09 apr 2014 06:00

23 jan 2015 14:34

SPF i Töreboda firade vårens ankomst

126 SPF:are träffades på måndagens vårfest i Töreboda församlingshem. Ordföranden Kurt Karlsson hälsade alla välkomna, speciellt kören med musikanter och informerade kort om programmet för festen. En tyst minut hölls till minne av tre nyligen bortgångna medlemmar.

Det hade dukats fram en lunchbuffé som gästerna fick avsmaka. Sorlet kring borden kunde inte tolkas på annat sätt än att festdeltagarna trivdes till bords.

Därefter sjöng SPF-kören visor till ackompanjemang av Thord Levin dragspel, Tell-Erik Carlsson bas och Lars Hay klarinett. Bland alla vårvisor kören sjöng kan nämnas ”Nocturne” av Evert Taube och ”What a wonderfull world” av Louis Armstrong.

Efter detta serverades kaffe med bakelse. Social samvaro var det gott om på festen.

Ordföranden avslutade festen med information om en kommande Ålandresa, föreningens aktivitet den 1 maj vid Mostugan. Han tackade kökspersonal och alla som medverkat för att höja feststämningen.

126 SPF:are träffades på måndagens vårfest i Töreboda församlingshem. Ordföranden Kurt Karlsson hälsade alla välkomna, speciellt kören med musikanter och informerade kort om programmet för festen. En tyst minut hölls till minne av tre nyligen bortgångna medlemmar.

Det hade dukats fram en lunchbuffé som gästerna fick avsmaka. Sorlet kring borden kunde inte tolkas på annat sätt än att festdeltagarna trivdes till bords.

Därefter sjöng SPF-kören visor till ackompanjemang av Thord Levin dragspel, Tell-Erik Carlsson bas och Lars Hay klarinett. Bland alla vårvisor kören sjöng kan nämnas ”Nocturne” av Evert Taube och ”What a wonderfull world” av Louis Armstrong.

Efter detta serverades kaffe med bakelse. Social samvaro var det gott om på festen.

Ordföranden avslutade festen med information om en kommande Ålandresa, föreningens aktivitet den 1 maj vid Mostugan. Han tackade kökspersonal och alla som medverkat för att höja feststämningen.