20 jan 2015 06:00

23 jan 2015 14:47

Välmatat SPF-möte i Hova

HOVA

Till årets första träff med SPF Gullspång-Hova kom ett drygt 60-tal medlemmar, varav en del var nya. Det var inte bara salen som var välfylld – likaså var programmet.

Studiecirkeln ”Nytt av gamla jeans” visade i en utställning och en liten mannekänguppvisning vad man åstadkommit under hösten, vilket var allt möjligt från förkläden och ryggsäckar till lampskärmar. Därefter gavs föreställningen ”Två kronljus från Paradisets salar” av Larseric och Märta Nyberg. En berättelse i ord och ton om Dan Andersson och hans förfäder, då framförallt om fadern Adolf, och vilka otroliga vedermödor familjen hade haft att gå igenom.

Efter kaffepausen berättade arbetsterapeut Eva Thyren om sin verksamhet och gav exempel på enkla hjälpmedel som kan göra stor nytta i vardagen. Tandhygienist Ninna Andersson gav en lektion i och påminnelse om vikten av att ha en bra munhygien och hur viktigt det är att ta hand om sina tänder.

Till sist påminde Iris Levahn om aktuella studiecirklar och ordförande Bo Levahn påminde om föreningens olika aktiviteter.

Till årets första träff med SPF Gullspång-Hova kom ett drygt 60-tal medlemmar, varav en del var nya. Det var inte bara salen som var välfylld – likaså var programmet.

Studiecirkeln ”Nytt av gamla jeans” visade i en utställning och en liten mannekänguppvisning vad man åstadkommit under hösten, vilket var allt möjligt från förkläden och ryggsäckar till lampskärmar. Därefter gavs föreställningen ”Två kronljus från Paradisets salar” av Larseric och Märta Nyberg. En berättelse i ord och ton om Dan Andersson och hans förfäder, då framförallt om fadern Adolf, och vilka otroliga vedermödor familjen hade haft att gå igenom.

Efter kaffepausen berättade arbetsterapeut Eva Thyren om sin verksamhet och gav exempel på enkla hjälpmedel som kan göra stor nytta i vardagen. Tandhygienist Ninna Andersson gav en lektion i och påminnelse om vikten av att ha en bra munhygien och hur viktigt det är att ta hand om sina tänder.

Till sist påminde Iris Levahn om aktuella studiecirklar och ordförande Bo Levahn påminde om föreningens olika aktiviteter.