28 dec 2015 15:56

28 dec 2015 15:56

Efter tipp tapp kommer tippen

MARIESTAD: Fullt på återvinningscentralen

RENSNING. Det är inte bara magarna som är fulla så här efter jul – detsamma gäller sopsäckarna. Mellandagar är slängdagar.

Dagarna före dopparedan är det ett evigt letande efter askar och kartonger i de rätta storlekarna till årets julklappar. De blir snyggt inslagna i papper – och säkert också med krullade snören som pricken över i.

Dagen därpå ligger alltihop nerknölat i säckar som står och tar plats någonstans i hemmet. Kanske på samma plats som kassarna med tomma sillburkar, urdruckna glöggflaskor och uttjänta glödlampor. Tack och lov blir det snart vardag igen, och öppet på återvinningscentralen.

Sortera rätt

På Bångahagen är det full bemanning och dubbla skift som gäller i mellandagarna. En orsak är att helgdagarna ställer till det för sophämtningen, som måste ”köras in”, berättar driftchef Peter Wallström och arbetsledare Håkan Johansson.

En annan anledning är att ”alla” andra är lediga och många av dessa vill slänga skräp. Personbilarna kommer i en strid ström under måndagsförmiddagen, och bildar köer fram till containrarna för olika sorters avfall. Den här dagen är ”brännbart” ett extra populärt val.

– Julklappspappret ska egentligen ligga bland pappersförpackningar, säger Sofie Johansson som går runt bland bilarna och informerar.

– Många frågar, säger hon. Och ju mer information de får desto duktigare blir de.

Bort med högar

Rolf Gustafsson har en fåtölj på släpet bakom sin bil. Han förnekar bestämt att den blivit nedsutten under julhelgen.

– Det finns ju ingen tid att vila när man är pensionär, skrattar han.

Jessica Gibsons kärra är full av julklappspapper och kartonger – ”barnens”, förklarar hon. Där syns också resultatet av en rensning före jul – saker som sedan samlats i högar i groventrén.

Iréne Magnusson sorterar ut hårdpapp så att den hamnar på rätt plats. Själv är hon alltid noga med sopsortering, säger hon, men barnbarnsbarnen har råkat slänga papper och lådor i samma säck.

Värdefullt bidrag

På måndagar brukar också någon från Jula BK komma och tömma klubbens loppiscontainer. Den här veckan är det Claes-Göran Bloms ansvar, och han får hjälp av Lennart Boije. Tillsammans lastar de bokhyllor, högtalare och ett antal kassar med småprylar på den lånade släpkärran. En barnsulky och en stor resväska får också plats.

Claes-Göran har varit kassör i Jula, så han vet att grejerna kommer till nytta – dubbelt upp. Sommarloppisen har gett drygt 600 000 kronor och vinterloppisen den andra advent gav 28 000.

– Tack vare det behöver inte medlemmarna sälja några lotter, säger Lennart Boije.

Dagarna före dopparedan är det ett evigt letande efter askar och kartonger i de rätta storlekarna till årets julklappar. De blir snyggt inslagna i papper – och säkert också med krullade snören som pricken över i.

Dagen därpå ligger alltihop nerknölat i säckar som står och tar plats någonstans i hemmet. Kanske på samma plats som kassarna med tomma sillburkar, urdruckna glöggflaskor och uttjänta glödlampor. Tack och lov blir det snart vardag igen, och öppet på återvinningscentralen.

Sortera rätt

På Bångahagen är det full bemanning och dubbla skift som gäller i mellandagarna. En orsak är att helgdagarna ställer till det för sophämtningen, som måste ”köras in”, berättar driftchef Peter Wallström och arbetsledare Håkan Johansson.

En annan anledning är att ”alla” andra är lediga och många av dessa vill slänga skräp. Personbilarna kommer i en strid ström under måndagsförmiddagen, och bildar köer fram till containrarna för olika sorters avfall. Den här dagen är ”brännbart” ett extra populärt val.

– Julklappspappret ska egentligen ligga bland pappersförpackningar, säger Sofie Johansson som går runt bland bilarna och informerar.

– Många frågar, säger hon. Och ju mer information de får desto duktigare blir de.

Bort med högar

Rolf Gustafsson har en fåtölj på släpet bakom sin bil. Han förnekar bestämt att den blivit nedsutten under julhelgen.

– Det finns ju ingen tid att vila när man är pensionär, skrattar han.

Jessica Gibsons kärra är full av julklappspapper och kartonger – ”barnens”, förklarar hon. Där syns också resultatet av en rensning före jul – saker som sedan samlats i högar i groventrén.

Iréne Magnusson sorterar ut hårdpapp så att den hamnar på rätt plats. Själv är hon alltid noga med sopsortering, säger hon, men barnbarnsbarnen har råkat slänga papper och lådor i samma säck.

Värdefullt bidrag

På måndagar brukar också någon från Jula BK komma och tömma klubbens loppiscontainer. Den här veckan är det Claes-Göran Bloms ansvar, och han får hjälp av Lennart Boije. Tillsammans lastar de bokhyllor, högtalare och ett antal kassar med småprylar på den lånade släpkärran. En barnsulky och en stor resväska får också plats.

Claes-Göran har varit kassör i Jula, så han vet att grejerna kommer till nytta – dubbelt upp. Sommarloppisen har gett drygt 600 000 kronor och vinterloppisen den andra advent gav 28 000.

– Tack vare det behöver inte medlemmarna sälja några lotter, säger Lennart Boije.