14 jan 2015 06:00

23 jan 2015 14:46

Musik och kaffe på SPF:s januarimöte

MARIESTAD

SPF:s månadsmöte för januari månad har hållits i Mariestads pingstkyrka.

Wienerkapellet bjöd på musik och underhållning. De hade bland annat musiksatt en dikt av föreningens egen Irene Skoog och hon läste den nu till Wienerkapellets musik. Medlemmar konstaterade att det är fantastiskt hur musiken kan göra det som redan är riktigt bra till att bli ännu bättre.

Därefter dracks kaffe och pratades, vilket är en viktig del i sammankomsterna. Det följde en redovisning av de resor som väntas under året. Dessutom gavs trafikinformation om bland annat rondellkörning.

Till sist men inte minst fick SPF:arna information av Katharina Holm från Apoteket, som bland annat redogjorde för hur huden fungerar och hur man sköter den på bästa sätt.

SPF:s månadsmöte för januari månad har hållits i Mariestads pingstkyrka.

Wienerkapellet bjöd på musik och underhållning. De hade bland annat musiksatt en dikt av föreningens egen Irene Skoog och hon läste den nu till Wienerkapellets musik. Medlemmar konstaterade att det är fantastiskt hur musiken kan göra det som redan är riktigt bra till att bli ännu bättre.

Därefter dracks kaffe och pratades, vilket är en viktig del i sammankomsterna. Det följde en redovisning av de resor som väntas under året. Dessutom gavs trafikinformation om bland annat rondellkörning.

Till sist men inte minst fick SPF:arna information av Katharina Holm från Apoteket, som bland annat redogjorde för hur huden fungerar och hur man sköter den på bästa sätt.