20 dec 2014 06:00

23 jan 2015 13:57

Lucia avslutade Hova PRO:s höstsäsong

HOVA

Måndagen den 8 december avslutade Hova PRO sin höstsäsong med en trevlig luciafest. Ordförande Maj Wilsson kunde hälsa 33 personer välkomna. Sven-Erik Roslund inledde träffen med bild och information kring trafikfrågor. Därefter sjöng föreningens egen sånggrupp några glada och trallvänliga sånger.

Sedan var det dags för lussekaffe med dopp. Hova lucia med tärnor anlände och sjöng sina väl inövade sånger. Vackert. En insamling till Hova Lions hjälpverksamhet gjordes och runt borden var det glatt samspråk. Sånggruppen sjöng några bitar till, ackompanjerade av Siv och Björn. Lottdragning gjordes på sålda lottringar och som avslutning tackade ordförande för en gemytlig eftermiddag och önskade alla en skön julhelg, en god avslutning på året och ett hopp om ett gott nytt år.

Måndagen den 8 december avslutade Hova PRO sin höstsäsong med en trevlig luciafest. Ordförande Maj Wilsson kunde hälsa 33 personer välkomna. Sven-Erik Roslund inledde träffen med bild och information kring trafikfrågor. Därefter sjöng föreningens egen sånggrupp några glada och trallvänliga sånger.

Sedan var det dags för lussekaffe med dopp. Hova lucia med tärnor anlände och sjöng sina väl inövade sånger. Vackert. En insamling till Hova Lions hjälpverksamhet gjordes och runt borden var det glatt samspråk. Sånggruppen sjöng några bitar till, ackompanjerade av Siv och Björn. Lottdragning gjordes på sålda lottringar och som avslutning tackade ordförande för en gemytlig eftermiddag och önskade alla en skön julhelg, en god avslutning på året och ett hopp om ett gott nytt år.