08 sep 2015 06:00

08 sep 2015 06:00

Norra Skaraborg gör sig redo

Skördefestfolket smider planer

De har ett arrangemang ihop, men får nästan aldrig njuta av varandras påhitt. När Skördefest Norra Skaraborg bjuder till så händer det saker på många platser samtidigt.

Hösten är här: Årstiden då föreningar och företag på landsbygden går samman för att liva upp stämningen för alla invånare; kultur- och skördefesternas säsong. Helgen den 11–13 september blir det full aktivitet i orter och byar längs Göta kanal.

I ärlighetens namn är väl paraplyföreningen Skördefest Norra Skaraborg mest till för samordning av marknadsföringen, men tillsammans spinner de en röd tråd som slingrar sig genom bygden och alla drar nytta av varandra.

På en plats blir det andlig spis, på en annan får man något att äta. I en by öppnar man upp på dagtid, i en annan föredrar man mörkret.

Vid föreningens sista möte före det stora arrangemanget redovisade alla aktörer sina planer.

I Lyrestad är hembygdsförening en aktör, liksom samhällets många företag, som erbjuder upplevelser kring allt från fika och stickegarn till rotmos och mercedesbilar.

I Sjötorp samsas bygdegårdsföreningen med ett lokalt kafé.

Ingen krock

Hajstorp brukar vara ett populärt besöksmål under skördefesten. Där har Hantverkarna kring kanalen bytt ut sommarutställningen mot en med hösttema, berättade Marianne Ljungström. Och Kjell Eriksson från Nätverket Hajstorp/Fredsberg visade upp en folder med alla deras aktiviteter som väntar i dagarna tre. Förutom underhållning och 70 utställare på kanalbanken kommer det att finnas ett spökskepp på plats, avslöjade han.

Hantverk blir det förstås också i Löfsäng, där Löfsängsvävarna visar upp sig och sin verksamhet.

För att inte krocka med alla andra aktiviteter har Böckersboda byalag i år lagt sin dragspelsträff och spökvandring helgen därpå. Biljettförsäljningen till ”Baltzar von Platens återuppståndelse” har redan börjat, och ”Anna-Stina Stendöd”, alias Susanne Karlsson, lovar att det blir ruskigare än någonsin.

Hösten är här: Årstiden då föreningar och företag på landsbygden går samman för att liva upp stämningen för alla invånare; kultur- och skördefesternas säsong. Helgen den 11–13 september blir det full aktivitet i orter och byar längs Göta kanal.

I ärlighetens namn är väl paraplyföreningen Skördefest Norra Skaraborg mest till för samordning av marknadsföringen, men tillsammans spinner de en röd tråd som slingrar sig genom bygden och alla drar nytta av varandra.

På en plats blir det andlig spis, på en annan får man något att äta. I en by öppnar man upp på dagtid, i en annan föredrar man mörkret.

Vid föreningens sista möte före det stora arrangemanget redovisade alla aktörer sina planer.

I Lyrestad är hembygdsförening en aktör, liksom samhällets många företag, som erbjuder upplevelser kring allt från fika och stickegarn till rotmos och mercedesbilar.

I Sjötorp samsas bygdegårdsföreningen med ett lokalt kafé.

Ingen krock

Hajstorp brukar vara ett populärt besöksmål under skördefesten. Där har Hantverkarna kring kanalen bytt ut sommarutställningen mot en med hösttema, berättade Marianne Ljungström. Och Kjell Eriksson från Nätverket Hajstorp/Fredsberg visade upp en folder med alla deras aktiviteter som väntar i dagarna tre. Förutom underhållning och 70 utställare på kanalbanken kommer det att finnas ett spökskepp på plats, avslöjade han.

Hantverk blir det förstås också i Löfsäng, där Löfsängsvävarna visar upp sig och sin verksamhet.

För att inte krocka med alla andra aktiviteter har Böckersboda byalag i år lagt sin dragspelsträff och spökvandring helgen därpå. Biljettförsäljningen till ”Baltzar von Platens återuppståndelse” har redan börjat, och ”Anna-Stina Stendöd”, alias Susanne Karlsson, lovar att det blir ruskigare än någonsin.