08 apr 2014 14:28

23 jan 2015 14:34

Högt tonläge i debatt om SDU:s politik

Viss dramatik uppstod initialt när SDU anordnade bokbord i entrén till Vadsbogymnasiet på tisdagen. Men när det högsta tonläget klingat ut gick det snart ganska lugnt till i debatten.

I media har redan skrivits en hel del om protester mot Sverigedemokraternas besöksturné på företag, skolor, sjukhus och äldreboenden runt om Sverige. Bland annat ställdes ett planerat gymnasiebesök av partiledaren Jimmie Åkesson in i Trelleborg på grund av att skolan inte ansåg sig kunna garantera säkerheten för elever och personal.

Även ungdomsförbundet SDU har haft det tufft på gymnasieskolorna och mött banderoller med budskap som ”Inga rasister på vår skola” och ”Backa nassesvin”.

Lika för alla

Vadsbogymnasiets rektor Maria Appelgren förtäljer att skolan säger ja till alla etablerade partier som vill sprida sitt budskap.

– Alla får samma förutsättningar, vilket innebär ett bokbord i entrén i tre timmar.

I går var det ett par tjejer som kraftigt protesterade mot de tre SDU:arnas besök, men ganska snabbt blev det en lugnare, men ändå livlig debatt mellan trion och eleverna.

Utjagade i Skara

– Det var betydligt värre när vi var i Katedralskolan i Skara. Då blev vi utjagade ur skolan och fick snabbt som attan rädda oss in i en bil, säger Fredrik Eriksson från Strömstad som representerar SDU Väst i skolturnén tillsammans med två kamrater.

Enligt Skolverket kan en skola besluta att alla partier ska få tillträde till skolan. Det noteras i riktlinjerna att det förvisso är förenligt med grundlagen att också utestänga alla partier, men att det är tveksamt utifrån skolans demokratiuppdrag.

I media har redan skrivits en hel del om protester mot Sverigedemokraternas besöksturné på företag, skolor, sjukhus och äldreboenden runt om Sverige. Bland annat ställdes ett planerat gymnasiebesök av partiledaren Jimmie Åkesson in i Trelleborg på grund av att skolan inte ansåg sig kunna garantera säkerheten för elever och personal.

Även ungdomsförbundet SDU har haft det tufft på gymnasieskolorna och mött banderoller med budskap som ”Inga rasister på vår skola” och ”Backa nassesvin”.

Lika för alla

Vadsbogymnasiets rektor Maria Appelgren förtäljer att skolan säger ja till alla etablerade partier som vill sprida sitt budskap.

– Alla får samma förutsättningar, vilket innebär ett bokbord i entrén i tre timmar.

I går var det ett par tjejer som kraftigt protesterade mot de tre SDU:arnas besök, men ganska snabbt blev det en lugnare, men ändå livlig debatt mellan trion och eleverna.

Utjagade i Skara

– Det var betydligt värre när vi var i Katedralskolan i Skara. Då blev vi utjagade ur skolan och fick snabbt som attan rädda oss in i en bil, säger Fredrik Eriksson från Strömstad som representerar SDU Väst i skolturnén tillsammans med två kamrater.

Enligt Skolverket kan en skola besluta att alla partier ska få tillträde till skolan. Det noteras i riktlinjerna att det förvisso är förenligt med grundlagen att också utestänga alla partier, men att det är tveksamt utifrån skolans demokratiuppdrag.

  • C. Lundh