30 maj 2015 18:59

31 maj 2015 14:46

Foto:

Folkfest i hamnen

MARIESTAD: Maritima dagen

Stora Vänerskutor, knasiga pirater, segling, fiske och en massa andra aktiviteter.

Maritima dagen bjöd något för alla åldrar och smaker.

Vädergudarna må ha varit vresiga denna majlördag. Regn och rusk verkade dock inte avskräcka besökarna. Utrustade med paraply och ”kläder efter väder” blev det trots allt en riktig folkfest i hamnområdet.

Vid nya hamnbron hade sportfiskeklubben laddat upp med en massa metspön. Fiskelyckan var god; små löjor och björknor drogs upp på löpande band.

I hamnbassängen slog Mariestads segelklubb ett slag för kommande segelskola. Med Nils Patriksson vid rodret i C55:an var det många som passade på att ta en provtur.

– Intresset för segling är riktigt bra för tillfället. Segelskolan i Mariestad är redan fulltecknad. Däremot har vi platser kvar till segelskolan i sjön Lången vecka 30, berättar Magnus Patriksson i MSK.

Torbjörn Jansson från Marinservice Skaraborg i Moholm visade upp några av säsongens nyheter. Någon större rusch för en provtur var det dock inte. Även hos Roger Svensson på Mariestads marina höll sig besökarna på landbacken.

– Provturerna har varit lätträknade. Men så är det, vädret rår vi ju tyvärr inte över, konstaterar Svensson.

Utmed kajen höll Sigrid Storråda, slupen Oscar II och Vänergaleasen Mina öppet skepp. Mina byggdes 1876 på uppdrag av Albert Paul, dåvarande ägare av Fågelö gård på Torsö. Under några år på 1890-talet hade skutan Mariestad som hemmahamn. Sedan 1997 ägs galeasen av föreningen Minas vänner med hemmahamn i Lidköping.

– Numera gör vi medlemsseglingar med Mina. I sommar ska vi bland annat ta emot Ostindiefararen Götheborg då hon besöker Lidköping, berättar föreningens sekreterare Thomas Cederqvist.

Kapten Håkan Fredholm uppskattade besökte i Mariestad.

– Det är alltid trevligt att angöra Mariestad. Det enda jag saknar är lite musik.

Fredholms önskan går snabbt i uppfyllelse. Som på beställning marscherar nämligen blåsorkestern med drillflickor in och gör halt framför Mina. Tajming som heter duga.

På residenset firade Biosfärområdet Vänerskärgården med Kinnekulle femårsjubileum med en rad aktiviteter. I samband med festligheterna utsågs Björn Berggren, Stig H Johansson, Björn Krantz, Ming Skogsberg, Roger Selmosson, Maria Thorell, Jan Wahn, Lars-Inge Blyh, Benny Lindgren, Maria Thordarson och Karin Lexmon till hedersinspiratörer.

– Med diplomet vill vi tacka er för ert engagemang i styrgrupper och styrelsearbete. Uppdraget som hedersinspiratörer är livslångt; var ni än befinner er i världen hoppas vi att ni talar varmt om vårt biosfärområde, sa ordföranden Lennart Bergquist med glimten i ögat.

Vädergudarna må ha varit vresiga denna majlördag. Regn och rusk verkade dock inte avskräcka besökarna. Utrustade med paraply och ”kläder efter väder” blev det trots allt en riktig folkfest i hamnområdet.

Vid nya hamnbron hade sportfiskeklubben laddat upp med en massa metspön. Fiskelyckan var god; små löjor och björknor drogs upp på löpande band.

I hamnbassängen slog Mariestads segelklubb ett slag för kommande segelskola. Med Nils Patriksson vid rodret i C55:an var det många som passade på att ta en provtur.

– Intresset för segling är riktigt bra för tillfället. Segelskolan i Mariestad är redan fulltecknad. Däremot har vi platser kvar till segelskolan i sjön Lången vecka 30, berättar Magnus Patriksson i MSK.

Torbjörn Jansson från Marinservice Skaraborg i Moholm visade upp några av säsongens nyheter. Någon större rusch för en provtur var det dock inte. Även hos Roger Svensson på Mariestads marina höll sig besökarna på landbacken.

– Provturerna har varit lätträknade. Men så är det, vädret rår vi ju tyvärr inte över, konstaterar Svensson.

Utmed kajen höll Sigrid Storråda, slupen Oscar II och Vänergaleasen Mina öppet skepp. Mina byggdes 1876 på uppdrag av Albert Paul, dåvarande ägare av Fågelö gård på Torsö. Under några år på 1890-talet hade skutan Mariestad som hemmahamn. Sedan 1997 ägs galeasen av föreningen Minas vänner med hemmahamn i Lidköping.

– Numera gör vi medlemsseglingar med Mina. I sommar ska vi bland annat ta emot Ostindiefararen Götheborg då hon besöker Lidköping, berättar föreningens sekreterare Thomas Cederqvist.

Kapten Håkan Fredholm uppskattade besökte i Mariestad.

– Det är alltid trevligt att angöra Mariestad. Det enda jag saknar är lite musik.

Fredholms önskan går snabbt i uppfyllelse. Som på beställning marscherar nämligen blåsorkestern med drillflickor in och gör halt framför Mina. Tajming som heter duga.

På residenset firade Biosfärområdet Vänerskärgården med Kinnekulle femårsjubileum med en rad aktiviteter. I samband med festligheterna utsågs Björn Berggren, Stig H Johansson, Björn Krantz, Ming Skogsberg, Roger Selmosson, Maria Thorell, Jan Wahn, Lars-Inge Blyh, Benny Lindgren, Maria Thordarson och Karin Lexmon till hedersinspiratörer.

– Med diplomet vill vi tacka er för ert engagemang i styrgrupper och styrelsearbete. Uppdraget som hedersinspiratörer är livslångt; var ni än befinner er i världen hoppas vi att ni talar varmt om vårt biosfärområde, sa ordföranden Lennart Bergquist med glimten i ögat.