16 dec 2014 06:00

23 jan 2015 14:46

Folkdansare firade lucia

MARIESTAD

Mariestad folkdansgille avslutade sin hösttermin med sin årligen återkommande luciafest i Leksbergs församlingshem. Alla var förväntansfulla över vad Monica Hedberg hade hittat på denna gång. Monica är en hejare på att fixa ihop program och hon gjorde ingen besviken. Ett sånghäfte med egenhändigt hopsnickrade texter till kända julmelodier fanns till hands och dessa sjöngs till ackompanjemang av Anders Ramberg på gitarr.

Festkommittén hade förberett fika med hembakat bröd.

Kvällen fortsatte med lotterier med vinster tillverkade av föreningens slöjdare. Det bjöds kända julmelodier av de åtta spelmännen. Avslutningsvis delades blommor ut till föreningens spelmän och dansledare. Festkommittén, som ordnat med fika till kvällen samt till alla övriga sammankomster och danskvällar, fick diplom som Anngret Svensson hade gjort.

Mariestad folkdansgille avslutade sin hösttermin med sin årligen återkommande luciafest i Leksbergs församlingshem. Alla var förväntansfulla över vad Monica Hedberg hade hittat på denna gång. Monica är en hejare på att fixa ihop program och hon gjorde ingen besviken. Ett sånghäfte med egenhändigt hopsnickrade texter till kända julmelodier fanns till hands och dessa sjöngs till ackompanjemang av Anders Ramberg på gitarr.

Festkommittén hade förberett fika med hembakat bröd.

Kvällen fortsatte med lotterier med vinster tillverkade av föreningens slöjdare. Det bjöds kända julmelodier av de åtta spelmännen. Avslutningsvis delades blommor ut till föreningens spelmän och dansledare. Festkommittén, som ordnat med fika till kvällen samt till alla övriga sammankomster och danskvällar, fick diplom som Anngret Svensson hade gjort.