18 jun 2016 06:00

18 jun 2016 06:00

Cancerförening reste i orkidérike

RESEBREV: Kinnekulleresan

Blodcancerföreningen i Skaraborg brukar göra en årlig vårutflykt. Detta år gick resan till Kinnekulle.

Vår förening var ansvarig för programmet och vi skickade inbjudan till Göteborgarnas förening. Göteborgarna kom med buss till Skara där våra medlemmar klev på. Solen sken och vädret passade mycket bra för en bussresa. Vår utomordentligt duktiga guide Johanna MacTaggart berättade om Kinnekulles fantastiska natur. När vi stannade till vid Husaby kyrka lämnade hon över guidningen till Erik Långström. Erik som är proffs på Husaby kyrka eftersom han arbetat där som prost i många år. Han berättade på ett mycket intressant sätt om byggnaden och sedan lite kort inne om kyrkolokalen.

Resan fortsatte och Johanna fortsatte att berätta om Kinnekulles många naturreservat och miljöer som vi måste vårda enligt EU direktiv. Vi stannade vid Såten och gick på spångar ner i skogen för att komma till de hundratals utslagna och höga guckuskor, där stod även ramslöken i blom.

På vägen till vårt matställe passerade vi ängar, skogar och beteshagar. Efter matuppehållet reste sällskapet vidare till Falkängarna i Hällekis där vi besökte hantverksstugorna.

Vår förening var ansvarig för programmet och vi skickade inbjudan till Göteborgarnas förening. Göteborgarna kom med buss till Skara där våra medlemmar klev på. Solen sken och vädret passade mycket bra för en bussresa. Vår utomordentligt duktiga guide Johanna MacTaggart berättade om Kinnekulles fantastiska natur. När vi stannade till vid Husaby kyrka lämnade hon över guidningen till Erik Långström. Erik som är proffs på Husaby kyrka eftersom han arbetat där som prost i många år. Han berättade på ett mycket intressant sätt om byggnaden och sedan lite kort inne om kyrkolokalen.

Resan fortsatte och Johanna fortsatte att berätta om Kinnekulles många naturreservat och miljöer som vi måste vårda enligt EU direktiv. Vi stannade vid Såten och gick på spångar ner i skogen för att komma till de hundratals utslagna och höga guckuskor, där stod även ramslöken i blom.

På vägen till vårt matställe passerade vi ängar, skogar och beteshagar. Efter matuppehållet reste sällskapet vidare till Falkängarna i Hällekis där vi besökte hantverksstugorna.

  • Marie-Anne Blondell