19 dec 2013 21:00

23 jan 2015 14:29

Flagga för byggprogrammet

M

Vadsbogymnasiets byggprogram har tilldelats en flagga från Byggindustrins yrkesnämnd. Maria Skoog från Sveriges byggindustrier överlämnade denna symbol som bevis för att programmet nu är rekommenderat av branschen.

– Det är en bra merit för er alla, säger Maria Skoog från Sveriges byggindustrier till byggeleverna utanför Vadsbogymnasiets lokaler. Flaggan hon har med sig, påvisar att bygg- och anläggningsprogrammet nu är rekommenderat av branschen.

Utbildningen erbjuder kurser utöver det som rekommenderas av skolverket och uppfyller därför kraven som behövs för utmärkelsen. Exempel på behörighetskurserna är Första hjälpen och Ställningsbyggnad.

– Vi är väldigt glada för BYN's kvalitetsmärkning och den ska förhoppningsvis underlätta för våra elever när de ska ut på praktik, säger Jonas Bergquist, programansvarig för bygg- och anläggningsprogrammet.

Under ceremonin hissades flaggan upp på stången och minnesbilder togs. Därefter firade elever och lärare gemensamt med tårta.

– Det är en bra merit för er alla, säger Maria Skoog från Sveriges byggindustrier till byggeleverna utanför Vadsbogymnasiets lokaler. Flaggan hon har med sig, påvisar att bygg- och anläggningsprogrammet nu är rekommenderat av branschen.

Utbildningen erbjuder kurser utöver det som rekommenderas av skolverket och uppfyller därför kraven som behövs för utmärkelsen. Exempel på behörighetskurserna är Första hjälpen och Ställningsbyggnad.

– Vi är väldigt glada för BYN's kvalitetsmärkning och den ska förhoppningsvis underlätta för våra elever när de ska ut på praktik, säger Jonas Bergquist, programansvarig för bygg- och anläggningsprogrammet.

Under ceremonin hissades flaggan upp på stången och minnesbilder togs. Därefter firade elever och lärare gemensamt med tårta.

  • Birthe Wetter