12 dec 2013 06:00

23 jan 2015 14:28

Konkret och kladdig kulturgärning

KÖTTPÄRS. – Det här kommer jag aldrig att göra om.
Sara Juhlin håller i fjälstret medan Tilda Bengtsson vevar köttkvarnen som förser det med färs. De tycker inte att det ser gott ut.

Grynkorv, potatismos, morötter och gurka. Det stod på menyn i Lyrestads hamnmagasin på onsdagen.

Men först skulle maten lagas – och det blev de besökande elevernas uppgift. Under uppsikt från Elvi Widen och Birgit Eriksson i köket fick alla fjärdeklassare prova på att blanda färs, hantera köttkvarn och stoppa fjälster.

– Lite långsammare, korven blir för mager annars.

– Inga fingrar i kvarnen!

– Tvätta händerna.

Birgits instruktioner och förmaningar hördes om och om under förmiddagen. Det där med hygienen var viktigt. Alla fick tvätta händerna flera gånger.

– Jag har gjort grynkorv hemma hos min mormor förut, berättar Isac Läckström, fast då stoppade vi den för hand.

Oscar Rylander på andra sidan fjälstret tycker inte att korvstoppning är alls trevligt, och när Sara Juhlin tar över ryser hon och blundar när hon måste hålla i den färsfyllda gristarmen.

Vindsvandring

Fyrornas besök är ett resultat av samarbetet mellan Lyrestads sockens hembygdsförening och samhällets skola. Föreningens ordförande Elvi Widen berättar även att alla elever bjudits in till historisk vandring i magasinet till våren.

En sådan rundtur fick också fjärdeklassarna. När de inte gjorde korv fick de antingen gå till Tunebyrummet och lyssna till Kjell Karlsson som berättade om Göta kanals historia, eller upp på vinden och söka efter föremål. Med vid vandringen gick May Magnusson, Lennart Eriksson och Åke Widen, som livfullt berättade om alla saker och deras funktioner.

Föremålsjakten var riktigt rolig, tycker Niklas Lundin:

– Man fick se en massa coola grejer, säger han. Allra bäst var cykeln med det stora framhjulet och det lilla bakhjulet.

– Jag tyckte bäst om maskinerna, säger Desirée Berggren.

De har hamnat i potatis- och morotsskalningen som sista station före lunchen. Desirée har lärt sig hantverket av sin morfar, men Niklas har aldrig försökt tidigare. Elvi lämnar korvgrytan för en stund och hjälper till.

– Livserfarenhet kallas det här, säger hon.

Grynkorv, potatismos, morötter och gurka. Det stod på menyn i Lyrestads hamnmagasin på onsdagen.

Men först skulle maten lagas – och det blev de besökande elevernas uppgift. Under uppsikt från Elvi Widen och Birgit Eriksson i köket fick alla fjärdeklassare prova på att blanda färs, hantera köttkvarn och stoppa fjälster.

– Lite långsammare, korven blir för mager annars.

– Inga fingrar i kvarnen!

– Tvätta händerna.

Birgits instruktioner och förmaningar hördes om och om under förmiddagen. Det där med hygienen var viktigt. Alla fick tvätta händerna flera gånger.

– Jag har gjort grynkorv hemma hos min mormor förut, berättar Isac Läckström, fast då stoppade vi den för hand.

Oscar Rylander på andra sidan fjälstret tycker inte att korvstoppning är alls trevligt, och när Sara Juhlin tar över ryser hon och blundar när hon måste hålla i den färsfyllda gristarmen.

Vindsvandring

Fyrornas besök är ett resultat av samarbetet mellan Lyrestads sockens hembygdsförening och samhällets skola. Föreningens ordförande Elvi Widen berättar även att alla elever bjudits in till historisk vandring i magasinet till våren.

En sådan rundtur fick också fjärdeklassarna. När de inte gjorde korv fick de antingen gå till Tunebyrummet och lyssna till Kjell Karlsson som berättade om Göta kanals historia, eller upp på vinden och söka efter föremål. Med vid vandringen gick May Magnusson, Lennart Eriksson och Åke Widen, som livfullt berättade om alla saker och deras funktioner.

Föremålsjakten var riktigt rolig, tycker Niklas Lundin:

– Man fick se en massa coola grejer, säger han. Allra bäst var cykeln med det stora framhjulet och det lilla bakhjulet.

– Jag tyckte bäst om maskinerna, säger Desirée Berggren.

De har hamnat i potatis- och morotsskalningen som sista station före lunchen. Desirée har lärt sig hantverket av sin morfar, men Niklas har aldrig försökt tidigare. Elvi lämnar korvgrytan för en stund och hjälper till.

– Livserfarenhet kallas det här, säger hon.

  • Jenni Ahlin