12 feb 2016 06:00

12 feb 2016 06:00

Allékonst på mässväggarna

KONST: Lokala konstnärer får chans att visa upp sig

Bomässan i Mariestad 26–28 februari blir inte bara en arena för branschfolk. Det är också ett utställningstillfälle för lokala konstnärer.

Att föreningen Allékonst Mariestad framför allt förknippas med den årliga allékonsten i samband med kultur- och skördefesten är inte särskilt konstigt. Det är där medlemmarna har synts – hittills. I och med bomässan, som arrangeras på Novab Arena sista helgen i februari, ger de sig tillkänna i ett nytt sammanhang.

– Vi fick en förfrågan om vi ville vara med, som komplement till den faktabaserade delen av mässan, säger föreningens ordförande Yvonne Arestrand. Och det är ju jättebra för konstnärerna att få synas i flera sammanhang. Det ligger helt i linje med vårt uppdrag.

– Funkar det vore det roligt att fortsätta, instämmer Kerstin Lind-Rosander som är kontaktperson mellan konstnärer och mässarrangör.

Stora ytor

I skrivande stund har 13 konstnärer anmält intresse att vara med. Tanken är att de ska dela på de tomma väggar som finns i arenans kafeteria, foajé och några andra utrymmen. Det är ganska stora ytor.

– Den 15:e ska vi träffas och bestämma formerna mer exakt, säger Kerstin.

Många av de deltagande konstnärerna är välbekanta för Mariestadspubliken, men flera är nya – och framför allt möter deras konst en ny publik.

Att föreningen Allékonst Mariestad framför allt förknippas med den årliga allékonsten i samband med kultur- och skördefesten är inte särskilt konstigt. Det är där medlemmarna har synts – hittills. I och med bomässan, som arrangeras på Novab Arena sista helgen i februari, ger de sig tillkänna i ett nytt sammanhang.

– Vi fick en förfrågan om vi ville vara med, som komplement till den faktabaserade delen av mässan, säger föreningens ordförande Yvonne Arestrand. Och det är ju jättebra för konstnärerna att få synas i flera sammanhang. Det ligger helt i linje med vårt uppdrag.

– Funkar det vore det roligt att fortsätta, instämmer Kerstin Lind-Rosander som är kontaktperson mellan konstnärer och mässarrangör.

Stora ytor

I skrivande stund har 13 konstnärer anmält intresse att vara med. Tanken är att de ska dela på de tomma väggar som finns i arenans kafeteria, foajé och några andra utrymmen. Det är ganska stora ytor.

– Den 15:e ska vi träffas och bestämma formerna mer exakt, säger Kerstin.

Många av de deltagande konstnärerna är välbekanta för Mariestadspubliken, men flera är nya – och framför allt möter deras konst en ny publik.