg på långturer. Ett gäng var vid Nordkap och Murmansk förra sommaren. I år är det andra äventyr på gång. Senare i höst blir det vår traditionella hösttur samt deltagande i Speed Art Design.

– Under vinterhalvåret umgås vi utan hojar men har fortfarande väldigt trevligt.

– Då körs Taurus mc;s traditionella och mycket populära mc-runda Taurusturen. Start och mål genomförs på sommargården Bäcken, och man åker i egna grupper efter en snitslad bana.

– Turen är ungefär tio-tolv mil och körs på fina hojvägar i den skaraborgska bygden. Vi har tipsfrågor och roliga praktiska uppgifter utmed vägen. Efter turen bjuds man på kaffe och kan köpa fika samtidigt som man diskuterar frågorna och vägarna på turen.

Hur många är det som brukar köra?

– Det är väldigt väderberoende förstås, men runt 150 hojar brukar det bli om vädret är med oss.

Vart går turen och vad händer i samband med den?

– Turen går på mindre vägar, dock inte grusvägar, mot Tibro via ett antal mindre samhällen. Sedan fortsätter man tillbaka till Bäcken via bland annat Vassbacken.

Kan vem som helst köra?

– Vem som helst kan delta och det är ingen föranmälan. Startavgiften är på 50 kronor och då får man kvittera ut en anmälningsblankett med rutor för tipsfrågor och aktivitetspoäng.

Hur mår mc-klubben Taurus annars?

– Taurus Mc är en välmående klubb med gott om aktiviteter under hela året. Under våren, sommaren och hösten kör vi hoj på fina vägar och besöker intressanta platser där vi fikar och har trevligt. Det blir onsdagsturer och en 4-dagars Vårtur till hemligt mål,

Ett antal av föreningens medlemmar brukar också ge sig iväg på långturer. Ett gäng var vid Nordkap och Murmansk förra sommaren. I år är det andra äventyr på gång. Senare i höst blir det vår traditionella hösttur samt deltagande i Speed Art Design.

– Under vinterhalvåret umgås vi utan hojar men har fortfarande väldigt trevligt.