16 dec 2014 06:00

23 jan 2015 14:46

Lussefest på Käpplunda

Skövde

Den 11 december hade Neuroförbundet Skövdes medlemmar sitt årliga luciafirande på Käpplunda gärde. En barnkör från Däldernas kapell under ledning av Kristina Stridsborg inledde kvällen med ett fint och uppskattat luciatåg. Som tack erhöll alla körmedlemmarna var sin strut med godis efter framträdandet. Föreningen bjöd sedan medlemmarna på julgröt, skinksmörgås, kaffe och pepparkaka. Efter mat och kaffe var den traditionsenliga julklappsauktionen. Behållningen gick som tidigare år in i föreningens verksamhet. Kvällen avslutades med Viktor Rydbergs dikt ”Tomten”, som lästes av Lindor Gustavsson. Ordföranden önskade alla medlemmar en god jul och ett gott nytt år och välkomna tillbaka under 2015.

Den 11 december hade Neuroförbundet Skövdes medlemmar sitt årliga luciafirande på Käpplunda gärde. En barnkör från Däldernas kapell under ledning av Kristina Stridsborg inledde kvällen med ett fint och uppskattat luciatåg. Som tack erhöll alla körmedlemmarna var sin strut med godis efter framträdandet. Föreningen bjöd sedan medlemmarna på julgröt, skinksmörgås, kaffe och pepparkaka. Efter mat och kaffe var den traditionsenliga julklappsauktionen. Behållningen gick som tidigare år in i föreningens verksamhet. Kvällen avslutades med Viktor Rydbergs dikt ”Tomten”, som lästes av Lindor Gustavsson. Ordföranden önskade alla medlemmar en god jul och ett gott nytt år och välkomna tillbaka under 2015.