23 jan 2016 14:51

23 jan 2016 14:51

Historiskt mästerskap för medeltidsfantaster

TÖREBODA: Oväntad segrare i udda tävling

Den fyrfaldige mästaren fanns på plats – liksom fjolårssegraren.
Årets historiska mästerskap i skidskytte bjöd dock på en skräll.
Daniel Frändberg – som kom sist i fjol – hanterade pilbågeskyttet och åkningen bäst.

Är det Gustav Vasa som kommer åkandes över den snötäckta åkern? Stilen, skägget, kläderna och inte minst de slitna träskidorna påminner onekligen om 1500-talskungen. En närmare titt visar att det är Marcus Johansson, ordföranden i föreningen Wadsbo härskri.

Efter cirka två kilometers åkning är han i full färd mot målgången. Skägget är förvisso inte lika frostigt som under Thomas Wassbergs glansdagar, men Marcus ögon avslöjar vilket kraftprov han nyss genomfört.

Det historiska mästerskapet i skidskytte, på gården Erikstorp utanför Töreboda, är inte något för mesar. Sju tappra deltagare valde att komma till start i årets tävling och undertecknad fick finna sig i att vara ensam åskådare.

Gillar historia

– I grunden är vi en viking- och medeltidsförening som framför allt ägnar oss åt härkamper. Då slåss vi mot varandra med blankade metallsvärd. Vi tycker det är roligt med historiska händelser och göra saker på gammalt vis. Eftersom vi inte vill vara moderna tänkte vi att det skulle passa bra med ett historiskt mästerskap i skidskytte också. Jag är ganska säker på att vi är ensamma om det här, säger Marcus.

Lördagens tävling bestod av tre varv på en provisorisk bana; över åkrar och grusvägar, genom trädgårdar och såklart obligatoriska stopp på skjutvallen. För att undvika straffrundor krävdes tre lyckade skott – med pilbåge som redskap.

– Snabbast i mål vinner, konstaterar Martin Johansson, bror till Marcus, och fortsätter:

– Jag vann de fyra första tävlingarna. Sedan tog Nils Petersson över segerplaketten förra året, men det ska samtidigt sägas att jag inte var med då. Nils borde vara favorit till segern i år. Han är ju betydligt yngre och håller i gång mer än mig.

”Värdig segrare”

Både Martin eller Nils gick dock bet. I stället klev Daniel Frändberg fram och tog en komfortabel seger. Han var över minuten snabbare än tvåan Marcus Johansson. Bedriften var extra imponerande med tanke på att Daniel kom sist i fjol.

– Daniel stack iväg som en furie i spåret och hade full pott på vallen. Han var en värdig segrare, säger Martin.

Till sommaren går Wadsbo härskri in i sin mest hektiska period på året. Då väntar flera besök på olika medeltidsevenemang där föreningens medlemmar ofta har framträdande roller.

Är det Gustav Vasa som kommer åkandes över den snötäckta åkern? Stilen, skägget, kläderna och inte minst de slitna träskidorna påminner onekligen om 1500-talskungen. En närmare titt visar att det är Marcus Johansson, ordföranden i föreningen Wadsbo härskri.

Efter cirka två kilometers åkning är han i full färd mot målgången. Skägget är förvisso inte lika frostigt som under Thomas Wassbergs glansdagar, men Marcus ögon avslöjar vilket kraftprov han nyss genomfört.

Det historiska mästerskapet i skidskytte, på gården Erikstorp utanför Töreboda, är inte något för mesar. Sju tappra deltagare valde att komma till start i årets tävling och undertecknad fick finna sig i att vara ensam åskådare.

Gillar historia

– I grunden är vi en viking- och medeltidsförening som framför allt ägnar oss åt härkamper. Då slåss vi mot varandra med blankade metallsvärd. Vi tycker det är roligt med historiska händelser och göra saker på gammalt vis. Eftersom vi inte vill vara moderna tänkte vi att det skulle passa bra med ett historiskt mästerskap i skidskytte också. Jag är ganska säker på att vi är ensamma om det här, säger Marcus.

Lördagens tävling bestod av tre varv på en provisorisk bana; över åkrar och grusvägar, genom trädgårdar och såklart obligatoriska stopp på skjutvallen. För att undvika straffrundor krävdes tre lyckade skott – med pilbåge som redskap.

– Snabbast i mål vinner, konstaterar Martin Johansson, bror till Marcus, och fortsätter:

– Jag vann de fyra första tävlingarna. Sedan tog Nils Petersson över segerplaketten förra året, men det ska samtidigt sägas att jag inte var med då. Nils borde vara favorit till segern i år. Han är ju betydligt yngre och håller i gång mer än mig.

”Värdig segrare”

Både Martin eller Nils gick dock bet. I stället klev Daniel Frändberg fram och tog en komfortabel seger. Han var över minuten snabbare än tvåan Marcus Johansson. Bedriften var extra imponerande med tanke på att Daniel kom sist i fjol.

– Daniel stack iväg som en furie i spåret och hade full pott på vallen. Han var en värdig segrare, säger Martin.

Till sommaren går Wadsbo härskri in i sin mest hektiska period på året. Då väntar flera besök på olika medeltidsevenemang där föreningens medlemmar ofta har framträdande roller.