28 aug 2017 13:23

28 aug 2017 13:23

En blomstrande höstutflykt

RESEBREV

Blodcancerföreningen Skaraborg har haft sin höstutflykt till Magnolia som finns i Bredöl utanför Nossebro.

I Bredöl blommar just nu cirka 6000 plantor Dahlier. 350 olika sorter i oerhört färgprakt. Jan Ansbjer som driver detta har även storproduktion på pelargonier och fucksior. Varje år tillkommer något nytt till verksamheten så nu finns det något för alla åldrar. Datarum, filmrum, tillverkning av olika saker, lekrum, relaxrum och massagefotöljer är bara en del av det som finns. Fotöljer för avkoppling finns i hela området. Kaniner, annorlunda hönor och hästar gör det gemytligt.

Vi började med att samla gruppen genom att äta hemgjord paj eller smörgås som fanns att köpa och då informerades alla om kommande program i vår förening under året. Sedan skingrades gruppen för att i sin egen takt uppleva allt vackert. Solen sken vilket berikade upplevelsen.

Den 2 september kommer föreningen ha en stor Teamadag i Rörstrans föreläsningssal angående kronisk blodcancer.

Snart åker vi båt i Göteborg tillsammans med Västra blodcancerföreningen. Caféträffar har vi i september och november i fyra olika städer i Skaraborg. I oktober kommer en kurator och berättar om rehabilitering och kuratorns arbete. Julbordet blir enligt önskan för fjärde året i Liljedal i Nossebro där Stig Sandberg kommer att underhålla.

I Bredöl blommar just nu cirka 6000 plantor Dahlier. 350 olika sorter i oerhört färgprakt. Jan Ansbjer som driver detta har även storproduktion på pelargonier och fucksior. Varje år tillkommer något nytt till verksamheten så nu finns det något för alla åldrar. Datarum, filmrum, tillverkning av olika saker, lekrum, relaxrum och massagefotöljer är bara en del av det som finns. Fotöljer för avkoppling finns i hela området. Kaniner, annorlunda hönor och hästar gör det gemytligt.

Vi började med att samla gruppen genom att äta hemgjord paj eller smörgås som fanns att köpa och då informerades alla om kommande program i vår förening under året. Sedan skingrades gruppen för att i sin egen takt uppleva allt vackert. Solen sken vilket berikade upplevelsen.

Den 2 september kommer föreningen ha en stor Teamadag i Rörstrans föreläsningssal angående kronisk blodcancer.

Snart åker vi båt i Göteborg tillsammans med Västra blodcancerföreningen. Caféträffar har vi i september och november i fyra olika städer i Skaraborg. I oktober kommer en kurator och berättar om rehabilitering och kuratorns arbete. Julbordet blir enligt önskan för fjärde året i Liljedal i Nossebro där Stig Sandberg kommer att underhålla.

  • Marie-Anne Blondell