28 apr 2015 17:15

28 apr 2015 17:15

"Frågan har hanterats illa av ledningen"

Från fackligt håll välkomnas beskedet att Skatteverket drar i handbromsen.

Samtidigt ifrågasätts uttalanden om rekryteringsproblem till kontoren på mindre orter.

På tisdagsmorgonen fick personalen på de nio hotade skattekontoren information att Skatteverket skjuter upp planerna om en flytt till närliggande orter.

– Vi mottar beskedet med tillfredsställelse för alla våra medlemmar i hela landet, säger Håkan Ohlsson, ordförande för fackförbundet Saco Skatteverket västra regionen.

”Saknade förankring”

Han är starkt kritisk till hur Skatteverkets ledning hanterat frågan.

– Det är förvånande hur ledningen kunnat lägga fram ett undermåligt förslag av den här karaktären utan något som helst förankring. En god arbetsgivare agerar inte på det här sättet. Det här har skapat stor oro bland alla anställda på de orter som varit nedläggningshotade, även om löften getts att samtliga medarbetare erbjuds jobb på annan ort.

Från facklig horisont har förtroendet för generaldirektören Ingemar Hansson naggats i kanten rejält.

– Givetvis är tisdagens besked ett nederlag för ledningen, med Ingemar Hansson och överdirektör Helena Dyrssen i spetsen. Man kan ju lugnt påstå att det här inte är någon merit för dem. Man kan ju bara hoppas att allmänhetens förtroende för Skatteverket inte skadats.

Inga problem rekrytera

Håkan Ohlsson tror att den öppna debatten haft positiv inverkan.

– Senaste veckorna har det ju varit en offentlig dialog hur det offentliga Sverige ska lokaliseras. Uppdraget till Statskontoret innebär att det nu blir riksdag och regering som avgör var myndigheter ska finnas, inte en enskild generaldirektör.

Fackordföranden avfärdar bestämt uttalanden om att det är svårt att rekrytera personal till mindre kontor.

– Det är en myt som ofta presenteras av arbetsgivaren när det är tal om centraliseringar, säger Ohlsson. På Skattekontoret i Mariestad har vi haft en generationsväxling på grund av pensioneringar, drygt halva personalstyrkan har jobbat ett par tre år. Det säger sig själv att det inte varit några rekryteringsproblem.

– Mariestad och Skövde är ett skattekontor uppdelade på två orter; ledningen vill att vi ska vara samlade på en. Att det finns tekniska hjälpmedel som underlättar kommunikationen mellan medarbetarna glömmer arbetsgivaren tyvärr bort, säger Håkan Ohlsson.

På tisdagsmorgonen fick personalen på de nio hotade skattekontoren information att Skatteverket skjuter upp planerna om en flytt till närliggande orter.

– Vi mottar beskedet med tillfredsställelse för alla våra medlemmar i hela landet, säger Håkan Ohlsson, ordförande för fackförbundet Saco Skatteverket västra regionen.

”Saknade förankring”

Han är starkt kritisk till hur Skatteverkets ledning hanterat frågan.

– Det är förvånande hur ledningen kunnat lägga fram ett undermåligt förslag av den här karaktären utan något som helst förankring. En god arbetsgivare agerar inte på det här sättet. Det här har skapat stor oro bland alla anställda på de orter som varit nedläggningshotade, även om löften getts att samtliga medarbetare erbjuds jobb på annan ort.

Från facklig horisont har förtroendet för generaldirektören Ingemar Hansson naggats i kanten rejält.

– Givetvis är tisdagens besked ett nederlag för ledningen, med Ingemar Hansson och överdirektör Helena Dyrssen i spetsen. Man kan ju lugnt påstå att det här inte är någon merit för dem. Man kan ju bara hoppas att allmänhetens förtroende för Skatteverket inte skadats.

Inga problem rekrytera

Håkan Ohlsson tror att den öppna debatten haft positiv inverkan.

– Senaste veckorna har det ju varit en offentlig dialog hur det offentliga Sverige ska lokaliseras. Uppdraget till Statskontoret innebär att det nu blir riksdag och regering som avgör var myndigheter ska finnas, inte en enskild generaldirektör.

Fackordföranden avfärdar bestämt uttalanden om att det är svårt att rekrytera personal till mindre kontor.

– Det är en myt som ofta presenteras av arbetsgivaren när det är tal om centraliseringar, säger Ohlsson. På Skattekontoret i Mariestad har vi haft en generationsväxling på grund av pensioneringar, drygt halva personalstyrkan har jobbat ett par tre år. Det säger sig själv att det inte varit några rekryteringsproblem.

– Mariestad och Skövde är ett skattekontor uppdelade på två orter; ledningen vill att vi ska vara samlade på en. Att det finns tekniska hjälpmedel som underlättar kommunikationen mellan medarbetarna glömmer arbetsgivaren tyvärr bort, säger Håkan Ohlsson.

Välkommen att kommentera på mariestadstidningen.se. Vi förhandsmodererar alla kommentarer, om det är första gången du kommenterar läs våra regler kring artikelkommentarer.