11 maj 2016 06:00

12 maj 2016 09:57

Visvänner byter namn

MUSIK: Utveckling mot bredare bas

Visans vänner i Mariestad finns inte mer.
Men lugn – det är bara namnet som försvinner. Numera heter de Visans vänner Skaraborg.

”Efter 30 års aktiv verksamhet för visan har det blivit nödvändigt att anpassa oss till den positiva utveckling vi är i och byta till ett namn som bättre avspeglar dagens verksamhet”, skriver föreningen i ett pressmeddelande.

På senare år har Visans vänner i Mariestad lockat allt fler medlemmar som kommer från andra orter i Skaraborg, och får ofta frågor om framträdanden utanför hemkommunen. Ett nytt namn avspeglar verksamheten bättre.

Föreningens säte förblir förstås i Skaraborgs gamla residensstad.

”Efter 30 års aktiv verksamhet för visan har det blivit nödvändigt att anpassa oss till den positiva utveckling vi är i och byta till ett namn som bättre avspeglar dagens verksamhet”, skriver föreningen i ett pressmeddelande.

På senare år har Visans vänner i Mariestad lockat allt fler medlemmar som kommer från andra orter i Skaraborg, och får ofta frågor om framträdanden utanför hemkommunen. Ett nytt namn avspeglar verksamheten bättre.

Föreningens säte förblir förstås i Skaraborgs gamla residensstad.