16 dec 2015 12:08

16 dec 2015 12:08

Nytt avtal för bowlinghallen

MARIESTAD

Mariestads bowlingklubbars förening (MBF) och Mariestads kommun har tecknat ett nytt avtal för bowlinghallen på Vadsboskolan.

Avtalet gäller i femton år från och med årsskiftet och innefattar att MBF årligen ska betala 100 000 kronor i hyra till Mariestads kommun.

Den nya avtalstiden innebär att föreningens årliga hyreskostnad minskar och möjliggör därmed finansiering av en ny banoljemaskin samtidigt som föreningens drift- och skötselansvar för anläggningen tydligt regleras mot kommunen.

Precis som tidigare har ungdomar inom LSS fortsatt rätt till fri användning av bowlinghallen.

Avtalet gäller i femton år från och med årsskiftet och innefattar att MBF årligen ska betala 100 000 kronor i hyra till Mariestads kommun.

Den nya avtalstiden innebär att föreningens årliga hyreskostnad minskar och möjliggör därmed finansiering av en ny banoljemaskin samtidigt som föreningens drift- och skötselansvar för anläggningen tydligt regleras mot kommunen.

Precis som tidigare har ungdomar inom LSS fortsatt rätt till fri användning av bowlinghallen.