09 sep 2014 06:00

23 jan 2015 14:41

Hissnande tur för hörselskadade

SKÖVDE

Det var en fin sensommardag då Hörselskadades förening Norra Skaraborg besökte Skövde sportflygklubb. Deltagarna fick ta del av klubbens historia och nuvarande verksamhet.

Det gavs också möjlighet att få en provtur med klubbens Cessna. Piloten Leif Crona tog med de modigaste männen och kvinnorna upp i det blå – en hissnande upplevelse där man fick se Skövde, Norra Billingen, Kalksjön, Timmersdala och delar av Vadsboslätten.

Deltagarna uttryckte sin belåtenhet till piloten för de vackra vyerna och den intressanta upplevelsen.

Det var en fin sensommardag då Hörselskadades förening Norra Skaraborg besökte Skövde sportflygklubb. Deltagarna fick ta del av klubbens historia och nuvarande verksamhet.

Det gavs också möjlighet att få en provtur med klubbens Cessna. Piloten Leif Crona tog med de modigaste männen och kvinnorna upp i det blå – en hissnande upplevelse där man fick se Skövde, Norra Billingen, Kalksjön, Timmersdala och delar av Vadsboslätten.

Deltagarna uttryckte sin belåtenhet till piloten för de vackra vyerna och den intressanta upplevelsen.