23 maj 2014 06:00

23 jan 2015 14:37

Ekbyseniorer på utflykt

I strålande försommarväder har seniorerna i Ekby återigen fått ta del av den smått unika kyrkliga syföreningens årliga utflykt med byns pensionärer.

Unik kan man kalla föreningen som hållit på med denna verksamhet långt efter det att många andra församlingar har lagt ner sina syföreningar.

Resan startade med att bussen åkte runt och samlade upp alla, sedan bar det iväg till Torsö och ett intressant besök i kyrkan på ön. Färden gick vidare och vi fick njuta av såväl grönskande skog som blommande rapsfält, för att slutligen stanna vid Laxhalls fiskehamn där vi blev serverade lunch.

Därefter tog vi den lilla färjan bussen över till Brommö, där vår guide Berit Lindahl väntade. Medan bussen sakta gled fram på småvägarna i den vackra naturen berättade Berit hur det hade varit att växa upp här och att gå på öns skola. Hon berättade även om glasbruket som fanns i början på 1800-talet, som tillverkade takpannor, fönsterglas och buteljer.

Ett litet stopp gjordes vid Store vite sand, men trots det underbara vädret så var det ingen som kände för att bada. Ett intressant besök gjordes även på magasinet nere vid färjeläget där man hade ordnat med fotokavalkad på tidigare boende på ön.

På fastlandet rullade bussen vidare till Sjötorp och restaurang Kajutan där eftermiddagsfika intogs. Väl hemma igen kunde det konstateras att Ekby kyrkliga syförening än en gång lyckats med att berika livet för församlingens pensionärer.

Unik kan man kalla föreningen som hållit på med denna verksamhet långt efter det att många andra församlingar har lagt ner sina syföreningar.

Resan startade med att bussen åkte runt och samlade upp alla, sedan bar det iväg till Torsö och ett intressant besök i kyrkan på ön. Färden gick vidare och vi fick njuta av såväl grönskande skog som blommande rapsfält, för att slutligen stanna vid Laxhalls fiskehamn där vi blev serverade lunch.

Därefter tog vi den lilla färjan bussen över till Brommö, där vår guide Berit Lindahl väntade. Medan bussen sakta gled fram på småvägarna i den vackra naturen berättade Berit hur det hade varit att växa upp här och att gå på öns skola. Hon berättade även om glasbruket som fanns i början på 1800-talet, som tillverkade takpannor, fönsterglas och buteljer.

Ett litet stopp gjordes vid Store vite sand, men trots det underbara vädret så var det ingen som kände för att bada. Ett intressant besök gjordes även på magasinet nere vid färjeläget där man hade ordnat med fotokavalkad på tidigare boende på ön.

På fastlandet rullade bussen vidare till Sjötorp och restaurang Kajutan där eftermiddagsfika intogs. Väl hemma igen kunde det konstateras att Ekby kyrkliga syförening än en gång lyckats med att berika livet för församlingens pensionärer.

  • Bengt Gereonsson