31 maj 2016 14:55

31 maj 2016 14:55

Lyckad växtmarknad med loppis

NOTERAT

Lördagen den 21 maj ordnade Mariestads Trädgårdsförening en mycket lyckad växtmarknad och loppis på Vandrarhemmets innergård. Ett hundratal besökare botaniserade bland plantor och loppisföremål av alla de slag, som föreningens medlemmar bidragit med. Dagen till ära var caféet öppet och man kunde njuta av en kopp kaffe med hembakat bröd i den sköna trädgården. Detta var andra gången växtmarknaden och loppisen arrangerades, och trädgårdsföreningen hoppas att det kan bli en tradition

Lördagen den 21 maj ordnade Mariestads Trädgårdsförening en mycket lyckad växtmarknad och loppis på Vandrarhemmets innergård. Ett hundratal besökare botaniserade bland plantor och loppisföremål av alla de slag, som föreningens medlemmar bidragit med. Dagen till ära var caféet öppet och man kunde njuta av en kopp kaffe med hembakat bröd i den sköna trädgården. Detta var andra gången växtmarknaden och loppisen arrangerades, och trädgårdsföreningen hoppas att det kan bli en tradition