09 mar 2015 06:00

10 mar 2015 15:47

Tillgänglig show på "Grebban"

RESEBREV

Det var stort intresse från hörselskadade när det ordnades underhållning, som de kunde njuta fullt ut av. Resan gick till Hjo.

Tre bussar från HRF Norra Skaraborg gick det åt för att fylla Grebbans nöjesrestaurang utanför Hjo till sista plats, där artistparet Anna och Thomas Rockenstierna med personal hade ordnat föreställning för hörselskadade.

Dagen till ära hade en ny teleslinga installerats, vilket tillsammans med skrivtolkarnas storbildsduk förmedlade låtarnas texter och vad som sades. Stämningen var på topp och underhållningen varvades med en superbt god trerätters supé.

Att detta var ett lyckat inslag i HRF-föreningens program vittnade de många skratten och applåderna om. Konceptet med full hörsel- tillgänglighet borde tas efter av fler underhållningsaktörer här i Sverige tycker föreningens ordförande Bengt Gereonsson.

Tre bussar från HRF Norra Skaraborg gick det åt för att fylla Grebbans nöjesrestaurang utanför Hjo till sista plats, där artistparet Anna och Thomas Rockenstierna med personal hade ordnat föreställning för hörselskadade.

Dagen till ära hade en ny teleslinga installerats, vilket tillsammans med skrivtolkarnas storbildsduk förmedlade låtarnas texter och vad som sades. Stämningen var på topp och underhållningen varvades med en superbt god trerätters supé.

Att detta var ett lyckat inslag i HRF-föreningens program vittnade de många skratten och applåderna om. Konceptet med full hörsel- tillgänglighet borde tas efter av fler underhållningsaktörer här i Sverige tycker föreningens ordförande Bengt Gereonsson.