15 mar 2016 15:55

15 mar 2016 15:55

Stark dragningskraft till Lugnås

LUGNÅS: Astronomiska klubben höll öppet hus

Genom det stora teleskopet på Bifrostobservatoriet i Lugnås görs många spännande upptäckter.
– Det är ju en massa hål i månen, utbrister Leona Lilja, 7.

När Mariestads astronomiska klubb höll öppet hus i Bifrostobservatoriet i Trankärr på måndagskvällen var det god tillströmning av besökare, inte minst barnfamiljer. Bland besökarna syntes Anna-Karin Boustedt som i sällskap med sönerna Gustav och Hugo samt deras kompis Alexander Brohede rest från Götene för att studera stjärnor och planeter.

– Ärligt talat visste jag inte om att det fanns ett observatorium här, men så såg jag att det var öppet hus och det får man ju inte missa. Det är kul att se och uppleva spännande saker i närområdet, tycker Anna-Karin.

I början av kvällen var det stora teleskopet riktat mot månen.

– Coolt att se månens kratrar och bergformationer på så nära håll. Senare hoppas jag få se Jupiter också, säger Alexander Brohede.

På plats i den stora kupolen fanns medlemmar i Mariestads astronomiska klubb, redo att berätta om observatoriet och klubbens verksamhet. I klubbhuset höll Werner Hertnek föredrag med rubriken ”Vår plats Universum”.

Ordförande Sören Persson konstaterar att de årliga öppet hus-kvällarna ypperliga tillfällen att nå ut till en bredare publik och skapa intresse för astronomi.

– Det brukar komma till några nya medlemmar varje år. Just nu är vi drygt 100, men självklart finns det plats för fler.

Sören tillhör veteranerna i MAK och har varit med sedan klubben bildades 1979. Mariestadsbon Jonas Andersson blev medlem för bara några veckor sedan.

– Jag har alltid gillat rymden generellt och tänkte ta hobbyn ett steg framåt. Det är kul att lära sig mer om observationer, förklarar Jonas.

Även om Sören ägnat åtskilliga timmar bakom teleskopet och blickat upp på himlavalvet finns det alltid något nytt att utforska, försäkrar han.

– Man ledsnar aldrig på att studera stjärnor och planeter. Det blir ju en direktupplevelse med universum.

Nästa stora höjdpunkt för hobbyastronomerna är Merkuriuspassagen, som infaller den 9 maj i år. Då passerar Merkurius, den innersta planeten i solsystemet, mellan solen och jorden och skapar en skugga på solen.

När Mariestads astronomiska klubb höll öppet hus i Bifrostobservatoriet i Trankärr på måndagskvällen var det god tillströmning av besökare, inte minst barnfamiljer. Bland besökarna syntes Anna-Karin Boustedt som i sällskap med sönerna Gustav och Hugo samt deras kompis Alexander Brohede rest från Götene för att studera stjärnor och planeter.

– Ärligt talat visste jag inte om att det fanns ett observatorium här, men så såg jag att det var öppet hus och det får man ju inte missa. Det är kul att se och uppleva spännande saker i närområdet, tycker Anna-Karin.

I början av kvällen var det stora teleskopet riktat mot månen.

– Coolt att se månens kratrar och bergformationer på så nära håll. Senare hoppas jag få se Jupiter också, säger Alexander Brohede.

På plats i den stora kupolen fanns medlemmar i Mariestads astronomiska klubb, redo att berätta om observatoriet och klubbens verksamhet. I klubbhuset höll Werner Hertnek föredrag med rubriken ”Vår plats Universum”.

Ordförande Sören Persson konstaterar att de årliga öppet hus-kvällarna ypperliga tillfällen att nå ut till en bredare publik och skapa intresse för astronomi.

– Det brukar komma till några nya medlemmar varje år. Just nu är vi drygt 100, men självklart finns det plats för fler.

Sören tillhör veteranerna i MAK och har varit med sedan klubben bildades 1979. Mariestadsbon Jonas Andersson blev medlem för bara några veckor sedan.

– Jag har alltid gillat rymden generellt och tänkte ta hobbyn ett steg framåt. Det är kul att lära sig mer om observationer, förklarar Jonas.

Även om Sören ägnat åtskilliga timmar bakom teleskopet och blickat upp på himlavalvet finns det alltid något nytt att utforska, försäkrar han.

– Man ledsnar aldrig på att studera stjärnor och planeter. Det blir ju en direktupplevelse med universum.

Nästa stora höjdpunkt för hobbyastronomerna är Merkuriuspassagen, som infaller den 9 maj i år. Då passerar Merkurius, den innersta planeten i solsystemet, mellan solen och jorden och skapar en skugga på solen.