23 mar 2014 07:00

23 jan 2015 14:33

"Marianne-vänner" förvånas av kritiken

Planerar Torsö runt-tur och fika ombord

Kommunstyrelsen beviljade nyligen M/S Marianne 125 000 kronor i driftsbidrag för 2014, dock med budskapet:
Turerna måste höja sig ett snäpp om det ska bli mer pengar i framtiden.
– Det är politikerna som har efterlyst en båttur, säger ordföranden Lennart Sixten.

M/S Marianne ekonomisk förening brinner för det före detta ångfartyget från 1897. Inför årets säsong har båten också fått en rejäl uppgradering vilket öppnar för att trafikera nya farvatten.

Föreningens ordförande Lennart Sixten med flera blev därför mäkta förvånade när de öppnade tisdagens MT och såg politikernas inställning.

– Vi talar om Vänerns äldsta aktiva fartyg som har ett stort kulturpolitiskt värde. Det är viktigt att förstå att vi fått en förfrågan av politikerna att utföra den här tjänsten åt kommunen. Då går det bara inte att slänga ur sig vad som helst utan att vara påläst.

Går inte runt

Nytt för i år är att M/S Marianne kommer att lägga till vid Laxhall och även försöka sig på Torsö runt-turer. Föreningen har också gjort affärer med de lokala bodarna i hamnen för att kunna erbjuda passagerarna lättare tilltugg under färden.

– M/S Marianne kostar mellan 3 200 och 3 600 kronor i timmen att köra. Det sänkta stödet gör att vi nu går från fem veckor till fyra. I sommar kommer en biljett att kosta cirka 250 kronor. Det tycker jag är ganska bra för en dagsutflykt runt Torsö, säger Lennart Sixten.

De positiva tongångarna till trots återstår ändå faktumet att turerna inte dragit mer än 400 passagerare per år. Lennart Sixten tror att de siffrorna kommer att öka med förändringarna som görs. Samtidigt konstaterar han att verksamheten är väldigt väderberoende.

– Att komma med krav på att vi ska lägga till vid Onsö, Djurö och Brommö utan att det finns tilläggsplatser är bara märkligt. Och så ska vi inte glömma att ett antal elever från Vadsbogymnasiets marintekniska program varje sommar får chansen att jobba på båten.

M/S Marianne ekonomisk förening brinner för det före detta ångfartyget från 1897. Inför årets säsong har båten också fått en rejäl uppgradering vilket öppnar för att trafikera nya farvatten.

Föreningens ordförande Lennart Sixten med flera blev därför mäkta förvånade när de öppnade tisdagens MT och såg politikernas inställning.

– Vi talar om Vänerns äldsta aktiva fartyg som har ett stort kulturpolitiskt värde. Det är viktigt att förstå att vi fått en förfrågan av politikerna att utföra den här tjänsten åt kommunen. Då går det bara inte att slänga ur sig vad som helst utan att vara påläst.

Går inte runt

Nytt för i år är att M/S Marianne kommer att lägga till vid Laxhall och även försöka sig på Torsö runt-turer. Föreningen har också gjort affärer med de lokala bodarna i hamnen för att kunna erbjuda passagerarna lättare tilltugg under färden.

– M/S Marianne kostar mellan 3 200 och 3 600 kronor i timmen att köra. Det sänkta stödet gör att vi nu går från fem veckor till fyra. I sommar kommer en biljett att kosta cirka 250 kronor. Det tycker jag är ganska bra för en dagsutflykt runt Torsö, säger Lennart Sixten.

De positiva tongångarna till trots återstår ändå faktumet att turerna inte dragit mer än 400 passagerare per år. Lennart Sixten tror att de siffrorna kommer att öka med förändringarna som görs. Samtidigt konstaterar han att verksamheten är väldigt väderberoende.

– Att komma med krav på att vi ska lägga till vid Onsö, Djurö och Brommö utan att det finns tilläggsplatser är bara märkligt. Och så ska vi inte glömma att ett antal elever från Vadsbogymnasiets marintekniska program varje sommar får chansen att jobba på båten.

  • Niklas Lindström