17 dec 2015 17:10

17 dec 2015 17:10

Önskelistan som gick i uppfyllelse

MARIESTAD: Investerar miljoner i nya CNC-maskiner

Tomten anländer om en vecka. Men redan under torsdagen var det paketöppning på Vadsbogymnasiet och i det lilla familjeföretaget.

– Det här är grejer som stått på lärarnas önskelista i flera år. Jättekul att det nu uppfylls, säger Torbjörn Pettersson, programrektor på Vadsbogymnasiet.

Grejerna som åsyftas är två maskiner som veckan före jul leveras till industriprogrammet. Lärarna Leif Blom och Mikael Johansson gläds som barn på julafton när de tar bort emballaget från de stora paketen. CNC-svarven med drivna verktyg samt den fyraxliga CNC-fräsen är välkomna tillskott i undervisningen.

– Flera företag i norra länsdelen har investerat i just den här maskintypen de senaste åren. Att vi nu kan ge våra elever kunskap och färdigheter innebär att vi höjer ribban på utbildningen ett snäpp till, säger Mikael Johansson.

– Inom en tremilsradie från Mariestad finns drygt 200 liknande CNC-maskiner ute på företagen. Efterfrågan i branschen är stor och vi har flera exempel på elever som erbjudits anställning redan innan de tagit studenten, berättar Leif Blom.

Även för lärarna är maskinerna nya bekantskaper vilket gör att de får ta plats i skolbänken.

– Nästa vecka blir det kurs ett par dagar där vi ska lära oss de nya styrsystemen, konstaterar Blom.

De två maskinerna går loss på drygt 1,4 miljoner kronor och är en del av de 4,7 miljoner kronor som Mariestads kommun satsar på Vadsbogymnasiet under året. På yrkesprogrammen har det även investerats i svetsar och pelarborrmaskiner samt nya klädskåp för elever på bygg-, industri- och marinteknikprogrammet. Vidare har elevskåp, lektionssalar och arbetsrum för lärarna på skolan renoverats och fått nya möbler.

– Det är positivt att kommunen visar vilja att satsa på Vadsbogymnasiet. Det här är investeringar som betyder mycket för hela skolan, tycker Torbjörn Pettersson.

”Hänga med”

Även till Bergs maskin & mekaniska AB anlände en CNC-fräs under torsdagen.

– Den gamla fräsen har 15 år på nacken så för att hänga med i utvecklingen måste man förnya sig, säger Anton Berg som driver företaget med pappa Jörgen.

Det lilla familjeföretaget, med verkstad på Förrådsgatan, tillverkar verktyg och specialmaskiner till företag i närområdet i första hand.

– Det mesta vi gör är enstyckstillverkning och specialgrejer. Med den nya maskinen kanske det blir serietillverkning i en mindre skala framöver.

– Det här är grejer som stått på lärarnas önskelista i flera år. Jättekul att det nu uppfylls, säger Torbjörn Pettersson, programrektor på Vadsbogymnasiet.

Grejerna som åsyftas är två maskiner som veckan före jul leveras till industriprogrammet. Lärarna Leif Blom och Mikael Johansson gläds som barn på julafton när de tar bort emballaget från de stora paketen. CNC-svarven med drivna verktyg samt den fyraxliga CNC-fräsen är välkomna tillskott i undervisningen.

– Flera företag i norra länsdelen har investerat i just den här maskintypen de senaste åren. Att vi nu kan ge våra elever kunskap och färdigheter innebär att vi höjer ribban på utbildningen ett snäpp till, säger Mikael Johansson.

– Inom en tremilsradie från Mariestad finns drygt 200 liknande CNC-maskiner ute på företagen. Efterfrågan i branschen är stor och vi har flera exempel på elever som erbjudits anställning redan innan de tagit studenten, berättar Leif Blom.

Även för lärarna är maskinerna nya bekantskaper vilket gör att de får ta plats i skolbänken.

– Nästa vecka blir det kurs ett par dagar där vi ska lära oss de nya styrsystemen, konstaterar Blom.

De två maskinerna går loss på drygt 1,4 miljoner kronor och är en del av de 4,7 miljoner kronor som Mariestads kommun satsar på Vadsbogymnasiet under året. På yrkesprogrammen har det även investerats i svetsar och pelarborrmaskiner samt nya klädskåp för elever på bygg-, industri- och marinteknikprogrammet. Vidare har elevskåp, lektionssalar och arbetsrum för lärarna på skolan renoverats och fått nya möbler.

– Det är positivt att kommunen visar vilja att satsa på Vadsbogymnasiet. Det här är investeringar som betyder mycket för hela skolan, tycker Torbjörn Pettersson.

”Hänga med”

Även till Bergs maskin & mekaniska AB anlände en CNC-fräs under torsdagen.

– Den gamla fräsen har 15 år på nacken så för att hänga med i utvecklingen måste man förnya sig, säger Anton Berg som driver företaget med pappa Jörgen.

Det lilla familjeföretaget, med verkstad på Förrådsgatan, tillverkar verktyg och specialmaskiner till företag i närområdet i första hand.

– Det mesta vi gör är enstyckstillverkning och specialgrejer. Med den nya maskinen kanske det blir serietillverkning i en mindre skala framöver.