04 nov 2015 20:00

04 nov 2015 20:32

Foto: Michael Gustafsson

Inga-Lill gav järnet på första träningspasset

Ny satsning på Friskis & Svettis

Benen, armarna och magen fick sig en rejäl genomkörare.
Efter gympapasset torkade Inga-Lill Alfredsson svetten från sin panna.
– Det här var kul träning. Jag vill ha mer, säger hon.

Friskis & Svettis i Mariestad ville göra något för personer med intellektuella funktionshinder – och kom på idén att starta gympa i enklare form. Söndagens övning var den första och till föreningens glädje kom närmare 20 personer, både från Mariestad och Töreboda.

Nytt fenomen

– Vi har två prova på-dagar och den andra sker den 24 november. Sedan får vi utvärdera och se om det finns fortsatt intresse. Förhoppningen är att vi kan ha träning en gång i veckan, säger instruktören Anna Andersson.

Fenomenet är nytt i Mariestad, men finns sedan tidigare i bland annat Lidköping och Örebro. Anna Andersson tycker det är viktigt att även förståndshandikappade får röra på sig.

Rörelseglädje

– Rörelseglädjen är något som alla bör uppleva och det känns fantastiskt att göra en god gärning för de här personerna, säger Anna.

De flesta muskelgrupperna trimmades och ju längre passet höll på, desto mer svettdoft blev det i lokalen. Efter uppvärmningen fick deltagarna spänna sina muskler i styrkeövningarna. Även kondition och stretching hanns med innan träningen var över.

Inga-Lill Alfredsson sken som en sol efteråt.

– Jag brukar inte träna annars, så det var skönt att röra på kroppen. Det roligaste var att springa och det var ingenting som var särskilt jobbigt. Jag hoppas få träna här fler gånger, säger hon.

Samtliga övningar genomfördes till bakgrundsmusik och Anna Andersson, som fick god instruktörshjälp av Anette Skoglöf, är övertygad om att satsningen är här för att stanna.

– Man såg i deras ögon att de gillade det här. Vi vill att träningen ska vara rolig, samtidigt som den faktiskt gör nytta, säger Anna.

Friskis & Svettis i Mariestad ville göra något för personer med intellektuella funktionshinder – och kom på idén att starta gympa i enklare form. Söndagens övning var den första och till föreningens glädje kom närmare 20 personer, både från Mariestad och Töreboda.

Nytt fenomen

– Vi har två prova på-dagar och den andra sker den 24 november. Sedan får vi utvärdera och se om det finns fortsatt intresse. Förhoppningen är att vi kan ha träning en gång i veckan, säger instruktören Anna Andersson.

Fenomenet är nytt i Mariestad, men finns sedan tidigare i bland annat Lidköping och Örebro. Anna Andersson tycker det är viktigt att även förståndshandikappade får röra på sig.

Rörelseglädje

– Rörelseglädjen är något som alla bör uppleva och det känns fantastiskt att göra en god gärning för de här personerna, säger Anna.

De flesta muskelgrupperna trimmades och ju längre passet höll på, desto mer svettdoft blev det i lokalen. Efter uppvärmningen fick deltagarna spänna sina muskler i styrkeövningarna. Även kondition och stretching hanns med innan träningen var över.

Inga-Lill Alfredsson sken som en sol efteråt.

– Jag brukar inte träna annars, så det var skönt att röra på kroppen. Det roligaste var att springa och det var ingenting som var särskilt jobbigt. Jag hoppas få träna här fler gånger, säger hon.

Samtliga övningar genomfördes till bakgrundsmusik och Anna Andersson, som fick god instruktörshjälp av Anette Skoglöf, är övertygad om att satsningen är här för att stanna.

– Man såg i deras ögon att de gillade det här. Vi vill att träningen ska vara rolig, samtidigt som den faktiskt gör nytta, säger Anna.