28 apr 2015 13:07

05 maj 2015 07:44

Fyren som ny igen

Entusiasterna i Mariestads Fyrsällskap har i dagarna två snyggat till ett av stans mer populära landmärken, den så kallade Fyrrondellen.

– Vi fick en förfrågan från kommunen om vi kunde fräscha upp fyren och det gick ju inte att säga nej till. Sjöfartsverket står för färgen, kommunen för lite utrustning och föreningens medlemmar för arbetskraften, berättar Bo Björk.

Fyren var i halvrisigt skick så först fick man ångtvätta med 80-gradigt vatten med en maskin som kunde erbjuda 150-kilos tryck. Därefter grundfärg och så på med den klart lysande färgen du ser på bilden.

Hålle fyr

– Det är exakt samma färg som det är på den övre delen av Hålle fyr utanför Smögen, förklarar Bo Björk och erinrar om att just den fyren besjungs i Taubes ”Balladen om briggen Blue Bird av Hull”.

Ingen ekonomisk ersättning alltså till entusiasterna, men Björk avslöjar att han ringde kommunalrådet Abrahamsson på morgonen med en liten önskan om en tårta som tack för hjälpen. Huruvida en sådan senare levererades till eftermiddagsfikat är i skrivande stund oklart.

– Vi fick en förfrågan från kommunen om vi kunde fräscha upp fyren och det gick ju inte att säga nej till. Sjöfartsverket står för färgen, kommunen för lite utrustning och föreningens medlemmar för arbetskraften, berättar Bo Björk.

Fyren var i halvrisigt skick så först fick man ångtvätta med 80-gradigt vatten med en maskin som kunde erbjuda 150-kilos tryck. Därefter grundfärg och så på med den klart lysande färgen du ser på bilden.

Hålle fyr

– Det är exakt samma färg som det är på den övre delen av Hålle fyr utanför Smögen, förklarar Bo Björk och erinrar om att just den fyren besjungs i Taubes ”Balladen om briggen Blue Bird av Hull”.

Ingen ekonomisk ersättning alltså till entusiasterna, men Björk avslöjar att han ringde kommunalrådet Abrahamsson på morgonen med en liten önskan om en tårta som tack för hjälpen. Huruvida en sådan senare levererades till eftermiddagsfikat är i skrivande stund oklart.

  • C. Lundh