12 maj 2014 06:00

23 jan 2015 14:36

Fridolf Rhudin-afton i Otterbäcken

Närmare 80 personer tackade ja när Hörselskadades förening Norra Skaraborgs bjöd in till Otterbäckens Folkets hus och föreställningen om den en gång i tiden Sveriges folkkäraste artist.

HRF-föreningens ordförande Bengt Gereonsson hälsade alla välkomna och berättade lite om hörselskadades förening.

Sedan tog bondkomikern Owe Clapsson från Rhudin-museet i Munkfors över. Han framförde föreställning om Fridolf Rhudin och hans liv. Bland annat att han var född i Ransäter 1895 och avled av hjärnhinneinflammation 1935, endast 39 år gammal. Under sitt liv medverkade han i ett 50-tal olika filmroller, bland annat ”Kronans kavaljerer”, ”Simon i Backamo”, ”Styrman Janssons flammor” och ”Skepp ohoj!”.

Clapsson imiterade Fridolf i flera olika situationer och publikens skrattsalvor och applåder avlöste varandra. Föreställningen var för de hörselskadade fullt tillgänglig genom skrivtolkning och väl fungerande högtalade och teleslinga i Folkets hus.

Efter föreställningen serverades kaffe med smörgåsar och kaka.

HRF-föreningens ordförande Bengt Gereonsson hälsade alla välkomna och berättade lite om hörselskadades förening.

Sedan tog bondkomikern Owe Clapsson från Rhudin-museet i Munkfors över. Han framförde föreställning om Fridolf Rhudin och hans liv. Bland annat att han var född i Ransäter 1895 och avled av hjärnhinneinflammation 1935, endast 39 år gammal. Under sitt liv medverkade han i ett 50-tal olika filmroller, bland annat ”Kronans kavaljerer”, ”Simon i Backamo”, ”Styrman Janssons flammor” och ”Skepp ohoj!”.

Clapsson imiterade Fridolf i flera olika situationer och publikens skrattsalvor och applåder avlöste varandra. Föreställningen var för de hörselskadade fullt tillgänglig genom skrivtolkning och väl fungerande högtalade och teleslinga i Folkets hus.

Efter föreställningen serverades kaffe med smörgåsar och kaka.