06 okt 2014 11:03

23 jan 2015 14:43

Foto: Jan Fleischmann

Hönökakan från Bohuslän är en svensk storsäljare

Likt en pizzabagare ställer Per Strandh in brödspaden med en fiskarkaka i den heta stenugnen. Bröden gräddas i 350 graders värme. Efter några minuter är de klara att serveras till arbetslaget inne på Persgården i Karleby.

Många har tagit chansen att prova på att baka bröd på ett traditionellt sätt. Efter fiskarkakorna bakas det tunnbröd och hårt knäckebröd i ugnen.

Maj-Britt Lundstedt från Ullervad Leksbergs hembygdsförening är den drivande personen tillsammans med föreningens ordförande Truls Wiberg när det ordnas stenugnsbakning för första gången under hösten.

– Vi vill gärna göra olika arrangemang och det är trevligt att få bjuda in till detta, säger Truls, som har arbetat med skogsbruk i 40 år i Danmark.

Vetemjöl är basen i alla tre brödsorterna. Fiskarkakan som är en sorts hönökaka har sitt ursprung i Bohuslän. Där är hönökakan en storsäljare.

Tilll julhelgerna bakas det grövre brödsorter.

Förutom värmen som främst skiljer en stenugn från en vanlig ugn används inget fett eller någon form. Det är viktigt att förbereda med att sopa rent i ugnen och torka av den med en fuktig trasa. Bakningen bygger även på ett bra samarbete med de som kavlar ut degen och formar degen till Maj-Britt som ofta får bära fram plåtarna till eldaren eller bakugnsförrättaren som Per Strandh föredrar att kalla sig.

Rustades upp

Persgården var förfallen och taket hade rasat in när hembygdsföreningen år 1975 beslutade sig för att restaurera byggnaderna. Sedan flera år är midsommarfirandet den största attraktionen men även de guidade turerna i samhållet Karleby av vice ordförande Åke Möller drar många och skolklasser ser detta som ett utmärkt sätt att få en inblick i Vadsbos rika historia.

Persgården är dels ett av de mindre husen där brudparen som gifte sig traditionsenligt på midsommarafton brukade samlas för att inta sina tårtor och fira med vänner och anhöriga. Men Persgården kallas även området där hembygdsföreningen har sitt högsäte och där det årliga midsommarfirandet hålls, numera utan några brudpar.

Många har tagit chansen att prova på att baka bröd på ett traditionellt sätt. Efter fiskarkakorna bakas det tunnbröd och hårt knäckebröd i ugnen.

Maj-Britt Lundstedt från Ullervad Leksbergs hembygdsförening är den drivande personen tillsammans med föreningens ordförande Truls Wiberg när det ordnas stenugnsbakning för första gången under hösten.

– Vi vill gärna göra olika arrangemang och det är trevligt att få bjuda in till detta, säger Truls, som har arbetat med skogsbruk i 40 år i Danmark.

Vetemjöl är basen i alla tre brödsorterna. Fiskarkakan som är en sorts hönökaka har sitt ursprung i Bohuslän. Där är hönökakan en storsäljare.

Tilll julhelgerna bakas det grövre brödsorter.

Förutom värmen som främst skiljer en stenugn från en vanlig ugn används inget fett eller någon form. Det är viktigt att förbereda med att sopa rent i ugnen och torka av den med en fuktig trasa. Bakningen bygger även på ett bra samarbete med de som kavlar ut degen och formar degen till Maj-Britt som ofta får bära fram plåtarna till eldaren eller bakugnsförrättaren som Per Strandh föredrar att kalla sig.

Rustades upp

Persgården var förfallen och taket hade rasat in när hembygdsföreningen år 1975 beslutade sig för att restaurera byggnaderna. Sedan flera år är midsommarfirandet den största attraktionen men även de guidade turerna i samhållet Karleby av vice ordförande Åke Möller drar många och skolklasser ser detta som ett utmärkt sätt att få en inblick i Vadsbos rika historia.

Persgården är dels ett av de mindre husen där brudparen som gifte sig traditionsenligt på midsommarafton brukade samlas för att inta sina tårtor och fira med vänner och anhöriga. Men Persgården kallas även området där hembygdsföreningen har sitt högsäte och där det årliga midsommarfirandet hålls, numera utan några brudpar.

  • Jan Fleischmann