20 dec 2015 17:17

21 dec 2015 15:50

Fartfylld julshow i ridhuset

ULLERVAD: Tornerspel, luciatåg, hoppning och draktämjning

Det var riddare och draktämjare, lucia, tärnor och tomtar. Ridklubbens julshow var både spännande och stämningsfull.

Varje jul, sedan många år tillbaka, ordnar ungdomssektionen i Mariestads ridklubb en show för ridskoledeltagare och deras familjer. Den här gången hade evenemanget ett medeltidstema, vilket var noga förberett: Klubbens ridinstruktörer har tränat tornerspel hela hösten.

Till sin hjälp har de haft Slawomir Brydzinski från föreningen St Nicolai Riddare, som bland annat brukar framträda på Hova riddarvecka. Han var också en av ”gästartisterna” vid julshowen, då som riddaren Sir Lancelot, tillsammans med riddarkollegan Lady of The Lake – Mikaela Rasmussen. Totalt var de fem riddare som tävlade om den väna prinsessan vid julshowen i ridhuset på Brunnsberg denna mörka lördagskväll. Övriga tre var ridinstruktörerna Sandra Joabsson, Angelica Jalonen och Alexandra Larsson. De visade på imponerande skicklighet i att hantera lansar och svärd i olika tornerspelsgrenar.

Tillställningen inleddes med ett luciatåg av klubbens stalltjejer som sjöng en rad låtar passande högtiden, från ”Natten går tunga fjät” till ”En sockerbagare” och ”Mössens julafton”. Lucia själv, Alva Sehlstedt, satt bekvämt på hästen Gullemans rygg.

Under kvällen hann man också med att ordna poänghoppning mellan två lag, där deltagarna – ryttare och elever från Stall Orlandos – hoppade över hinder som var värda olika många poäng.

Ytterligare en sväng till medeltiden togs då Sandra Joabsson och Linda Agmell försökte tämja de otäcka drakarna – shetlandsponnyerna Oskar och Idol.

Som traditionen bjuder skulle också ”Årets skötare” utses. Julia Friman fick den ärofulla titeln. Som ”Årets stallbästis” hade Toby röstats fram.

Varje jul, sedan många år tillbaka, ordnar ungdomssektionen i Mariestads ridklubb en show för ridskoledeltagare och deras familjer. Den här gången hade evenemanget ett medeltidstema, vilket var noga förberett: Klubbens ridinstruktörer har tränat tornerspel hela hösten.

Till sin hjälp har de haft Slawomir Brydzinski från föreningen St Nicolai Riddare, som bland annat brukar framträda på Hova riddarvecka. Han var också en av ”gästartisterna” vid julshowen, då som riddaren Sir Lancelot, tillsammans med riddarkollegan Lady of The Lake – Mikaela Rasmussen. Totalt var de fem riddare som tävlade om den väna prinsessan vid julshowen i ridhuset på Brunnsberg denna mörka lördagskväll. Övriga tre var ridinstruktörerna Sandra Joabsson, Angelica Jalonen och Alexandra Larsson. De visade på imponerande skicklighet i att hantera lansar och svärd i olika tornerspelsgrenar.

Tillställningen inleddes med ett luciatåg av klubbens stalltjejer som sjöng en rad låtar passande högtiden, från ”Natten går tunga fjät” till ”En sockerbagare” och ”Mössens julafton”. Lucia själv, Alva Sehlstedt, satt bekvämt på hästen Gullemans rygg.

Under kvällen hann man också med att ordna poänghoppning mellan två lag, där deltagarna – ryttare och elever från Stall Orlandos – hoppade över hinder som var värda olika många poäng.

Ytterligare en sväng till medeltiden togs då Sandra Joabsson och Linda Agmell försökte tämja de otäcka drakarna – shetlandsponnyerna Oskar och Idol.

Som traditionen bjuder skulle också ”Årets skötare” utses. Julia Friman fick den ärofulla titeln. Som ”Årets stallbästis” hade Toby röstats fram.