23 dec 2014 06:00

23 jan 2015 13:57

Succé för julbord med HjärtLung

TÖREBODA/MARIESTAD

En av årets stora – ja kanske rent av den största – succén vad gäller arrangemang i föreningen HjärtLung i norra Skaraborg var det som genomfördes häromdagen.

45 deltagare hade lockats till de festligt dukade julborden på Prästgården i Töreboda. Arrangemanget var i den utformning det fick det första som någonsin ägt rum i föreningen. Men det blir med all sannolik av igen.

– Det här initiativet är en produkt signerad en av våra medlemmar och värt att göras till tradition, sa bland annat föreningens ordförande Willy Persson då han tackade arrangören för den succé som arrangemanget blev.

Deltog under samvaron gjorde som brukligt sånggruppen Hjärtats Röst, som framförde en del julsånger.

Föreningen har också under sedvanliga former haft månadsmöte – då med Norra Västergötlands lucia med tärnor som gäster. Även på detta möte medverkade sånggruppen och sammankomsten, som hölls i Mariestads församlingshem, besöktes av 75 medlemmar.

En av årets stora – ja kanske rent av den största – succén vad gäller arrangemang i föreningen HjärtLung i norra Skaraborg var det som genomfördes häromdagen.

45 deltagare hade lockats till de festligt dukade julborden på Prästgården i Töreboda. Arrangemanget var i den utformning det fick det första som någonsin ägt rum i föreningen. Men det blir med all sannolik av igen.

– Det här initiativet är en produkt signerad en av våra medlemmar och värt att göras till tradition, sa bland annat föreningens ordförande Willy Persson då han tackade arrangören för den succé som arrangemanget blev.

Deltog under samvaron gjorde som brukligt sånggruppen Hjärtats Röst, som framförde en del julsånger.

Föreningen har också under sedvanliga former haft månadsmöte – då med Norra Västergötlands lucia med tärnor som gäster. Även på detta möte medverkade sånggruppen och sammankomsten, som hölls i Mariestads församlingshem, besöktes av 75 medlemmar.