10 mar 2016 06:00

11 mar 2016 07:10

Fyrsällskapet prisas för sin insats

MARIESTAD

Sedan 2001 har Svenska Fyrsällskapet delat ut ”Årets Vipp” till en enskild person, myndighet, förening eller företag som gjort betydande insatser inom sällskapets område. 2016 går priset till Mariestads fyrsällskap.

– Vilken höjdare. Vi är jättestolta, säger Bosse Björk.

Eldsjälarna i den lokala föreningen har sedan bildandet 2008 restaurerat fyrarna Röskär (Snappudden nedre), Snuggen, Nolhagen övre och nedre, Snappudden övre och Viksnäs. Dessutom ett kummel på Mittskär.

– Med priset vill vi visa vår uppskattning till medlemmarna i föreningens för deras omfattande arbetsinsatser med att renovera Mariestads fyrar så att de överlever som sjösäkerhetsanordningar, säger Esbjörn Hillberg, ordförande i Svenska fyrsällskapet.

Priset delas ut i samband med Svenska fyrsällskapets årsmöte i Göteborg på lördag.

– Vilken höjdare. Vi är jättestolta, säger Bosse Björk.

Eldsjälarna i den lokala föreningen har sedan bildandet 2008 restaurerat fyrarna Röskär (Snappudden nedre), Snuggen, Nolhagen övre och nedre, Snappudden övre och Viksnäs. Dessutom ett kummel på Mittskär.

– Med priset vill vi visa vår uppskattning till medlemmarna i föreningens för deras omfattande arbetsinsatser med att renovera Mariestads fyrar så att de överlever som sjösäkerhetsanordningar, säger Esbjörn Hillberg, ordförande i Svenska fyrsällskapet.

Priset delas ut i samband med Svenska fyrsällskapets årsmöte i Göteborg på lördag.