06 nov 2014 06:00

23 jan 2015 14:44

Doldis tolkar Cornelis-visor

MUSIK

I fjol gästade självaste Jack Vreeswijk.
I år får doldisen Maria Ribeiro chansen att spela på Cornelis-aftonen i Mariestad.

För nionde året i rad väljer Visans Vänner att hylla Cornelis Vreeswijk för sina oförglömliga sånger. Precis som tidigare äger musikaftonen rum på Mariestads teater.

Föreningens ambition är att varva kända vissångare med uppstickare. Förra året kom Jack Vreeswijk, son till Cornelis, och spelade inför en fullsatt salong.

På lördag kväll är det Stockholmstjejen Maria Ribeiro som tillsammans med Flermansorkestern tittar förbi.

– Jag hoppas att Mariestadsborna är nyfikna på Maria. Hennes resa började med klassisk musik, men någonstans på vägen har visorna tagit allt större plats. Det ska bli spännande att se vad hon har att erbjuda, säger Anders Ramberg i Visans Vänner.

Spelat på Mosebacke

I Mariestad med omnejd är det förmodligen bara de mest inbitna visfantasterna som känner till Maria Ribeiro. Enligt Ramberg är hon desto mer känd i sin hemstad där hon bland annat spelat på Mosebacke.

– Vår tanke är att ha en blandning när det kommer till artisterna. Bredden inom vissången är stor och den vill vi gärna visa. Det funkar inte att ha Jack Vreeswijk år efter år, utan variationen är viktig.

Kvällen delas in två akter. Först ska föreningens egna Gunnar Törngren, Emma Johansson och Anders Ramberg sjunga och spela några Cornelisvisor, bland annat ”Telegram till fullmånen”, ”Veronica” och ”Balladen om ett munspel”. Därefter kliver Ribeiro och kompbandet upp på scenen.

– Det finns fortfarande en hel del biljetter kvar och jag hoppas det blir en stämningsfull och trevlig kväll, säger Anders Ramberg.

För nionde året i rad väljer Visans Vänner att hylla Cornelis Vreeswijk för sina oförglömliga sånger. Precis som tidigare äger musikaftonen rum på Mariestads teater.

Föreningens ambition är att varva kända vissångare med uppstickare. Förra året kom Jack Vreeswijk, son till Cornelis, och spelade inför en fullsatt salong.

På lördag kväll är det Stockholmstjejen Maria Ribeiro som tillsammans med Flermansorkestern tittar förbi.

– Jag hoppas att Mariestadsborna är nyfikna på Maria. Hennes resa började med klassisk musik, men någonstans på vägen har visorna tagit allt större plats. Det ska bli spännande att se vad hon har att erbjuda, säger Anders Ramberg i Visans Vänner.

Spelat på Mosebacke

I Mariestad med omnejd är det förmodligen bara de mest inbitna visfantasterna som känner till Maria Ribeiro. Enligt Ramberg är hon desto mer känd i sin hemstad där hon bland annat spelat på Mosebacke.

– Vår tanke är att ha en blandning när det kommer till artisterna. Bredden inom vissången är stor och den vill vi gärna visa. Det funkar inte att ha Jack Vreeswijk år efter år, utan variationen är viktig.

Kvällen delas in två akter. Först ska föreningens egna Gunnar Törngren, Emma Johansson och Anders Ramberg sjunga och spela några Cornelisvisor, bland annat ”Telegram till fullmånen”, ”Veronica” och ”Balladen om ett munspel”. Därefter kliver Ribeiro och kompbandet upp på scenen.

– Det finns fortfarande en hel del biljetter kvar och jag hoppas det blir en stämningsfull och trevlig kväll, säger Anders Ramberg.