04 maj 2015 17:40

04 maj 2015 17:42

Foto: Charlotte Ferneman

Esteter ger aktuell klassiker

Mitt i allt det glittriga och glammiga tränger sig verkligheten på. Kanske går det inte att blunda? Kanske är livet – trots allt – inte en kabaré?

Jo, för esteterna på Vadsbo kretsar det mesta just nu kring musikalen ”Cabaret” – årets slutproduktion.

På nattklubben Kit Kat fortsätter livet som vanligt. Munterhet och lättja serveras till törstiga gäster i glittrigt syndfull förpackning. Det är tidigt 1930-tal i Berlin och utanför klubbens väggar växer sig nazismen allt starkare. In i det längsta vill befolkningen tro att det är något övergående, något som inte berör dem.

20 år sedan

Musikalen ”Cabaret” är estetiska programmets 20:e slutproduktion. 1996 genomfördes den första, även då med ”Cabaret”. Programansvarige, tillika regissören, Roger Sjöberg tycker att det är ett bra sätt att 20-årsjubilera.

– Föreställningen känns ännu aktuellare nu, säger han, när främlingsfientligheten sprider sig i Europa. Det här är vårt bidrag mot rasism, främlingsfientlighet och intolerans.

Han berättar att det under arbetet med musikalen funnits många tillfällen att diskutera de här frågorna i klassen. Vissa händelser, exempelvis hatbreven mot bibliotekets arabiska sagostunder, har gjort att det känts än mer relevant.

Nya skådisar

Några smärre förändringar har han förstås gjort sedan sist, men de välkända låtarna är med; effektfull koreografi och snabba klipp; smart scenografi och sexig rekvisita. Kapellmästaren, P-O Broberg, var med redan 1996. Ljus- och ljudansvarig var, då som nu, Magnus Nilsson.

Men skådespelarna är förstås nya. Den här gången är det Jonathan Segerhierta som gör den karismatiske konferencieren, Linnéa Kylén spelar Sally Bowles och deras klasskamrater i ES3 – samt några elever i ettan – utgör resten av ensemblen. Det är deras version av den klassiska Broadwaymusikalen som skolkamraterna får se den här veckan. Ja, även allmänheten har chansen. Premiären hölls i lördags och ytterligare två föreställningar – den 6 och 7 maj – spelas på kvällstid.

På nattklubben Kit Kat fortsätter livet som vanligt. Munterhet och lättja serveras till törstiga gäster i glittrigt syndfull förpackning. Det är tidigt 1930-tal i Berlin och utanför klubbens väggar växer sig nazismen allt starkare. In i det längsta vill befolkningen tro att det är något övergående, något som inte berör dem.

20 år sedan

Musikalen ”Cabaret” är estetiska programmets 20:e slutproduktion. 1996 genomfördes den första, även då med ”Cabaret”. Programansvarige, tillika regissören, Roger Sjöberg tycker att det är ett bra sätt att 20-årsjubilera.

– Föreställningen känns ännu aktuellare nu, säger han, när främlingsfientligheten sprider sig i Europa. Det här är vårt bidrag mot rasism, främlingsfientlighet och intolerans.

Han berättar att det under arbetet med musikalen funnits många tillfällen att diskutera de här frågorna i klassen. Vissa händelser, exempelvis hatbreven mot bibliotekets arabiska sagostunder, har gjort att det känts än mer relevant.

Nya skådisar

Några smärre förändringar har han förstås gjort sedan sist, men de välkända låtarna är med; effektfull koreografi och snabba klipp; smart scenografi och sexig rekvisita. Kapellmästaren, P-O Broberg, var med redan 1996. Ljus- och ljudansvarig var, då som nu, Magnus Nilsson.

Men skådespelarna är förstås nya. Den här gången är det Jonathan Segerhierta som gör den karismatiske konferencieren, Linnéa Kylén spelar Sally Bowles och deras klasskamrater i ES3 – samt några elever i ettan – utgör resten av ensemblen. Det är deras version av den klassiska Broadwaymusikalen som skolkamraterna får se den här veckan. Ja, även allmänheten har chansen. Premiären hölls i lördags och ytterligare två föreställningar – den 6 och 7 maj – spelas på kvällstid.